K, 7.12.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Venemaale ei tohi jätta arusaama, et ta võib muretult tegutseda

Helen Mihelson
, reporter
Venemaale ei tohi jätta arusaama, et ta võib muretult tegutseda
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
NATO õhuväeharjutuse Ramstein Alloy 1 raames maandus Ämari lennuväljal lisaks liitlaste hävitajatele ka radarlennuk E-3A.
NATO õhuväeharjutuse Ramstein Alloy 1 raames maandus Ämari lennuväljal lisaks liitlaste hävitajatele ka radarlennuk E-3A. Foto: Mihkel Maripuu

NATO peab Venemaa ohtu Läänemere piirkonnas selgelt teadvustama ning oluliselt suurendama nii maa-, õhu- kui ka mereväe kohalolekut, selgub äsja avaldatud raportist.

Aasta algul leidis palju kõlapinda USA mõttekoja RAND raport, mille koostanud analüütikud jõudsid järeldusele, et praegu ei ole NATO valmis Balti riike agressori sissetungi eest kaitsma. Olukorra parandamiseks piisaks nende hinnangul heidutusmeetmete taseme tõstmisest.

Sarnasele järeldusele jõudsid parlamendi riigikaitsekomisjoni poolt tellitud raportis ka rahvusvahelise kaitseuuringute keskuse (RKK) teadurid Kalev Stoicescu ja Henrik Praks. Võrreldes USA kolleegide analüüsiga arvestab RKK ka poliitiliste ja heidutusega seotud aspektidega, käsitledes kõiki relvajõudude komponente.

«Pilt Balti riikide, Poola ning teiste NATO liitlaste kaitsevõimest ei ole tume,» ütles Postimehele raporti üks koostajatest Kalev Stoicescu. «Samas leidsime, et piisava strateegilise tasakaalu tagamiseks, mis heidutaks Venemaad, on vaja liitlaste kohaolekut jätkuvalt suurendada.» 

Kahtlemata on kaitseuuringute keskuse analüüs täna seda asjakohasem, et viimastel nädalatel on Venemaa oma provokatsioonidega eriti jõuliselt silma paistnud. Näiteks, möödunud nädala keskel tegid Vene ründelennukid korduvaid agressiivseid ülelende Läänemerel õppusel olnud USA sõjalaevast, mõni päev hiljem häiris venelaste hävitaja USA õhujõudude lennukit.

Märksõnad
Tagasi üles