K, 28.09.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Martin Helme ründas Kaljuranda päritolu pärast

Martin Helme ründas Kaljuranda päritolu pärast
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
EKRE aseesimees Martin Helme (vasakul) ja erakonna juht Mart Helme eelmise aasta kevadel Viljandis.
EKRE aseesimees Martin Helme (vasakul) ja erakonna juht Mart Helme eelmise aasta kevadel Viljandis. Foto: Elmo Riig / Sakala

Riigikogu liige, Konservatiivse Rahvaerakonna üks juhtfiguure Martin Helme ütles teisipäeval Viljandi rahvakoosolekul, et välisminister Marina Kaljuranna kui võimaliku presidendikandidaadi probleem on lisaks reformierakondlikule seljatagusele tema vene rahvus.

«Ma ei pane Kaljurannale pahaks, et ta on venelane, aga ma ei arva, et venelane võiks olla Eesti president. Maailmas on juba üks riik, kus on venelasest president,» ütles Martin Helme teda kuulama tulnud viljandlastele.

Kui ajaleht Sakala palus Helmel hiljem täpsemalt selgitada, millega ta põhjendab inimese päritolul põhinevat hinnangut, sai ajaleht kinnituse, et kõnekoosolekul öeldu ei olnud mõttevääratus.

«Meie erakonna arvates on Eesti idee poolest rahvusriik ja seepärast peame iseenesestmõistetavaks, et kõige kõrgemad avalikud ametid kannaksid seda aadet. Iseenesest on võimalik, et (muust rahvusest – toim) inimene on meie ühiskonda hästi integreeritud, nagu seda on Marina, aga sellest hoolimata peame õigeks, et president oleks eestlane nii hingelt kui ihult,» selgitas Martin Helme.

Lisaks rõhutas ta, et neid teemasid tuleks käsitleda valehäbi tundmata.

«Marina ei ole kunagi varjanud oma juuri. Samamoodi ei näe mina põhjust, miks ma peaks varjama oma arvamust,» lausus ta.

Konservatiivse Rahvaerakonna auesimees, president Arnold Rüütel mõistis Martin Helme arvamuse hukka.

«Ma arvan, et ei ole õige niimoodi rünnata,» leidis Rüütel, kelle sõnul on Helme rünnanud Kaljuranda liiga isiklikult. «Minu väärtushinnangutega selline käitumine kokku ei lähe,» ütles Rüütel.

Marina Kaljurand avaldas kahetsust Martin Helme väljaütlemise pärast ning kinnitas, et on alati seisnud Eesti huvide eest.

«Jah, olen venelane, olen Eesti kodanik ja Eesti patrioot ning olen selle üle uhke. Eesti on minu sünnimaa ja kodumaa, austan ja armastan Eestit. Olen kogu oma karjääri jooksul seisnud Eesti huvide eest – ka suursaadikuna Moskvas 2007. aasta aprillis ning mais, kui tuli kaitsta Eesti seisukohti Venemaa noorteorganisatsioonide otseste ja füüsiliste rünnakute ajal.»

Marina Kaljuranna hinnangul meenutabki Martin Helme poliitiline tegevus pigem eelnimetatud Venemaa našistide rünnakuid kui demokraatliku riigi parlamendi liikmele sobivat käitumist.

«Helme ja tema räige retoorika ei tohi muuta minu ega teiste Eesti inimeste käitumist ja suhtumist. Me ei tohi jääda kuulama nende hirmutamist ja ähvardamist. Jään Eesti Vabariigi kodanikuks, kes kaitseb ja esindab väärikalt Eesti Vabariigi huve nii välisministri kui kodanikuna,» sõnas Kaljurand.

Kaljurand kinnitas, et ta ei vaja Martin Helme avalikku vabandust. «Mulle ei ole Helme vabandust vaja,» vastas ta ja lisas, et tema ei kirjuta riigikogu liikmetele ette nende poliitilisi seisukohti. «Igaüks vastutab oma poliitika ja sõnade eest ise. Mina ei ründa mitte kunagi inimesi nende soo, rahvuse, päritolu vmt alusel ning mõistan hukka kõik, kes seda teevad.»

Kaljuranna sõnul ei mõjuta Helme-suguste väljaütlemised tema otsuseid, kaasa arvatud kandideerida presidendiks. «Ma kuulan, pean nõu ja arvestan nende inimeste arvamustega, kellest ma pean lugu ja kelle arvamus on mulle oluline. Helme nende sekka ei kuulu,» märkis välisminister.

Politoloog Rein Toomla tuletas Helme retoorikat kommenteerides meelde, et rahvuse küsimust on eri vormides Eesti presidendivalimistel varemgi jutuks võetud, kuid see on seni jäänud pigem ebaoluliseks kõrvalteemaks. Sedapuhku on politoloogi arvates tegemist uue tasemega, sest seni pole keegi pidanud kohaseks võimalikku kandidaati rünnata tema rahvuse pärast. «See on nüüd kindlasti uus asi,» nentis ta.

Küsimusele, miks pruugib ühe erakonna juhtfiguur seda laadi tööriistu poliitilises võitluses, nentis Toomla, et arvestus on pragmaatiline: niisugused põhimõtted võivad paljudele meeldida, sest neile ongi põhimõtteliselt vastuvõetamatu, kui mõne ministri või presidendi vanemad ei ole eestlased.

«Kui valijale on sellise asja tähtsustamine andestatav, siis poliitikud peaks küll olema tunduvalt tasakaalukamad. Loomulikult ei tohiks kandidaatide rahvus või kultuuriline taust olla valimiste keskpunktis. Vastasel juhul hakkame ühel hetkel ütlema, et kandidaati ei või kõrgele kohale valida sellepärast, et ta on naine või et ta on invaliid ehk ühe jalaga. Kogu arutelu peaks taanduma sellele, kas inimene võiks ametisse panduna mingil moel kujutada ohtu Eesti riigile, ja ma olen kindel, et ka Martin Helme nõustub, et Marina Kaljurand ei kujuta meie riigile mitte mingit ohtu,» arutles Rein Toomla.

Keskerakonda kuuluva eurosaadiku Yana Toomi arvates ei ole Martin Helme sõnavõtt esimene, mis läheb üle eetilise piiri.

«Ma olen selle poolt, et Eestis oleks välja kujunenud poliitiline rahvus. Ja Marina Kaljurand on kindlalt selle nurga alt vaadatuna eestlane,» märkis ta.

Tagasi üles