Sisukord
Arvamus
Postimees
21.04.2016
Eesti Male Mälumäng Dilbert Horoskoop Vanainimesed elavad justkui trellide taga (2) Palju õnne Reformierakond «põllule» minna ei taha (1) ERJK leidis viisi jätta Toobal oma istungitelt kõrvale Naaber oleks saanud tulekahjuohvreid aidata Ohtliku Haabersti ringi asemele ehitatakse aastaga viaduktiga turboristmik (7) Politsei jälgib täna liiklust inimeste soovitatud kohtades Hanso: sõjaohtu pole, kuid õhkkond on pingestatud Pommigrupp õhkis Narva lähistel lennukipommi Ansip: Reformierakond ei saa võtta kõiki võtmekohti (13) Tagakülg Lummav lühifilmimaailm Postimehe Kinos Saatuslikule kohvipausile eelnes kohtumine kapoga (14) Majandus Euroopa Komisjon ähvardab Google’it uue trahviga Sester laiendas riigikogus ettevõtluskonto loomise ideed Nordica ei ava suvist Edinburghi liini Majanduse lühiuudised Eesti võib bitcoin'e vahendanud hollandlase vangi panna (1) Välismaa 9 põhjust, miks USA konservatiivid on masenduses Viide Armeenia genotsiidile ärritas Türgit Türgi võib Euroopa päästja rollile käega lüüa (4) Arvamus Aarne Mäe: jõhvistamisest riigistamiseni Juhtkiri: Reformierakonna kuldne õunake (3) Päeva karikatuur Postimees 1993. aastal: valitsuse eriesindaja Jüri Liim kangutab Paldiski väravaid Kristi Paron: kes kaitseb lapsi seksuaalse väärkohtlemise eest? (2) Peeter Päll: ütle üks ilus vallanimi. Õpetusi algajatele vaderitele Lauri Läänemets: Ütleme otse välja – haldusreformi võti on rahas (4) Taavi Aas: miks peavad Eestis olema erakoolidel nii suured eelised? (2) Kultuur Lummav lühifilmimaailm Postimehe Kinos Aiapidu laglega ehk Aeg ei peatu ei, ei Sven Grünberg endast tehtud filmist: päris hea, aga alati saab paremini Nähtus nimega Sven Grünberg Kultuuri lühiuudiseid Sport Selveril säras üks mees, Pärnul meeskond Taaramäe sattus laagris õnnetusse Spordi lühiuudised Rios suur koondis hoolimata karmidest normidest Saastunud linna kangelased Tiitlikaitsja langes taevast kuristikku Peaaegu pime jooksja tahab Boltiga Rios mõõtu võtta Tallinn Ohtliku Haabersti ringi asemele ehitatakse aastaga viaduktiga turboristmik (7) Tarbija Aednik: haruldaste puude ostjad saavad petta Kataloogitaim ei pruugi talve üle elada Tartu Toivo Maimetsa vastukaja Nils Niitra kommentaarile Kas Pirogovi platsil tuleks alkoholi tarbimist piirata? Vastavad tudeng, Seli ja Ansip Fotoretk: Supilinnas keeb elu Tudengipäevade paadiralli jääb tänavu ära (4) Kas Pirogov keelaks Pirogovi platsil joomise? (3) Pirogovi platsil koidab ihuhädalistele lootuskiir Kuuri asemel kerkis ridaelamu (16) Millal saata südamesse sond? Saksa arsti surmapõlgus tõi talle Nobeli auhinna Eesti vanausulised püsivad kõige kiuste (2) Kinode kuldaeg sõjaeelses Tartus Meelelahutus Koomiks Sudoku

Aarne Mäe: jõhvistamisest riigistamiseni

2 min lugemist
Aarne Mäe FOTO: Meelis Meilbaum / Virumaa Teataja

See oli aasta 2003, kui Rakveret ja kogu Lääne-Virumaa avalikkust ajas tagajalgadele «jõhvistamine». Selle mõiste tõi virulaste leksikasse tollane Rakvere meer Andres Jaadla ja selle all mõeldi riiklike keskasutuste regionaalsete kontorite ümberkolimist Rakverest Ida-Viru pealinna Jõhvi.

See tõik oli Rakvere kui vana maakonnakeskuse mainele tugevaks hoobiks allapoole vööd, kuid riigi eesmärk oli selle sammuga näidata oma kohalolekut eeskätt rahvuslikult probleemsel Ida-Virumaal, saateks sellised märksõnad nagu «lõimimine» ja «integratsioon».

Tegelikult sai jõhvistamisprotsess alguse juba kümmekond aastat varem, kui Viru ringkonnakohus viidi pärast pikki arutelusid Jõhvi. Edasi kolisid Jõhvi veel ka haigekassa, maksuameti ning politsei regionaalsed keskused.

End ometi paremaks pidavast Rakverest on saanud praeguseks suur tarbimiskeskus, kus ühe elaniku kohta on maakonnalinnade seas ilmselt kõige rohkem kaubanduspindu, toitlustuskohti, juuksureid ja autopesulaid…

Noist sündmustest on tänaseks möödunud kuraditosin aastat ning nüüd oleme umbes sarnase küsimuse ees, aga sutsu laiemas plaanis. Nimelt on riigihalduse minister Arto Aas mõelnud haldusreformi lõpliku läbisurumise eel küsitava tulevikuga maavanematele välja toreda mõttemängu, mille nimi on «Tugevdan oma maakonnas riigi positsiooni».

Nii hakatigi õhinal nuputama, kes tuleks linnast ära, kes saab endale rohkem. Aga nagu mängus ikka, läheb seal kirglikuks ületrumpamiseks ja sageli ka bluffimiseks.

Ei nüüd enam armu anta, ei ühiselt viru viisi veeretata. Riigi tähelepanu eest võitlevad kõik ääremaad.  

Lääne-Viru maavanem Marko Torm tegi avanguna ettepaneku tuua Lääne-Virumaale kaitseressursside amet, tehnilise järelevalve amet, ASi Eesti Raudtee administratsioon ja sisekaitseakadeemia päästekolledž.

Ida-Viru maavanem Andres Noormägi lajatas aga veel suurema hooga. Tema hinnangul võiksid Ida-Virumaal asuda kümne riigiasutuse ja riigifirma peakontorid või esindused.

Ei tea, kuidas reageeriti Ida-Viru maahärra ettepanekule, aga tema Lääne-Viru kolleegi plaanid saatsid vastavad ametkonnad loomulikult juba eos kuu peale. Põhiline argument on ikka see, et väljaspool Tallinna pole piisavalt inimesi, siin peeti muidugi silmas kompetentseid inimesi.

Kokkuvõttes on see kõik nagu nööbi külge kuue õmblemine. Et nööp on valmis, mis see kuub sinna enam külge panna pole. Aga vaat on ikka küll. Uued moelõiked välistavad mõnel kuuemudelil nööbid sootuks.

Seotud lood
20.04.2016 22.04.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto