Sisukord
Arvamus
Postimees
21.04.2016
Eesti Male Mälumäng Dilbert Horoskoop Vanainimesed elavad justkui trellide taga (2) Palju õnne Reformierakond «põllule» minna ei taha (1) ERJK leidis viisi jätta Toobal oma istungitelt kõrvale Naaber oleks saanud tulekahjuohvreid aidata Ohtliku Haabersti ringi asemele ehitatakse aastaga viaduktiga turboristmik (7) Politsei jälgib täna liiklust inimeste soovitatud kohtades Hanso: sõjaohtu pole, kuid õhkkond on pingestatud Pommigrupp õhkis Narva lähistel lennukipommi Ansip: Reformierakond ei saa võtta kõiki võtmekohti (13) Tagakülg Lummav lühifilmimaailm Postimehe Kinos Saatuslikule kohvipausile eelnes kohtumine kapoga (14) Majandus Euroopa Komisjon ähvardab Google’it uue trahviga Sester laiendas riigikogus ettevõtluskonto loomise ideed Nordica ei ava suvist Edinburghi liini Majanduse lühiuudised Eesti võib bitcoin'e vahendanud hollandlase vangi panna (1) Välismaa 9 põhjust, miks USA konservatiivid on masenduses Viide Armeenia genotsiidile ärritas Türgit Türgi võib Euroopa päästja rollile käega lüüa (4) Arvamus Aarne Mäe: jõhvistamisest riigistamiseni Juhtkiri: Reformierakonna kuldne õunake (3) Päeva karikatuur Postimees 1993. aastal: valitsuse eriesindaja Jüri Liim kangutab Paldiski väravaid Kristi Paron: kes kaitseb lapsi seksuaalse väärkohtlemise eest? (2) Peeter Päll: ütle üks ilus vallanimi. Õpetusi algajatele vaderitele Lauri Läänemets: Ütleme otse välja – haldusreformi võti on rahas (4) Taavi Aas: miks peavad Eestis olema erakoolidel nii suured eelised? (2) Kultuur Lummav lühifilmimaailm Postimehe Kinos Aiapidu laglega ehk Aeg ei peatu ei, ei Sven Grünberg endast tehtud filmist: päris hea, aga alati saab paremini Nähtus nimega Sven Grünberg Kultuuri lühiuudiseid Sport Selveril säras üks mees, Pärnul meeskond Taaramäe sattus laagris õnnetusse Spordi lühiuudised Rios suur koondis hoolimata karmidest normidest Saastunud linna kangelased Tiitlikaitsja langes taevast kuristikku Peaaegu pime jooksja tahab Boltiga Rios mõõtu võtta Tallinn Ohtliku Haabersti ringi asemele ehitatakse aastaga viaduktiga turboristmik (7) Tarbija Aednik: haruldaste puude ostjad saavad petta Kataloogitaim ei pruugi talve üle elada Tartu Toivo Maimetsa vastukaja Nils Niitra kommentaarile Kas Pirogovi platsil tuleks alkoholi tarbimist piirata? Vastavad tudeng, Seli ja Ansip Fotoretk: Supilinnas keeb elu Tudengipäevade paadiralli jääb tänavu ära (4) Kas Pirogov keelaks Pirogovi platsil joomise? (3) Pirogovi platsil koidab ihuhädalistele lootuskiir Kuuri asemel kerkis ridaelamu (16) Millal saata südamesse sond? Saksa arsti surmapõlgus tõi talle Nobeli auhinna Eesti vanausulised püsivad kõige kiuste (2) Kinode kuldaeg sõjaeelses Tartus Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: Reformierakonna kuldne õunake

2 min lugemist
FOTO: Urmas Nemvalts

Aasta 2016 on Eestis presidendivalimiste aasta. Seni on need võrdlemisi laisa stardi saanud, kuna põhimõtteliselt kolm kuud enne Riigikogus riigipea valimisi on valmidusest kandideerida ametlikult teatanud vaid Reformierakonna asutaja ja endine peaminister Siim Kallas.

Samas pole ükski Eesti erakond tänaseni oma ametlikku presidendikandidaati välja kuulutanud, selle asemel on vaid jutud ja spekulatsioonid. Muuhulgas spekuleeritakse endiselt pärast Siim Kallase 16. aprilli avaldust riigipeaks kandideerimise valmiduse kohta selle üle, kes võiks ikkagi saada Reformierakonna presidendikandidaadiks.

Kallase avaldus on nii või teisiti tekitanud teatavad sisepinged, kuna osa Reformierakonna liidritest näeks parema meelega presidendikandidaadina välisminister Marina Kaljuranda, kes ei ole küll veel oma soovi presidendiks saada kinnitanud, aga pole seda ka kuskil ümber lükanud. Kahtlemata on mõlemal erakonna presidendikandidaadina omad tugevused ja nõrkused ning seda teavad suurepäraselt ka selle erakonna liidriteks olevad poliitikud.

Müütilise Trooja sõja ajendiks sai kunagi kuldne õun, mille tülijumalanna Eris heitis jumalannade keskele, kes ei suutnud seda omavahel ära jagada. On spekuleeritud, et presidendikandidaadi küsimus võib Reformierakonna-siseselt sarnaseks tüliõunaks saada, mille peale erakonnas sisemised konfliktid lahvatavad. On spekuleeritud ka selle üle, et presidendivalimised võivad pingestada ühtlasi Reformierakonna suhteid oma koalitsioonipartneritega. Tulevikusündmusi ja -arenguid täpselt ette näha on võimatu ning seda, kas presidendivalimised võivad antud erakonnas viia kodusõjani, on praegu raske paikapidavalt prognoosida.

Pigem on mainitud erakonnas pragmaatilised kaalutlused domineerinud emotsioonide üle. Kõiksugustele reitingutele, numbritele ja arvudele omistavad selle erakonna juhtpoliitikud võrdlemisi suurt tähendust ning pole välistatud, et lõplik otsus selle kohta, kellest saab Reformierakonna presidendikandidaat, võidakse teha n-ö viimasel hetkel, vaadates reitingunumbreid ning kelle nimetamine oleks rahva hulgas populaarsem.

Kindlasti pole vähetähtis, milliseks kujuneks ühe või teise võimaliku kandidaadi toetus riigikogus või valijameeste kogus, kus riigipead valivad lisaks parlamendiliikmetele ka kohalike omavalitsuste esindajad. Endine peaminister ja Reformierakonna esimees Andrus Ansip ongi näiteks juba teatanud, et erakond ei peaks keskenduma vastuoludele ning võimalike kandidaatide üksteise vastu välja mängimisele ja vastandamisele, vaid sellele, kumb kandidaatidest suudaks koguda riigikogus 68 häält. Ansipi väljaütlemistest kumab siiski läbi mure erakonna ühtsuse pärast ja mingisugused lõhed ikkagi eksisteerivad. 

Seotud lood
20.04.2016 22.04.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto