Sisukord
Arvamus
Tänane leht
25.04.2016
Eesti Särades ereda leegina, põletas Alo iseend Male Mälumäng Dilbert Horoskoop Libatreenerid saavad karistamatult tegutseda (11) Palju õnne Postimehe paberleht puhkeb õitsele Vabaduse väljakul rokiti veteranide auks Tuumakatastroofi jälgede kustutamine võtab aastakümneid Kümned lennud põleva reaktori kohale Tšornobõli veteranid Eestis Kaljurand on valmis riigipeaks kandideerima (1) Keskerakonda toetab vaid seitse protsenti eestlastest (1) Majandus Majanduse lühiuudised Ettevõtlussaadik Oviir usub, et Ida-Virumaad annab veel päästa (4) Baltika on Milderite käest ära libisemas (2) Hispaania saar lõi ainulaadse elektrijaama Välismaa Obama saabus sakslasi veenma Välismaa lühiuudised Hollandi ajakirjanik vahistati Türgis presidendi solvamise eest Makedoonlased elavad oma ängi välja värvi loopides KOHALIK VAADE: mis on hollandlastel Ukraina vastu? (1) Austria presidendivalimiste esimese vooru võitis paremäärmuslane Arvamus Maaja Vadi: meie igapäevast viisakust anna meile tänapäev (1) Indrek Jääts: assimileerumise kiituseks (7) Lugejate kirjad: seisukohti presidendivalimistest Päeva karikatuur Tõnis Oja: ajupesu nimega Eesti kapital (4) Postimees 1938. aastal: 65 häält Pätsi poolt Juhtkiri: Euroopa vajab rändekriisi lahendamiseks ühtsust (4) Lea Danilson-Järg: lastest loobumise lõpetab õiglane maksustamine, mitte toetused (42) Kultuur Särades ereda leegina, põletas Alo iseend Track on, aga kuhu jääb boonus? Valges kampsikus kiretu koduporno Mida arvab filmist «Bonus track» Postimehe žürii? Sport Spordi lühiuudised Kangerti võidud tulid õigel ajal Tänak andis vanade rehvidega tormihoiatuse Vassiljevi plaanist kinni pidades sunniti Pärnu saal vaikseks Peep Pahv: sportlikult tugev ja vajalik, kuid arusaamatult ebapopulaarne võistlus Pronksine Minaškin püüdis kaks kärbest ühe hoobiga Hokimeeste rahulolu ja hingekripeldus Ujumise EMile sõidab 24 Eesti sportlast Tarbija Kõik mobiilsideoperaatorid peale Telia tõstsid 1. maist hinda Supermarketid üllatavad sünnipäeval Valgutooted trügivad poelettidele Tartu Tudengipäevad ootavad linnarahvast Üle tuhande tartlase läheb tänasest heakorratalgutele Koondamine lõpetas valvemenetleja öötöö (1) Juhtkiri: maksumaksja ei ela õhulossis (2) Ivi Drikkit: milleks Madruse tänav ehk Tugevam võiks alla anda (2) Piraajadega supelnud bioloogid uurisid toiduahelat Juuksurikool tähistab juubelit: poolsada aastat kammi ja kääridega (1) Noored teadlased panevad õpilased proovile Meelelahutus Koomiks Sudoku

Lea Danilson-Järg: lastest loobumise lõpetab õiglane maksustamine, mitte toetused

5 min lugemist
Lea Danilson-Järg FOTO: Erakogu

Elukvaliteedi säilitamine ja parandamine käib praegu lastest loobumise hinnaga. Kolmas laps võiks tuua olulise maksusoodustuse, pakub haldusjuhtimise magister ja kolme lapse ema Lea Danilson-Järg.

Tellijale Tellijale

Eelmisel nädalal kirjutas Avo-Rein Tereping, et lasterikkad pered on meie põhiseaduses pandud puudega inimestega ühte paragrahvi. Kõige kahetsusväärsem pole aga see, et perekonda käsitlevat paragrahvi pole sobivamaks peetud, vaid et lapsed ongi praeguse elukorralduse juures puudega võrreldav probleem.

Makstakse ju täies töö- ja elujõus lapsevanematele laste tõttu toetustki. Sõna «toetus» kinnistab omakorda laste kui toimetulekuprobleeme põhjustava nähtuse kuvandit ega aita rahasummast sõltumata pere suurendamist populaarsemaks muuta.

Lastega pered ei vajaks üldjuhul üldse toetust ning saaksid väga hästi hakkama, kui riik ei kooriks neilt kaht nahka. Praegu peavad nad osalema solidaarselt pensionäride ülalpidamises ja lisaks kasvatama üles ka lapsed. Seetõttu on näiteks kolme lapsega perel praegu üle kolme korra rohkem ülalpeetavaid kui lastetul perel.

Kaks täiskasvanud hõivatut peavad ülal keskmiselt 1,3 pensionäri ja kui peres on ka kolm last, on ülalpeetavaid kokku 4,3. Seejuures saab üks pensionär maksude kaudu pea kaks korda rohkem toetust kui kolm last kokku. Keskmine pension oli mullu 365 eurot, aga toetus kolmele lapsele kokku umbes 200 eurot.

Elukvaliteedi säilitamine ja parandamine käib lastest loobumise hinnaga. Selline elukorraldus vajab muutmist, sest viib varem või hiljem olukorrani, kus ühiskonna üldine elukvaliteet langeb. Kui maksukoormus sõltuks laste arvust – kahaneva sotsiaalmaksu või tulumaksu näol –, jääks lastega perele kätte raha, mis võimaldaks säilitada elukvaliteedi ka pere suurenedes. Lapsetoetusega, olgu see saja euro võrra suurem või väiksem, jääb loodetud sündimuse kasv saavutamata.

23.04.2016 26.04.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto