Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Mart Noorma: nulltolerants plagiaadile

Mart Noorma FOTO: Elmo Riig / Sakala

Postimees avaldas 11. aprillil artikli «Õigusteaduskond sai kohtus piinliku kaotuse», milles kirjeldati Tartu Ülikooli endise üliõpilase kohtuvõitu alma mater’i üle. Lugu põhineb kohtuvaidlusel, kus õigusteaduskonna üliõpilane vaidlustas enda väljaviskamise ülikoolist.

Tellijale Tellijale

Õppejõudude ja õpetajate hulgas on levinud ütlus, et «miski ei tee meile suuremat rõõmu sellest, kui näeme, et meie õpilased on meist targemaks saanud». Seepärast võiks ju rõõmustada oma üliõpilase professionaalse edukuse üle. Kahjuks ei luba eksmatrikuleerimise asjaolud, nimelt loomevargus, sellisest saavutusest täit rõõmu tunda. Ka endise üliõpilase saavutatud kohtuvõidu põhjendused ei lükka ümber loomevarguse toimumise fakti.

Rahvusülikool võtab loomevarguse juhtumeid, mida õnneks esineb küll väga harva, alati äärmiselt tõsiselt. Tartu Ülikooli õppekvaliteedi definitsioon, õppija arengu toetamine õppija ja ühiskonna jaoks olulises suunas annab selleks ju selged juhised. Kuna meie ühiskonna jaoks on ausus üks tähtsamaid põhiväärtusi, tuleb anda parim, et ühiskonnas oleks rohkem ausaid inimesi. Õnneks tulenevad plagiaadijuhtumid tavaliselt siiski üliõpilaste kogenematusest teadusliku teksti koostamisel, mitte tahtlikust soovist kellegi teise loomingut varastada ja enda nime all esitada. See ei õigusta küll vargust ennast, kuid ehmatav kogemus annab loodetavasti noorele inimesele kogu ülejäänud eluks selge mõistmise, et autorit tuleb alati tema loomingu eest väärikalt tunnustada.

13.04.2016 15.04.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto