Sisukord
Maailma majandus
Tänane leht
25.04.2016
Eesti Särades ereda leegina, põletas Alo iseend Male Mälumäng Dilbert Horoskoop Libatreenerid saavad karistamatult tegutseda (11) Palju õnne Postimehe paberleht puhkeb õitsele Vabaduse väljakul rokiti veteranide auks Tuumakatastroofi jälgede kustutamine võtab aastakümneid Kümned lennud põleva reaktori kohale Tšornobõli veteranid Eestis Kaljurand on valmis riigipeaks kandideerima (1) Keskerakonda toetab vaid seitse protsenti eestlastest (1) Majandus Majanduse lühiuudised Ettevõtlussaadik Oviir usub, et Ida-Virumaad annab veel päästa (4) Baltika on Milderite käest ära libisemas (2) Hispaania saar lõi ainulaadse elektrijaama Välismaa Obama saabus sakslasi veenma Välismaa lühiuudised Hollandi ajakirjanik vahistati Türgis presidendi solvamise eest Makedoonlased elavad oma ängi välja värvi loopides KOHALIK VAADE: mis on hollandlastel Ukraina vastu? (1) Austria presidendivalimiste esimese vooru võitis paremäärmuslane Arvamus Maaja Vadi: meie igapäevast viisakust anna meile tänapäev (1) Indrek Jääts: assimileerumise kiituseks (7) Lugejate kirjad: seisukohti presidendivalimistest Päeva karikatuur Tõnis Oja: ajupesu nimega Eesti kapital (4) Postimees 1938. aastal: 65 häält Pätsi poolt Juhtkiri: Euroopa vajab rändekriisi lahendamiseks ühtsust (4) Lea Danilson-Järg: lastest loobumise lõpetab õiglane maksustamine, mitte toetused (42) Kultuur Särades ereda leegina, põletas Alo iseend Track on, aga kuhu jääb boonus? Valges kampsikus kiretu koduporno Mida arvab filmist «Bonus track» Postimehe žürii? Sport Spordi lühiuudised Kangerti võidud tulid õigel ajal Tänak andis vanade rehvidega tormihoiatuse Vassiljevi plaanist kinni pidades sunniti Pärnu saal vaikseks Peep Pahv: sportlikult tugev ja vajalik, kuid arusaamatult ebapopulaarne võistlus Pronksine Minaškin püüdis kaks kärbest ühe hoobiga Hokimeeste rahulolu ja hingekripeldus Ujumise EMile sõidab 24 Eesti sportlast Tarbija Kõik mobiilsideoperaatorid peale Telia tõstsid 1. maist hinda Supermarketid üllatavad sünnipäeval Valgutooted trügivad poelettidele Tartu Tudengipäevad ootavad linnarahvast Üle tuhande tartlase läheb tänasest heakorratalgutele Koondamine lõpetas valvemenetleja öötöö (1) Juhtkiri: maksumaksja ei ela õhulossis (2) Ivi Drikkit: milleks Madruse tänav ehk Tugevam võiks alla anda (2) Piraajadega supelnud bioloogid uurisid toiduahelat Juuksurikool tähistab juubelit: poolsada aastat kammi ja kääridega (1) Noored teadlased panevad õpilased proovile Meelelahutus Koomiks Sudoku

Hispaania saar lõi ainulaadse elektrijaama

2 min lugemist
Gorona del Viento hüdroakumuleeriva elektrijaama ülemine veehoidla, taamal tuulikud. FOTO: AFP/SCANPIX

Palmid ja ananassid võistlevad ruumi pärast pisikesel Kanaari saarel El Hierrol, mis plaanib kogu oma energia saada taastuvenergiast, pälvides seejuures kogu maailma tähelepanu.

15. veebruaril see neil ka õnnestus. Esimest korda varustas hüdro- ja tuuleelektrijaam saare 7000 elanikku elektriga üle 24 tunni, vahendab AFP.

El Hierro toob sõsarsaarelt Tenerifelt elektri tootmiseks diislikütust ning sealsed inimesed on kaua unistanud selle lõppemisest. «Isoleeritud territooriumil on energiasõltumatuse saavutamine oluline,» ütles projekti algataja ning saare endine juht Tomas Padron.

Nii õnnistatigi 2014. aasta juunis sisse Gorona del Viento hüdroakumuleeriv elektrijaam, millel on viis tuuleturbiini. See asub künkal ning nii turbiinist üleval- kui ka allpool on veehoidlad. Kui tuul raugeb, siis liigub vesi ülemisest hoidlast turbiinide kaudu alumisse veehoidlasse ning selle tulemusel tekib elektrienergia. Kui tuult on küllalt, siis annavad tuulikud elektrit ja käivitavad veepumbad, mis tõstavad vee alumisest veehoidlast ülemisse.

Šveitsi rahvusvaheliste keskkonnauuringute keskuse uurimuste juht Joelle Noailly sõnas, et see konkreetne hüdro- ja tuuleenergia kombineerimise meetod on paljulubav.

Teisedki Euroopa saared, näiteks Taanis asuv Samsø ning Šotimaa ranniku lähistel olev Eigg, üritavad oma elektri saada ainult taastuvenergiast, kuid nende plaanides ei ole tuule- ja hüdroenergia kombineerimist. Ning kui Samsø võib olla Taani üldise energiavõrguga ühendatud elektrikaabli abil, siis El Hierra jaoks välistab selle võimaluse merepõhja topograafia.

El Hierro tahtis katta sada protsenti saare oma elektrivajadusest taastuvenergiana juba paari kuuga, ent seda eesmärki pole täidetud veel kaks aastat hiljemgi. Gorona del Vieno elektrijaama tegevjuht Juan Pedro Sanchez sõnas, et tegelikkus on lähemal 50 protsendile. «Sellise elektrijaama töölesaamine võtab aega, sellist pole iial varem tehtud,» ütles ta.

Kuigi elektrijaam ei suudakski saare kogu elektrivajadust katta, pole plaani teise ehitamiseks samuti.

Tagasilöökidest hoolimata on projekt pälvinud palju huvi, eriti teistelt saartelt. Külalisi on käinud nii Arubalt, Seišellidelt, Indoneesiast kui ka Jaapanist.

Peale tuhandete tonnide atmosfääri paiskamata jäänud süsihappegaasi on saareke säästnud ka ligi 3000 tonni kütust. See tähendab 1,2 miljoni euro suurust säästu. Aga elanikud veel seda ei tunne.

«Elektriarve on jäänud samaks,» ütles elanik Claudia Barrera. El Hierro praegune juht Belén Allende sõnas, et põhjus peitub Hispaania seadustes, mis ei luba autonoomsetel regioonidel ise oma elektrihinda seada. Aga ta lubas, et säästetud raha kulutatakse muudeks projektideks.

Seotud lood
23.04.2016 26.04.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto