Sisukord
Kommentaar
Tänane leht
25.04.2016
Eesti Särades ereda leegina, põletas Alo iseend Male Mälumäng Dilbert Horoskoop Libatreenerid saavad karistamatult tegutseda (11) Palju õnne Postimehe paberleht puhkeb õitsele Vabaduse väljakul rokiti veteranide auks Tuumakatastroofi jälgede kustutamine võtab aastakümneid Kümned lennud põleva reaktori kohale Tšornobõli veteranid Eestis Kaljurand on valmis riigipeaks kandideerima (1) Keskerakonda toetab vaid seitse protsenti eestlastest (1) Majandus Majanduse lühiuudised Ettevõtlussaadik Oviir usub, et Ida-Virumaad annab veel päästa (4) Baltika on Milderite käest ära libisemas (2) Hispaania saar lõi ainulaadse elektrijaama Välismaa Obama saabus sakslasi veenma Välismaa lühiuudised Hollandi ajakirjanik vahistati Türgis presidendi solvamise eest Makedoonlased elavad oma ängi välja värvi loopides KOHALIK VAADE: mis on hollandlastel Ukraina vastu? (1) Austria presidendivalimiste esimese vooru võitis paremäärmuslane Arvamus Maaja Vadi: meie igapäevast viisakust anna meile tänapäev (1) Indrek Jääts: assimileerumise kiituseks (7) Lugejate kirjad: seisukohti presidendivalimistest Päeva karikatuur Tõnis Oja: ajupesu nimega Eesti kapital (4) Postimees 1938. aastal: 65 häält Pätsi poolt Juhtkiri: Euroopa vajab rändekriisi lahendamiseks ühtsust (4) Lea Danilson-Järg: lastest loobumise lõpetab õiglane maksustamine, mitte toetused (42) Kultuur Särades ereda leegina, põletas Alo iseend Track on, aga kuhu jääb boonus? Valges kampsikus kiretu koduporno Mida arvab filmist «Bonus track» Postimehe žürii? Sport Spordi lühiuudised Kangerti võidud tulid õigel ajal Tänak andis vanade rehvidega tormihoiatuse Vassiljevi plaanist kinni pidades sunniti Pärnu saal vaikseks Peep Pahv: sportlikult tugev ja vajalik, kuid arusaamatult ebapopulaarne võistlus Pronksine Minaškin püüdis kaks kärbest ühe hoobiga Hokimeeste rahulolu ja hingekripeldus Ujumise EMile sõidab 24 Eesti sportlast Tarbija Kõik mobiilsideoperaatorid peale Telia tõstsid 1. maist hinda Supermarketid üllatavad sünnipäeval Valgutooted trügivad poelettidele Tartu Tudengipäevad ootavad linnarahvast Üle tuhande tartlase läheb tänasest heakorratalgutele Koondamine lõpetas valvemenetleja öötöö (1) Juhtkiri: maksumaksja ei ela õhulossis (2) Ivi Drikkit: milleks Madruse tänav ehk Tugevam võiks alla anda (2) Piraajadega supelnud bioloogid uurisid toiduahelat Juuksurikool tähistab juubelit: poolsada aastat kammi ja kääridega (1) Noored teadlased panevad õpilased proovile Meelelahutus Koomiks Sudoku

Tõnis Oja: ajupesu nimega Eesti kapital

2 min lugemist
Tõnis Oja FOTO: TOOMAS TATAR/PM/SCANPIX BALTICS

Hiljuti küsis pensionärist tuttav, keda ma aeg-ajalt rahaasjades nõustan, kas tasuks paigutada oma säästud, mida tal on üsna korralik summa, ühte hoiulaenuühistusse. Ta tõi näiteks oma sõbranna, kes sealt saadud intressidest maksab kõik oma kommunaalkulud.

Tuttava teine oluline argument on, et ühistu reklaamib ennast Eesti kapitalile kuuluva ettevõttena.

Laitsin mõtte maha, sest erinevalt pangahoiustest, millest saadavad intressid on küll naeruväärselt madalad, ei ole hoiulaenuühistutesse paigutatavad säästud riiklikult tagatud. Tuttav küll kuulas selgitused ilusasti ära, aga mulle jäi mulje, et eriti veenev ma siiski ei suutnud olla.

«Ikkagi Eesti kapital,» ütles ta teema lõpetuseks.

Viimasel ajal võib tihti näha ja kuulda reklaame, kus kuulutatakse, et see või teine ettevõte kuulub kodumaisele kapitalile. Ka mujal avalikus ruumis tunnetan ma üha enam ja enam vaenulikku suhtumist välismaisesse kapitali. Mul on tekkimas isegi tunne, et mida aeg edasi, seda rohkem hakkab kodumaise kapitali propageerimine ajupesu tunnuseid võtma. Uus rahvuslik lennukompanii, mis on millegipärast küll võtnud võõrapärase nime Nordica, suudab ainsa põhjendusena, miks eelistada neid, tuua just asjaolu, et see on meie oma. Kodumaa kapitali nimeline hoiulaenühistu nimetab ennast koguni uutmoodi kapitaliks.

Vääritimõistmise ärahoidmiseks ütlen kohe, et mul ei ole midagi Eesti kapitali vastu. Pigem vastupidi, mida rohkem on kohalikule kapitalile kuuluvaid ettevõtteid, mida tugevamad nad on ning mida rohkem on kohalikke ettevõtete omanikke, seda parem meie majandusele, ühiskonnale, riigile.

Samas, selleks et ma mingit toodet või teenust kasutama hakkaksin, on ühest argumendist – ettevõte kuulub Eesti kapitalile – liiga vähe. Eks inimesed on muidugi erinevad, aga et ma mingi ettevõtte kliendiks hakkaks, on kodumaine kapital viienda või seitsmenda järgu tähtsusega. Esmatähtis on siiski toote kvaliteet, hind, välimus, võib-olla veel midagi.

Kohalik kapital on ühiskonnale küll tähtis, aga seda ei maksa ka liiga üle tähtsustada. Pole ju suurt vahet, kas uusi ja hästitasutavaid töökohti loovate ettevõtete omanik on meie Riho, põhjanaabrite Matti või Rootsi Lars. Kui vaadata Äripäeva palgamaksjate värsket edetabelit, siis on selle tipus kõige rohkem just väliskapitalile kuuluvaid ettevõtteid.

Väliskapitalistide vastaste argumendiks on kasumi riigist väljaviimine. Aga ettevõtlus on risk ja kasum pole kaugeltki garanteeritud. Kümmekond aastat tagasi Eestisse tulnud Estonian Celli omanikud on matnud siia kümneid ja kümneid miljoneid eurosid, aga kasumit on nad selle aja jooksul saanud vaid kahel aastal.

Meie viimaste aastate probleem ei ole mitte see, et väliskapital viib siit kasumi välja, vaid pigem see, et väliskapital ei taha enam siia investeerida. Väliskapitali-vastane hüsteeria teeb olukorra ainult hullemaks.

Seotud lood
    23.04.2016 26.04.2016
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
    Logi sisse
    Sul ei ole kontot?
    Loo Postimees konto