Sisukord
Arvamus
Tänane leht
19.04.2016
Eesti Dilbert Horoskoop Tagakülg Palju õnne Esikülg 19. aprill Eesti lühiuudised Viljandis kogunevad pärimusmuusikud Eetikanõukogu julgustab ametnikke arvamust avaldama ÜKT tegi paadunud vargast ausa inimese (4) Politseinikud ootasid tapmise hetkel maja ees võtit Merilind: igaühel võiks olla haigusest hoiatav geenikiip Lennusadamas esitleti Rio olümpiarõivaid Hiiumaa korallide uurimiseks napib raha Male Alaealiselt seksi ostmises süüdistatavad eitasid tegu Mälumäng Helesinine laguun tahetakse huvilistele sulgeda Majandus Uus firmaautode maksustamise plaan karistab elektriautode omanikke Majanduse lühiuudised Sõidujagamise seadustamine toob täna Toompeale kaks meeleavaldust (1) SEB grupi peaökonomist: Eesti peaks võtma laenu (10) Välismaa Ecuadori maavärin purustas kodusid ja vabastas vange Jaapani maavärinad ajasid inimesed kodudest välja Välismaa lühiuudised Horvaatia ei lase Serbiat Euroopa Liitu Suurbritannia kahepalgeline mäng terasekriisis Euroopa terasetööstus elab läbi näguripäevi Kes on õigem newyorklane – Trump, Clinton või Sanders Arvamus Päeva karikatuur Juhtkiri: harjutusväljak noortele talentidele Postimees 1993. aastal: Keskerakond tahab suurimad tüliõunad anda rahva kätte Maarja Vaino: kevadunistus presidendist – poistebändide aeg vajab tasakaalustavat küpsust (9) Marko Suurmägi: nooruspõlve lolluste hind Tiia Kõnnussaar: kas kokkuhoid laste pealt teeb meid rikkaks? (21) Kultuur Kumu hitid ehk lubadusi on oluline täita (1) Kultuuri lühiuudised Eri Klasi järglaseks saab Risto Joost Martti Helde ja Lauri Lagle teevad mikroeelarvega filmi Sport Rapla on ühe jalaga poolfinaalis Spordi lühiuudised Pimesikumäng nimega tõstmine Finaalis põrkuvad kaks suurt tahtmist Arusaar: iga võistlus on õhkõrnal jääl kõndimine Must sihib EMil vähemalt veerandfinaali FIBA ähvardab tippe olümpiale mitte lubada Tallinn Pealinna tänavatelt hakati talvist tolmu maha pesema Tarbija Tehnika lühiuudised Varsti teeme makseid sõrmejälje abil (4) Tartu Ülikooli IT-keskuse üle algas vaidlus (3) Maamehed hõivavad linna Milline paistab Tartu abipolitseiniku silme läbi? (1) Nils Niitra: ontlikud härrad (3) Algas tudengipäevadele registreerimise ralli Näod ja kassid seovad Supilinna Karlovaga IT-ettevõttesse tööle ilma IT-hariduseta Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: harjutusväljak noortele talentidele

2 min lugemist
FOTO: Urmas Nemvalts

Spordiuudistest saame aeg-ajalt ikka lugeda uutest spordiplatsidest ja –objektidest, mis erinevates Eestimaa nurkades on avatud ning millest kaua seal puudust tuntud. Investeering mingi ala infrastruktuuri on ikka olnud ühtlasi investeering ka tulevikku ning garantiiks, et edaspidi leiduks suures maailmas eesti mehi ja naisi, kes oma väikest kodumaad esindaks ja tutvustaks. Me oleme harjunud mõttega, et sport on visiitkaart.

Samasuguseks visiitkaardiks, või võib-olla pigem öelda saadikuteks, on ka meie muusikud, kes Eestis kasvanud ning suurtele lavadele murdnud. See ei kehti ainult meie kohta, võime vaadata ju ka oma naaberrahvaid: soomlastel on maailmakuulsad Sibelius ja Kaija Saariaho, lätlastel Mariss Jansons ja Gidon Kremer. Suurtele lavadele murdmine ei ole põrmugi lihtsam ülesanne kui mõnel pallimängijal end mõnda maailma tippliigasse murda, sest konkurents näiteks klassikalise muusika vallas on sageli sama tihe ja tee eduni pikk ja konarusi täis.

Seepärast on tõeliselt hea, et pärast pikka ootamist saavad meie tulevased interpreedid muusika- ja teatriakadeemias oma harjutuspaiga vajaliku kontserdisaali näol. Oma blackbox’i saavad ka sama õppeasutuse teatritudengid. See on parim garantii, et sellest õppeasutusest väljuvad tulevikus uued meistrid, meie tulevased Lembit Ulfsakid ja Eri Klasid. Ja äkki saab meil ühel päeval olema ka oma Sibelius…

Erilist heameelt valmistab muidugi kooli uus kontserdisaal. Kõrgemal muusikaõppeasutusel on seljataga väärikas ligemale saja-aastane ajalugu ning pea sama pikk on olnud ka oma maja ja ruumide ootus. 1999. aastal valmis lõpuks ometi muusikaakadeemia oma maja, kusjuures plaanid selleks olid tehtud juba 1980. aastate lõpus. Kuid siiani on puudunud oma kontserdisaal, selle ehitus on ikka takerdunud muutlikesse poliitilistesse oludesse. Nende plaanide realiseerimist on pidurdanud ka muude kultuuri suurobjektide ehitused, mh Eesti Rahva Muuseum, teine kultuuriobjekt, mille valmimist pikisilmi oodatud.

Kuidas võiks ette kujutada Eesti suusatamise järelkasvu Tehvandi suusakeskuseta Otepääl või jalgpalli järelkasvu ilma Tallinna kesklinna kerkinud Lilleküla kompleksita. Tulevikus võime ainult imestada, kuidas sai meie klassikalise muusika järelkasv olla nõnda pikalt ilma oma harjutuskohata. Nii muusika kui ka sport on osa meie kultuurist ning nende kordaminekutest tunnevad rõõmu paljud. Ja mitte ainult Eestis. Suur vene helilooja Pjotr Tšaikovski on ju näiteks muusika kohta öelnud, et see on kõigi ühine varamu, millesse panustavad eri rahvaste esindajad, ja ka kasu toob see ühtemoodi kõigile.

Seotud lood
18.04.2016 20.04.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto