N, 6.10.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

KOHALIK VAADE: mis on hollandlastel Ukraina vastu?

Marno de Boer, Haag
KOHALIK VAADE: mis on hollandlastel Ukraina vastu?
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 1
Marno de Boer.
Marno de Boer. Foto: Erakogu

Kui mul paluti Eesti lugejatele kirjutada, mis on hollandlastel Ukraina vastu, hakkasin algul mõtlema, kas seda küsimust tuleks üldse nii esitada. 6. aprillil hääletasid hollandlased Euroopa Liidu ja Ukraina assotsiatsioonileppe sõlmimise vastu, kuid osavõtt oli vaid 32 protsenti. Ehk võiks küsida hoopis seda, miks hollandlastele Ukraina korda ei lähe.

Teisalt tean paljusid inimesi, kes pooldavad lepet, kuid ei läinud valima. Neile oli referendum põhimõtteliselt vastumeelne või ei olnud nad rahul viisiga, kuidas asi hääletuseni jõudis. Kogu protsessi tegi veel keerulisemaks see, et osa «ei»-leeri juhtidest väitis, et tegutsevad nii Hollandi kui ka Ukraina tavakodanike parimaid huve silmas pidades.

Mõtte assotsiatsioonileppe üle hiljuti jõustunud referendumiseaduse alusel hääletada käis välja ELi Kodanikekomitee – väike euroskeptikute rühm, kes tavaliselt hoidub avalikust tähelepanust. Selle juhid on välja öelnud, et Ukraina pole nende põhiline mureallikas, vaid nad eelistaks korraldada referendumi Hollandi ELi-liikmelisuse üle. Kuna referendumiseadus kehtib ainult parlamendi seaduseelnõude puhul, siis on komitee tõotanud korraldada rahvahääletusi kõigi Euroopa Liidu õigusaktide üle, külmutamaks Haagi ja Brüsseli sidemeid.

Märksõnad
Tagasi üles