Sisukord
Kommentaar
Tänane leht
22.04.2016
Eesti Palju õnne Male Mälumäng Dilbert Horoskoop Kallasele sobib, kui kõrged kohad on Reformierakonna käes Tagakülg Sajad maksuvõlglased lähevad Panama kaudu ühishauda Omniva töötaja sokutas metsa alla autotäie reklaamlehti (5) Terras on veendunud, et NATO suurendab kohalolekut Baltimaades Erki Savisaar jäi plagiaadiga vahele (16) Estoonlased jooksid võidu Majandus Majanduse lühiuudised Nopri üritab kasemahlatooteid müüa Kesk-Euroopas Idufirmade kauplemisplatvorm alustas tööd Sajad maksuvõlglased lähevad Panama kaudu ühishauda Telia klientidele avanevad mobiilimakse võimalused Majandusminister Michal liidab raudtee ja sadama üheks haldusfirmaks (1) LHV plaan eelistada pensionifondide kliente võib olla seadusega vastuolus Välismaa India tiigrid annavad tulevikulootust Ukraina nendib Savtšenko vabastamise asjas edenemist Kätlemisest keeldumine seadis ohtu kodakondsuse Hijabi toetusüritust saatis sotsiaalmeedias irvitamine (13) Tiigripeenis ja karusapp ehk Hiina looduskaitse eripärad Uued näod dollarikupüüridel Arvamus Edgar Savisaar: mida ütles Ansip oma intervjuus tegelikult (7) Päeva karikatuur Henrik Roonemaa: idufirma «Russkii mir» tahab maailma vallutada (1) Peep Pahv: kaklus on läbi, EOK-l on aeg tegutseda Juhtkiri: ometi kord pärisreform? Postimees 1892. aastal: «naesterahva küsimusest» Kalle Voolaid: mis aitas jõumees Lurichi tippu? Kaire Uusen: palgalõhest teistmoodi pilguga (4) Kultuur Jaanus Samma ooperlik mälutöö (2) Kultuuri lühiuudised vol2 Kultuuri lühiuudised Mõhk ja Tölpa Belgia metsades Sport Spordi lühiuudised Tänak ja Ogier püüavad Argentina needust murda Ametisse asusid Eesti legend ja Soome spetsialist Sõõrumaa: Seal, kus Sõõrumaa käe külge paneb, on alati muutused Sõber rikkus Raplas oma juubeliplaanid Tallinn Omniva töötaja sokutas metsa alla autotäie reklaamlehti (5) Omanikud ei taha süstlavahetuspunktile ruume üürida Tarbija Unustamatud matused Sulawesil Nirvana, Gizmo ja Hello Kitty ühe katuse all Tartu Teele, ainulaadne peksusüsteem, pull – kõik ühest kohast Arhitektid pöörasid lasteaiad pea peale Nostalgia on hea, aga muuseumis ei taha elada Bussipeatusi valgustab päike Meelelahutus Koomiks Sudoku

Peep Pahv: kaklus on läbi, EOK-l on aeg tegutseda

2 min lugemist
Postimehe sporditoimetuse juht Peep Pahv. FOTO: Andres Haabu

Eesti Olümpiakomitee presidendivalimistest on möödas nädal ning spordirahval oleks aeg leppida teadmisega, et järgmised neli aastat on Urmas Sõõrumaa Eesti spordi katusorganisatsiooni esimene mees. Mõttetu on tegeleda aruteludega, kes ning kas üldse muutis viimasel hetkel oma eelistust ja läks üle nii-öelda vastasleeri. Kibestumisest kantud arutelud ei aita Eesti sporti kuidagi edasi – kaklus on lõppenud ja rusikatega vehkimine pole enam kohane.

Sõõrumaa oponendid on levitanud arvamust, et tegemist on mehega, kelle juhtimisel jääb EOKs kõik vanaviisi ning spordirahval pole järgmise nelja aasta jooksul oodata midagi head. Tänases Postimehes ütleb Sõõrumaa risti vastupidist, väites, et ükskõik kuhu ta käe külge paneb, seal toimuvad ka muutused. Praegu on raske hinnata, kummal on õigus, selleks on vaja aega. Kõige mõistlikum olekski hinnangutega oodata vähemalt aasta lõpuni. Selleks ajaks peaks olema selgelt näha, mida uus president oma rollis korda saadab ja kas ta kavatseb oma lubadusi ellu viia.

Spordi peamised probleemid on üsna üheselt mõistetavad. Lahendada tuleb treenerite palgaküsimus, sotsiaalsed garantiid tuleb tagada ka neile, kes on küll tippsportlased, kuid viimaste tiitlivõistluste tulemus polnud selline, mis lubanuks pääseda nii-öelda riigi palgale, korda tuleb saada – sealhulgas muuta ka läbipaistvamaks – spordi riiklik rahastamise süsteem, juurde tuleb leida ka eratoetajaid, tõhusalt peab võitlema dopingutarvitamise ja kihlveopettustega. Mõistagi pole see nimekiri täiuslik ja tööd jagub pikkadeks aastateks.

Nendele probleemidele juhtisid tähelepanu põhimõtteliselt kõik EOK presidendiks kandideerinud kolm meest. Debattide käigus pakuti välja kõiksugu reaalseid ja pealtnäha ka ebareaalseid käike. Loodetavasti ei jää need üksnes häälte püüdmiseks mõeldud väljaütlemisteks, vaid neid hakatakse ka ellu viima.

Sõõrumaa kõlavaim lubadus oli sporti raha toomine alkoholi- ja tubakatoodete aktsiisi tõstmise abil. Tegemist on tõelise proovikiviga nii Sõõrumaale endale kui ka poliitikutele, sest selle idee teostamiseks tuleb jõuda poliitilisele kokkuleppele. Tegemist pole kerge otsusega – neid, kes armastavad suitsu popsida ja vabal ajal lõõgastuseks napsu võtta, on palju. Aktsiisitõus lööb nende rahakoti pihta ja kahandab poliitikute populaarsust. Pealegi leidub võimuringkondades ka neid, kes peavad Sõõrumaa võidu peale vimma – oli ju poliitikute soosik Jüri Ratas. Mõnus oleks kättemaksuks Sõõrumaa idee kiiresti põhja lasta.

Kui Sõõrumaa haarab rahaküsimusel kohe sarvist, on selge, et EOK juhiks sai õige mees. Kui ta lükkab oma ideede tegelikkusesse pööramise aga määramatusse tulevikku, on õigus tema vastastel. Siis ei muutu Eesti spordis midagi.       

Seotud lood
21.04.2016 23.04.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto