T, 28.03.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Mõttemäng näitas ELi ja NATO muresid Putini tõrjumisel

Postimees
Mõttemäng näitas ELi ja NATO muresid Putini tõrjumisel
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Ameeriklastele valmistavad muret nii NATO kui ELi ühtsus.
Ameeriklastele valmistavad muret nii NATO kui ELi ühtsus. Foto: SCANPIX

Vladimir Putini välispoliitikas pole suuremat eesmärki kui NATO ja ELi nõrgestamine ja lammutamine, märgivad Julianne Smith ja tema CNASi kolleeg Jerry Hendrix analüüsis, millega võtavad kokku hiljuti Läänemere maade julgeolekule pühendatud lauaõppuse «Assured Resolve».

Mõtteharjutuse käigus jagati Washingtoni saabunud USA ja Euroopa eksperdid viieks grupiks. Üks mängis USA valitsuse, üks NATO, üks Põhjala maade esindajat. Fiktiivse Baltia riigi esindajad kehastasid agressorriigi ohvrit ja fiktiivne Grosland agressorit ennast.

Nagu Smith ja Hendrix tõdevad, on Vladimir Putini mahhinatsioonid Gruusiast Krimmini ja Ukrainast Süüriani näidanud, et NATO jaguneb kaheks. «Ühel pool on need liikmed, kes astuksid aktiivselt vastu Vene agressioonile,» kirjeldavad nad. «Teisel on need, kes tundmata end otseses ohus või olles muidu hõivatud muude rahanduslike, sotsiaalsete ja julgeolekuväljakutsetega, eelistaksid lükata vastuse andmise edasi, kuni oht on otsesem.»

Märksõnad
Tagasi üles