Sisukord
Kultuur
Postimees
16.04.2016
Eesti Mälumäng Horoskoop Male Palju õnne Dilbert Viljandis tapeti juhuslik mööduja Rakvere kinomaja sai pärja sarikatele MARINA või SIIM (39) Nädala ilmaprognoos Isa, poeg ja püha ihu (34) Vari, kes ei nõustunud õigel ajal surema (1) Magnetiga kalapüük andis saagiks haruldase odakirve Majandus Riik süstib uude piimatööstusse kuni 15 miljonit Piimakarjapidajad otsivad ostjaid nii lähemalt kui ka kaugelt (6) Majanduse lühiuudised Minister lubab valitsuses põllumeeste huve kaitsta (3) Välismaa Põhja-Korea tähistas päikesepäeva Välismaa lühiuudised Ukraina uus katsetaja USA analüütik: Vene sanktsioonid on olnud suuresti edutud (14) Pagulaslaagris valitsevad tappev igavus ja purunenud lootused (4) Naised võtavad Euroopa parempopulismis võimust (6) Võimu võtvad naised Arvamus Vääriline finaal Päeva karikatuur Isa, poeg ja püha ihu (34) Ukraina uus katsetaja Turay vahetas usku (8) Postimees 1996. aastal: Venemaa lubas tagastada Eesti presidendi ametiraha (3) Juhtkiri: külm sõda Läänemerel (1) Sigrid Kõiv: head nädalavahetust! Ene Pajula veste: mammi pakub loosungiks «Kollaborandid ahju!»* (7) Priit Pikamäe: seadusandja kaitseks Peeter ja Tiina Nõges: mõistus kui kohastumine (2) Kultuur Üks vihje teise otsa Hundipoiss Mowgli seiklused Hukutav kiindumus Aja auk. Neil Young teeb Kraftwerki Tarbetu arhiivitöö Kõrb ja vabadus Hubane ekstreemelektroonika Prantslaste järjekordne retrokummardus Glämmi ja gruuvi Kuldse Maski valguses ja varjus Sport Tõniste: kardeti, et keskendun liiga tippspordile Realile köeti Euroliigas Türgi saun Ratas ei usu kambakate teooriasse Sõõrumaa lubab miljoneid eurosid Tõniste sõnad lükkasid Sõõrumaa Ratasest mööda (1) Seimi tee ideaali poole ja medaliheitlus Anfieldi lugude hulka lisandus veel üks imemäng Vääriline finaal AK Prantslaste järjekordne retrokummardus Kõrb ja vabadus Kuldse Maski valguses ja varjus Glämmi ja gruuvi Reidi tee kütab kirgi Lindinimese kannatused dekadentlikus metropolis Viimane veerg Las ma lõbustan sind Teeme rahval tuju paremaks Raadio-, tele-, Google'i-, Facebooki- ja iPadi-eestlased Peeter Langovitsi tagasivaade: spordisaal Toompea valitutele Arter Kuninganna Elizabeth sööb selleks, et elada, mitte ei ela, et süüa Vanalinna hästi hoitud saladus: Rataskaevu 16 Heleia Nestal Zibo: algul võtsin isiklikult, et miks inimesed mind tervitada ei taha Kevadputukad ja teised mutukad Õunaraksus käijast korruptantide süüdistajaks (2) Hirm ei vii edasi (4) Ühe sõltuvuse asemel teine Bertha Benzi unenägu Eesti misjonär päästis Aleppos tuhandeid armeenlasi (1) Filmitegija: Hedwig Büll on kangelane teistelegi kui vaid armeenlastele (2) Pikal mehel on asjadest hea ülevaade Meelelahutus Koomiks Sudoku
minu meedia
Minu Meedia digi­paketiga saad piiramatu ligipääsu Postimehe ja maakonnalehtede tasulisele sisule nii veebis, mobiilis kui tahvlis.
Telli minu meedia

Päikesevarjutus laskub Europaale idast

3 min lugemist
Nikolai Baturin, kirjanik. FOTO: Elmo Riig/SAKALA

Tänavu augustis 80. elutähiseni jõudev Nikolai Baturin on eesti kirjanduses omaette institutsioon, nagu ka temast aasta vanem Arvo Valton ning kaks aastat nooremad Mats Traat ja Hando Runnel – kuuekümnendate põlvkonna raske kahurvägi. Nüüd üha rohkem selgunult – eesti moodsa kirjanduse klassika. Institutsionaalsus tähendab seda, et igaühel neist on oma suveräänne temaatilis-žanriline väli, mida nad valitsevad selgelt äratuntava käekirjaga. Looming, mis kehtestab end isiksusena, ei lohista lugejat enda järel, ei tee talle silma, aga ka ei alanda, vaid püüab olla eestkõneleja südamehääle registris. Kes tundelisemalt, kes mõistuslikumalt, aga igal juhul mõjusalt.

Tellijale

Baturini  «väli» on Avarilm  – kui siin laenata Baturinile aasta algul kultuurkapitali elutööpreemia määramise puhul kirjutanud Berk Vaheri, ühtlasi Baturini romaani toimetaja ütlust –, mida kirjanik loob «süvitsi ka siis, kui kirjanduse asjatundjad enam ei kuule ja vastu ei kaja». Vaheri sõnul kõnetab Baturin Lugejat suure algustähega. «Ta kannab keele muusikat oma veres kui üht katkematut armastust.» (Sirp, 22.01.2016)

Nii see on Baturini järjekordse meistriteose, «Mongolite unenäolise invasiooni...»  puhulgi, mis mitte ainult ei vääri vastukaja, mida siinkohal esitan, vaid laiemat käsitlust ajaloofilosoofilise ja mütopoeetilise kirjanduse kontekstis. Sest Baturini romaan on ise nagu üks «kajaga karp» (lk 101 jj), tindipulbrist järele jäänud tühiruumi kest, mida munk Jaalmar kogub ning millest romaani lõpus saab «viimane paopaik» – mälestus sündinud asjadest, võimalustest ja kaotustest, inimestest kõige selle keskel ning võib-olla kogu maailmast.

15.04.2016 18.04.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto