Sisukord
Arvamus
Postimees
25.02.2020
Siim Kallas näeb üha enam vajadust Eesti lobiregistri järele (6) Eesti Tallinn taastab Loodearmee kalmistu kabeli (1) Pärnus ja Haapsalus jäi kriisist meeter puudu Pidupäev koidust ehani Ilmalinnu valvsa pilgu all ole vaba kui lind Majandus Sajandi suurkuju võimas jalajälg Kinnisvaraäris läks «vanade sõprade» vahel jälle naginaks Läti viinaralli elab, kuid «pidu» on kõvasti lahjem Välismaa Itaalia viirusekolle teeb ülejäänud Euroopa murelikuks KOHALIK VAADE ⟩ Transnistria armee kohtleb nekruteid jõhkralt FOTOD ⟩ Trumpi tervitati Indias palvete ja raevuga Arvamus Juhtkiri: poliitiline riiginaine (13) Toomas Toomsalu: isevoolav särtsusõit (1) Kersti Kaljulaid: millega sa tegeled, armas riigikogu? (4) PRESIDENDI KÕNE ⟩ Annika Laats: Vargamäe Andrest töö õnnelikuks ei teinud (2) PRESIDENDI KÕNE ⟩ Vahur Kersna: president kui vanem õde (6) Meie Eesti Erkki Koort: kas majandus vs julgeolek? Erkki Koort: Eesti ambitsioonid ÜRO Julgeolekunõukogus Hiina draakon ja 5G-võrk (1) Erkki Koort: tellimus majandusluureks Kultuur Ilmalinnu valvsa pilgu all ole vaba kui lind «Kui pole kujutlusvõimet, siis ei sünni midagi uut» Sport Kriisa debüüt kinnistas uue põlvkonna tulekut Baltalt hooaja avastart, tõkkesprinterid jõudsid rekorditele lähedale Tervis Viljatus puudutab iga viiendat Eesti peret Tartu Kuus silmapaistvat tartlast pälvisid tunnustuse Käsmu kriidist lühtri turgutavad üles Tartu restauraatorid Remondi tõttu muutuvad rongide sõiduplaanid Taskusse tuleb veel üks sissepääs Meelelahutus Koomiks Sudoku
minu meedia
Minu Meedia digi­paketiga saad piiramatu ligipääsu Postimehe ja maakonnalehtede tasulisele sisule nii veebis, mobiilis kui tahvlis.
Telli minu meedia

Raivo Mänd: mis on jumala olemasolu mõte?

5 min lugemist
Raivo Mänd FOTO: Erakogu

Läbi aegade on palju juureldud inimese elu mõtte üle. Eriti on elu eesmärgi sõnastamisega tegeldud kõiksuguste religioonide raames. Religioossus on ilmselt sama vana kui inimkond. Pole teada ühtki inimühiskonda, millele poleks omane olnud usk inimesest võimsamatesse olevustesse või jõududesse, kes inimsaatust mõjutavad ja kelle soosingut tasub püüelda. Mõnel pool leitakse selliseid olevusi olevat mitu, teiste jaoks aga esineb üksainus kõikvõimas, kõikjal olev, kõikenägev, ülihalastav ja igavene jumal. Tavaliselt kaasneb usuga hulgaliselt rituaale ja ohverdusi, mille mitmekesisus rahvaste ja religioonide seas on muljetavaldav.

Tellijale

Mind ja mu kolleege, kes me ennast evolutsioonilisteks bioloogideks nimetame, küsimus elu mõttest väga ei eruta, sest see on meile kaunis selge. Lühidalt on iga inimese, nagu ka mistahes muu elusolendi, rolliks olla DNA ehk geenide poolt konstrueeritud ajutine «elumasin», mille abil geenid ennast paljundavad, levitavad ja järgmisesse põlvkonda transpordivad. Iga selline elumasin on erinev.

Teistest millegi poolest paremad organismid suudavad oma konstrueerijaid edukamalt levitada, nii et sadade miljonite aastate jooksul on arenenud üha täiuslikumad elusolendid, kuni inimeseni välja. Loomulikult ei ole see DNA-nimeliste keemiliste makromolekulide poolt mingi teadlik, eesmärgipärane tegevus, vaid loodusseadustele, sealhulgas looduslikule valikule alluvate protsesside pime tulemus.

22.02.2020 25.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto