Sisukord
Arvamus
Postimees
18.04.2016
Eesti Tagakülg Mälumäng Eestlased aitasid Hollandis röövli kinni pidada Vene hävitaja häiris Läänemere kohal USA õhujõudude lennukit Pommihirm Tartu kesklinnas Korruptsioonikirves endise võrdõigusvoliniku kohal (11) IRLi kristlik ühendus kutsus riiki sekkuma kiriku müüki Bussipileti hind võib ostukohtades erineda 500 protsenti Eesti lühiuudised Isehakanud (trooni)pretendent alustas Tallinna ehituspraht viiakse loodusesse (4) Kergliiklusteel tuleb ratturitel ja jalutajatel üksteisega arvestada Värbaja: töötu peaks hoidama oma teadmisi ja oskusi värskena Horoskoop Väidetav meilikontode lukustaja jäi kohtus õigeks (1) Male Iga kodus istutud nädal võtab töötult lootust Majandus Firmaautode leebema maksustamise ideekavand on lõpuks valmis (1) Ukraina tudengid õpivad Eestis e-riiki Eesti on tegemas uudset tööjõuprognoosi (2) Välismaa Zaatari põgenikelaager on Jordaania suuruselt neljas linn Paavst Franciscus väisas Lesbosel põgenikelaagrit Ekspert: põgenikelaagreid tuleb vaadata kui linnu (8) Esileedi kui ekspordiartikkel Arvamus Daniel Pipes: Euroopa tulevikuvisiooni näeme Ceutas ja Melillas (10) Igipõline võitlus, milles kaotaja on alati rattur (3) Andrus Soodla: struktuurse tasakaalu õppetund (10) Aimar Ventsel: lugedes teoloog Peeter Espaki intervjuud… (15) Juhtkiri: ebavõrdsusvolinik Postimees 1991. aastal: lennuõnnetus Harjumaal Urve Eslas: «ma ei ole» - kultuurist välja tõukamisest (5) Raul Eamets: miks ei saa pensionifonde investeerida Eesti ettevõtetesse? (26) Kultuur Kultuuri lühiuudised Jazzkaar elab, nooreneb ja katsetab «Luikede järv»: puhas klassika ilma trikkideta Sport Seim: Rios tuleb tõsta end ribadeks, kasvõi opilauale (2) 30 minutit, mis viisid Eesti vägilased olümpiale Avaringi kaos ja Vene torpeedo mängisid võidu taas Rosbergile (1) Vanameister Kriisa valus hetk Viimased paarkümmend minutit päästsid väärt medali Nurme viibis hetkes, kolmikõdede olümpiatrio sai viimase liikme Tallinn Tallinna uudised Tallinna ehituspraht viiakse loodusesse (4) Tarbija Poed kasutavad ostjate andmeid turunduseks Peakatete hooldamine nõuab kannatlikkust AK Jazzkaar elab, nooreneb ja katsetab Tartu Pommihirm Tartu kesklinnas Klaasi tänav areneb, uus tehas sai nurgakivi Pardid said selga värske võistlusvormi Mart Helme jagas Palal verbaalseid jalahoope (5) Juhtkiri: linn taandub ärihuvide ees (2) Uus häda: mõnes kohas on koolimaja liiga suureks jäänud Muffinitegu pole ealeski nii raske olnud Noorusekultus kui karuteene meile kõigile Meelelahutus Koomiks Sudoku

Aimar Ventsel: lugedes teoloog Peeter Espaki intervjuud…

2 min lugemist
Aimar Ventsel FOTO: Peeter Langovits

Sedasama, mis ilmus Postimehes 23. märtsil, tekkis mul hulga segaseid tundeid. Lugupeetud teoloog väitis et kaos Lähis-Idas ja araabia kevad on USA, lääne ja täpsemalt Euroopa Liidu tekitatud. Kes vähegi on jälginud viimaste aastate sündmusi, teab, et nii mustvalge see ei ole.

Nn araabia kevade suhtes võtsid eespool nimetatud alguses suhteliselt reserveeritud positsiooni ja üritasid survestada kõikide riikide valitsusi minema kompromisside teed. Pärast olid arengud riigiti erinevad, end otseseid raha- või relvasüste läänemaailma poolt ikkagi ei tulnud.

On väga demagoogiline väita, et Euroopa või Euroopa Liit olid Liibüa või Iraagi sõja taga. Kui Suurbritannia deklareeris piiratud solidaarsust USAga, siis Saksamaa valitsuse positsiooniks oli piiratud solidaarsus, Prantsusmaa aga keeldus konfliktis osalemas, mistõttu USAs nimetati ümber friikartulid – «french fries’i» asemel tuli kasutusele kas «freedom fries» või «white fries». Ka Liibüa pommitamise ajal polnud EL ühtne. Demagoogiline on ka väide, et moslemid ei tauni islamiterrorismi. Õigem oleks väita, et taunivast hoiakust ei tea meie avalikkus midagi ning seda peaks just selgitama.

Selles intervjuus oli vaid üks tõene väide – Ühendriigid sisenesid Iraagi sõtta ilma korraliku ettevalmistuseta, omamata üheski käsuliini etapis regiooni kultuuri, poliitika, keele ja ajaloo tundjaid. Mille eest teda kohe ka kritiseeriti. Ja muidugi, arusaam sadadest tuhandetest islamisõdalastest, kes saadavad kümneid tuhandeid terroriste Euroopasse, on ikka väga vildakas. Keegi ei tea, kui palju on Lähis-Idas ja Aafrikas islamiste, ent näiteks suurima terroriorganisatsiooni Islamiriigi võitlejate arvu hinnatakse umbes 40 000-le. Ja kes vähegi huvi tunneb, see teab, et nii Islamiriigi kui Boko Harami prioriteet on luua islamiriik islamimaade territooriumil, mitte aga saata enamikku oma liikmeid Euroopasse. Põhiline liikumine on tegelikult ju vastupidine, Euroopast konfliktikolletesse.

Nüüd läheb aga asi huvitavaks. Ülalpool nimetatud eksitavad väited on Venemaa ja Vene riigimeedia ametlikuks kontseptsiooniks Lähis-Idas toimuvast – kõige taga on USA riigidepartemangu «surkimine». Espak väitis, et «mitmed tema tuttavad» peavad Putinit Süürias rahutoojaks ning muidu olla Assad üleüldse stabiilsuse garant regioonis. Seda väidet korratakse Vene meedias regulaarselt.

Mis aga Assadi-apologeetidel ära ununeb, on see, et Bashār al-Assad on konkurentsitult Lähis-Ida veriseim diktaator, kelle julgeolekujõud ei tapnud ja piinanud mitte ainult täiskasvanuid, vaid ka lapsi. Ning kordagi ei mainita ühte fakti: Assad on pretsedenditult kasutanud omaenda rahva vastu keemiarelva. Nojah, siis veel see pisiasi, et kui Venemaa ei oleks ÜRO Julgeolekunõukogus pannud vetot plaanitavale lennukeelutsoonile Süüria kohal, siis oleks kogu põgenikekriis võinud olla teistsugune.

Lõpetuseks võiks öelda vaid ühte. Kui ennast eksperdiks pidav inimene niivõrd tõsiselt faktidega vassib, siis on tegemist kas karjuva ebakompetentsusega või teadliku demagoogiaga.

Seotud lood
16.04.2016 19.04.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto