Sisukord
Arvamus
Postimees
18.04.2016
Eesti Tagakülg Mälumäng Eestlased aitasid Hollandis röövli kinni pidada Vene hävitaja häiris Läänemere kohal USA õhujõudude lennukit Bussipileti hind võib ostukohtades erineda 500 protsenti Korruptsioonikirves endise võrdõigusvoliniku kohal (11) IRLi kristlik ühendus kutsus riiki sekkuma kiriku müüki Palju õnne Eesti lühiuudised Isehakanud (trooni)pretendent alustas Tallinna ehituspraht viiakse loodusesse (4) Kergliiklusteel tuleb ratturitel ja jalutajatel üksteisega arvestada Värbaja: töötu peaks hoidama oma teadmisi ja oskusi värskena Horoskoop Väidetav meilikontode lukustaja jäi kohtus õigeks (1) Male Pommihirm Tartu kesklinnas Majandus Firmaautode leebema maksustamise ideekavand on lõpuks valmis (1) Ukraina tudengid õpivad Eestis e-riiki Eesti on tegemas uudset tööjõuprognoosi (2) Välismaa Zaatari põgenikelaager on Jordaania suuruselt neljas linn Paavst Franciscus väisas Lesbosel põgenikelaagrit Ekspert: põgenikelaagreid tuleb vaadata kui linnu (8) Esileedi kui ekspordiartikkel Arvamus Daniel Pipes: Euroopa tulevikuvisiooni näeme Ceutas ja Melillas (10) Igipõline võitlus, milles kaotaja on alati rattur (3) Andrus Soodla: struktuurse tasakaalu õppetund (10) Aimar Ventsel: lugedes teoloog Peeter Espaki intervjuud… (15) Juhtkiri: ebavõrdsusvolinik Postimees 1991. aastal: lennuõnnetus Harjumaal Urve Eslas: «ma ei ole» - kultuurist välja tõukamisest (5) Raul Eamets: miks ei saa pensionifonde investeerida Eesti ettevõtetesse? (26) Kultuur Kultuuri lühiuudised Jazzkaar elab, nooreneb ja katsetab «Luikede järv»: puhas klassika ilma trikkideta Sport Seim: Rios tuleb tõsta end ribadeks, kasvõi opilauale (2) 30 minutit, mis viisid Eesti vägilased olümpiale Avaringi kaos ja Vene torpeedo mängisid võidu taas Rosbergile (1) Vanameister Kriisa valus hetk Viimased paarkümmend minutit päästsid väärt medali Nurme viibis hetkes, kolmikõdede olümpiatrio sai viimase liikme Tallinn Tallinna uudised Tallinna ehituspraht viiakse loodusesse (4) Tarbija Poed kasutavad ostjate andmeid turunduseks Peakatete hooldamine nõuab kannatlikkust AK Jazzkaar elab, nooreneb ja katsetab Tartu Pommihirm Tartu kesklinnas Klaasi tänav areneb, uus tehas sai nurgakivi Pardid said selga värske võistlusvormi Mart Helme jagas Palal verbaalseid jalahoope (5) Juhtkiri: linn taandub ärihuvide ees (2) Uus häda: mõnes kohas on koolimaja liiga suureks jäänud Muffinitegu pole ealeski nii raske olnud Noorusekultus kui karuteene meile kõigile Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: ebavõrdsusvolinik

2 min lugemist
FOTO: Urmas Nemvalts

Onupojapoliitika eksisteerib ühel või teisel kujul kõikides tänapäevastes ühiskondades, ka lääne omas. Üldjoontes valitseb läänemaailmas aga siiski konsensus, et onupojapoliitika on eetilises ja moraalses plaanis taunitav valitsusstruktuurides ja loovust ja kõrget kvalifikatsiooni nõudvatel ametikohtadel. Paljudes riikides on sõprade-sugulaste eelistamine ka seadusega keelatud ning selle vastu üritatakse igati võidelda. Näiteks Poolas on kõik riigiteenistujad kohustatud oma tööandjat teavitama, kes nende sugulastest tegelevad äriga. Kui nad seda ei tee, ähvardab neid trahv või vallandamine.

Üks asi on muidugi palgata või eelistada oma sõpru ja sugulasi, kes valdavad teatud töö jaoks vajalikke oskusi või teadmisi. Hoopis midagi muud on, kui nende eelis seisneb sugulussidemetes. Selline praktika on võrdse kohtlemise ja konkurentsi põhimõtete vastane, kuna ei jäta kvalifitseeritud kandidaatidele enam võimalust turul tegutseda.

Korruptsioonikahtluse ning keskkriminaalpolitsei uurimise alla on sattunud aastatel 2010–2015 soovõrdõiguslikuse volinikuks olnud Mari-Liis Sepper, kes ametis olles sõlmis kaks aastat tagasi õigusabilepingu oma venna Kalle-Kaspar Sepperiga. Summa, mis sai venna büroole makstud, ei olnud suur ning mingisugusest isikliku kasu saamise ajendist siinkohal rääkida ei saa.

Pigem tõstatab antud juhtum eelkõige eetilisi ja moraalseid küsimusi ning küsimusi selle kohta, kuidas riigiametis sobib ja ei sobi asju ajada. Võrdõigusvoliniku üheks oluliseks kohustuseks on ju seaduste täitmise järelevalve. Põhimõtteliselt on aga vennale tööd pakkunud Sepper ise eksinud huvide konflikti ja korruptsioonivastase seaduse vastu. Nõusolek venna palkamiseks oleks pidanud reeglite järgi mängides tulema sotsiaalministrilt, mida Sepper aga ei küsinud.

Võrdõiguslikkuse büroo ise on juhtunut vabandanud asja kiireloomulisusega, nimelt oli vaja esindajat ühele töövaidlusele. See ei saa aga vabanduseks olla, kuna seadused ja nendest kinnipidamine on olnud lääne ühiskonna üheks aluspõhimõtteks Rooma riigi ajast peale. Seadused ise sündisid ju toona alternatiivina tugevama ja privilegeerituma õigusele. Seetõttu peavad eriti tähelepanelikud olema just need, kes on pandud seaduste täitmise üle valvama. Seejuures ei tohi kunagi unustada, et eksisteerivad kirjutamata ja kirjutatud seadused ning austada tuleb ühteviisi mõlemaid, kuna lisaks seadustatud normidele on olemas eetilised ja moraalsed käitumisnormid, kuidas inimühiskonnas tegutseda ja end ülal pidada.

Seotud lood
16.04.2016 19.04.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto