Sisukord
Juhtkiri
Tänane leht
22.04.2016
Eesti Palju õnne Male Mälumäng Dilbert Horoskoop Kallasele sobib, kui kõrged kohad on Reformierakonna käes Tagakülg Sajad maksuvõlglased lähevad Panama kaudu ühishauda Omniva töötaja sokutas metsa alla autotäie reklaamlehti (5) Terras on veendunud, et NATO suurendab kohalolekut Baltimaades Erki Savisaar jäi plagiaadiga vahele (16) Estoonlased jooksid võidu Majandus Majanduse lühiuudised Nopri üritab kasemahlatooteid müüa Kesk-Euroopas Idufirmade kauplemisplatvorm alustas tööd Sajad maksuvõlglased lähevad Panama kaudu ühishauda Telia klientidele avanevad mobiilimakse võimalused Majandusminister Michal liidab raudtee ja sadama üheks haldusfirmaks (1) LHV plaan eelistada pensionifondide kliente võib olla seadusega vastuolus Välismaa India tiigrid annavad tulevikulootust Ukraina nendib Savtšenko vabastamise asjas edenemist Kätlemisest keeldumine seadis ohtu kodakondsuse Hijabi toetusüritust saatis sotsiaalmeedias irvitamine (13) Tiigripeenis ja karusapp ehk Hiina looduskaitse eripärad Uued näod dollarikupüüridel Arvamus Edgar Savisaar: mida ütles Ansip oma intervjuus tegelikult (7) Päeva karikatuur Henrik Roonemaa: idufirma «Russkii mir» tahab maailma vallutada (1) Peep Pahv: kaklus on läbi, EOK-l on aeg tegutseda Juhtkiri: ometi kord pärisreform? Postimees 1892. aastal: «naesterahva küsimusest» Kalle Voolaid: mis aitas jõumees Lurichi tippu? Kaire Uusen: palgalõhest teistmoodi pilguga (4) Kultuur Jaanus Samma ooperlik mälutöö (2) Kultuuri lühiuudised vol2 Kultuuri lühiuudised Mõhk ja Tölpa Belgia metsades Sport Spordi lühiuudised Tänak ja Ogier püüavad Argentina needust murda Ametisse asusid Eesti legend ja Soome spetsialist Sõõrumaa: Seal, kus Sõõrumaa käe külge paneb, on alati muutused Sõber rikkus Raplas oma juubeliplaanid Tallinn Omniva töötaja sokutas metsa alla autotäie reklaamlehti (5) Omanikud ei taha süstlavahetuspunktile ruume üürida Tarbija Unustamatud matused Sulawesil Nirvana, Gizmo ja Hello Kitty ühe katuse all Tartu Teele, ainulaadne peksusüsteem, pull – kõik ühest kohast Arhitektid pöörasid lasteaiad pea peale Nostalgia on hea, aga muuseumis ei taha elada Bussipeatusi valgustab päike Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: ometi kord pärisreform?

2 min lugemist
FOTO: Urmas Nemvalts

Eesti avalikkus on juba üsna harjunud, et viimastel aastatel tehakse reforme sageli vaid linnukese pärast paberil ning tõsiseid poliitilisi otsuseid justkui ei julgeta langetada. Seda enam väärib tähelepanu, et koalitsioonileppes üsna üldsõnaliselt kirjeldatud riigi äriühingute omanikupoliitika korraldamine on saanud aastaga sisulise mõõtme. Majandusministeeriumis valminud reformikava tundub praegu avalikult teada oleva info alusel otsustades üsna usutav ja mõistlik.

Seni Kristen Michali juhitud ministeeriumis eraldi tegutsenud äriühingute ühteliitmise ja erastamise plaanidele lisab positiivsust tõik, et ei hakatud eesmärke kampaania korras ellu viima. Moodustati töörühmad, mis analüüsisid ümberkorraldusi põhjalikult, ning see annab lootust ka positiivseks lõpptulemuseks.

Transpordifirmade konsortsiumi (Eesti Raudtee, EVR Cargo, Tallinna Sadam, Eesti Loots, Saarte Liinid, Tallinna Lennujaam) loomise häid külgi on teoorias lihtne näha. Ettevõtete tööd saab sel viisil efektiivsemaks muuta, ladusamalt ja täpsemini otsuseid langetada, kulusid optimeerida ja nii edasi. Samuti saab kontoreid koondades hoida tippjuhtide palku konkurentsivõimelisel tasemel, seega ka kompetentsi. Omaette teema on riigifirmade börsile tulek, millest on pikalt räägitud, ühest küljest kui investeerimisvõimalusest, teisalt Tallinna börsi kiratsemist silmas pidades.

Elu on paraku näidanud, et senised poliitikutega mehitatud nõukogud pole olnud pädevad ettevõtete juhatuse tegevuse kontrollimisel (Eesti Energia, Tallinna Sadam). Kui poliitiline tasand jääb edaspidi haldusfirmasse (tütarettevõtete nõukogud määrab haldusfirma juht), võiks see olla samm edasi tõhusama järelevalve suunas. Garanteerida ei saa muidugi midagi, aga vähemalt näib katse midagi muuta usutav.

Riigiettevõtete erastamise küsimus tuletab paratamatult meelde kibedaid minevikukogemusi (näiteks Eesti Raudteega, mis hiljem taasriigistati), aga rehad, mille otsa kord on astutud, peaksid ju olema teada. Näited, millest räägitakse kui terviku müügist, Eesti Teed ja Eesti Post, ei näi vähemasti esmapilgul eriliste miinidena.

Ei maksa muidugi sinisilmselt arvata, et ühe reformiga õnnestuks lahendada enamikku riigiettevõtetega seotud probleemidest, kuid kõnealust kava maksab siiski esialgu ettevaatlikult tunnustada ning selle valitsusse jõudes peaksime peagi olema ka detailidega paremini kursis. Lisaks on transpordifirmadesse puutuv riigi kui omaniku seisukohalt jäämäe veepealne osa – leidub kümneid MTÜsid ja sihtasutusi, mille töökorraldus on täiesti omaette asi. Ka sellega tuleb tõsiselt tegeleda.

Seotud lood
    21.04.2016 23.04.2016
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
    Logi sisse
    Sul ei ole kontot?
    Loo Postimees konto