Sisukord
Uudised
Tänane leht
19.04.2016
Eesti Dilbert Horoskoop Tagakülg Palju õnne Esikülg 19. aprill Eesti lühiuudised Viljandis kogunevad pärimusmuusikud Eetikanõukogu julgustab ametnikke arvamust avaldama ÜKT tegi paadunud vargast ausa inimese (4) Politseinikud ootasid tapmise hetkel maja ees võtit Merilind: igaühel võiks olla haigusest hoiatav geenikiip Lennusadamas esitleti Rio olümpiarõivaid Hiiumaa korallide uurimiseks napib raha Male Alaealiselt seksi ostmises süüdistatavad eitasid tegu Mälumäng Helesinine laguun tahetakse huvilistele sulgeda Majandus Uus firmaautode maksustamise plaan karistab elektriautode omanikke Majanduse lühiuudised Sõidujagamise seadustamine toob täna Toompeale kaks meeleavaldust (1) SEB grupi peaökonomist: Eesti peaks võtma laenu (10) Välismaa Ecuadori maavärin purustas kodusid ja vabastas vange Jaapani maavärinad ajasid inimesed kodudest välja Välismaa lühiuudised Horvaatia ei lase Serbiat Euroopa Liitu Suurbritannia kahepalgeline mäng terasekriisis Euroopa terasetööstus elab läbi näguripäevi Kes on õigem newyorklane – Trump, Clinton või Sanders Arvamus Päeva karikatuur Juhtkiri: harjutusväljak noortele talentidele Postimees 1993. aastal: Keskerakond tahab suurimad tüliõunad anda rahva kätte Maarja Vaino: kevadunistus presidendist – poistebändide aeg vajab tasakaalustavat küpsust (9) Marko Suurmägi: nooruspõlve lolluste hind Tiia Kõnnussaar: kas kokkuhoid laste pealt teeb meid rikkaks? (21) Kultuur Kumu hitid ehk lubadusi on oluline täita (1) Kultuuri lühiuudised Eri Klasi järglaseks saab Risto Joost Martti Helde ja Lauri Lagle teevad mikroeelarvega filmi Sport Rapla on ühe jalaga poolfinaalis Spordi lühiuudised Pimesikumäng nimega tõstmine Finaalis põrkuvad kaks suurt tahtmist Arusaar: iga võistlus on õhkõrnal jääl kõndimine Must sihib EMil vähemalt veerandfinaali FIBA ähvardab tippe olümpiale mitte lubada Tallinn Pealinna tänavatelt hakati talvist tolmu maha pesema Tarbija Tehnika lühiuudised Varsti teeme makseid sõrmejälje abil (4) Tartu Ülikooli IT-keskuse üle algas vaidlus (3) Maamehed hõivavad linna Milline paistab Tartu abipolitseiniku silme läbi? (1) Nils Niitra: ontlikud härrad (3) Algas tudengipäevadele registreerimise ralli Näod ja kassid seovad Supilinna Karlovaga IT-ettevõttesse tööle ilma IT-hariduseta Meelelahutus Koomiks Sudoku

SEB grupi peaökonomist: Eesti peaks võtma laenu

6 min lugemist
  • Ökonomistid vaatavad majanduse hindamisel liiga palju tööstussektorit
  • Me peame arvestama uue normaalsusega, mis võib kesta väga kaua
  • Rootsi võimalik kinnisvaraturg on küll ülekuumenenud, aga mitte ohtlik
Neljapäeval Tallinnas esinenud Rootsi SEB panga peaökonomisti Robert Bergqvisti sõnul võib liiga ettevaatlik valitsus lasta käest võimaluse arendada majandust. FOTO: Eero Vabamägi

SEB grupi peaökonomisti Robert Bergqvisti sõnul võib aeglane majanduskasv olla isegi hea, sest digitaliseerimine muudab majanduse odavamaks ja efektiivsemaks. Me peame lihtsalt uue olukorraga kohanema.

Tellijale Tellijale

Te ütlesite, et Eesti valitsuse finantsseisukord on liiga tugev ning Eesti valitsusel oleks kasulik laenu võtta.

Minu arvates on valitsuse võlakoormuse kriitiline punkt 80 protsenti sisemajanduse kogutoodangust. Juhul kui võlakoormus kasvab üle selle, on see probleem. Aga kui võlakoormus on liiga madal, võib see tähendada, et valitsus võib olla liiga ettevaatlik. Sellisel juhul lastakse käest mitmeid võimalusi – te ei saa oma majandust arendada.

Võtame näiteks Saksamaa, kes saab 10-aastast laenu 0,1-protsendilise intressimääraga. Kui te usute, et järgmise 10 aasta nominaalne SKT kasv on kõrgem kui 0,1 protsenti, siis peaks võtma laenu.

Juhul kui Eesti SKT nominaalkasv on kõrgem kui nominaalne laenukulu, siis tuleks võtta laenu. Nii ongi. Seda eriti, et teil on väike valitsuse võlakoormus. Kui vaadata teie ja ka Läti ning Leedu majanduse arengut, siis ma olen rabatud. Teie majanduse vundament on tugev.

Mis teeb mulle muret, on teie demograafilised probleemid, elanikkonna vananemine, mis aeglustab tootlikkuse kasvu. Vaatan, et teil on üsna tugev tööjõuturg, näen mõningast palgasurvet, mis mõjutab samuti tööstuse tootlikkust.

Nüüd on valitsuse ülesanne kasutada eelarves olevat ruumi investeeringute tegemiseks, et muutuda konkurentsivõimelisemaks.

Teil on suurepärased võimalused. Kui teid võrrelda paljude teiste riikidega, mille eelarved on defitsiidis, riikidega, millel on väga suur riigivõlg, siis need riigid on sunnitud ettevaatlikud olema. Teie valitsusel on eelarvelist ruumi, mis muutub praeguses majanduskeskkonnas veel tugevamaks, ja see annab teile suurepärase võimaluse. Sellepärast arvan, et te peaksite võtma laenu.

18.04.2016 20.04.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto