Sisukord
Arvamus
Tänane leht
26.04.2016
Eesti Mälumäng Aadu Must võib kerkida Keskerakonna presidendikandidaadiks (7) Horoskoop Male Palju õnne Dilbert Pealinna kalmistute kord jahmatas leinajaid (1) Haldusreform suretas vallakeskusi juba 1938. aastal Tagakülg Vendluse asemel õilmitseb õelus (67) Eksamiperiood sai alguse prooviga eesti keeles Majandus Majanduse lühiuudised Mobiiltelefon järelmaksuga – üle keskmise kallis lõbu Pakiautomaatide võrgustikku kasvatav Omniva saab uue konkurendi Katkust räsitud lautadesse sead reeglina tagasi ei jõua Seakasvatajate arv on vähenenud enam kui poole võrra Üks küsimus: Mida tähendab seakasvatajatele kolmandasse tsooni sattumine? Autotootjad tunnevad konkurentsisurvet Hiina turul Välismaa Valgevene tuumajaam ajab leedulased hirmule Välismaa lühiuudised Liibüast saab uuem ja hullem Süüria (9) Ungari meedia upub korruptsiooniskandaali (2) Arvamus Neeme Korv: targutajad tapavad presidendidebatti (7) Maris Jõks: Tšornobõl, Tšernobõl, Chernobyl – kuidas kirjutada Ukraina kohanimesid? (7) Juhtkiri: Tšornobõli hirmu jäljed Postimees 1935. aastal: riigivanem K.Päts veedab puhkuse Poolas Alar Kilp: õigustatud sallimatus sallivas ühiskonnas (3) Arne Ots ja Martin Johannes Raude: kohtutee on muutunud kiiremaks, kuid mitte lühemaks Päeva karikatuur Jüri Reinmann: millistes ebainimlikes tingimustes likvideeriti Tšornobõli katastroofi tagajärgi (1) Ahto Lobjakas: Ilvese e-Panoptikum (1) Kultuur Arvustus: «Troonide mäng», kuues hooaeg. Talv jõudis kohale Plönn on uus pussakas (1) Norra film, mis on pommidest valjem Sport Kolmas tulemine: Korjus kustutab Renault’ roolis võidu- ja sõidunälga (8) Spordi lühiuudised Sildaru tõi Eesti suusalegendid elamusspordikeskusesse Kas Meistrite liigas näeb lõpuks suurt finaali? Rapla rikkus Andres Sõbra suure juubeli Kas FIBA ja Euroliiga lepivad ikkagi ära? Jaanimaa etendab ajaloolises vastasseisus olulist rolli 55-protsendine kasv: tennises kolme kuuga 48 kihlveopettuse kahtlust Uue autoga Niinemäe kihutab vähemalt kahel EM-etapil Tarbija Microsofti telefoniäri näitab kustumise märke Autode meelelahutussüsteem tekitab pettumust (1) Tartu Prügiveo hinnad kohati tõusevad, kohati langevad (2) Tartu kiirabiauto tuli kiirituspiirkonnast tagasi (3) Magus lõhn meelitas raeplatsile Keemik Arvi Liiva: kuidas mõjutas Tšornobõli katastroof Eesti seeni? Adra, Künni ja Vao tänavalt kaovad mülkad ning tolm Fastersi kiirsöögikohad enam kesklinnas viina ei müü (1) Mart Siilivask: kihilisuse kaitseks Tehnika aitab põllumeest taevast Meelelahutus Koomiks Sudoku

Alar Kilp: õigustatud sallimatus sallivas ühiskonnas

3 min lugemist
Politoloog Alar Kilp. FOTO: Margus Ansu

Täna peetakse Tartu Ülikoolis sallivuse päeva. Kui sallivuseks pidada seda, kui ise ei pea õigeks, ent teiste puhul aktsepteerin, siis otseses tähenduses sallivaid ja sallimatuid ühiskondi ei ole, kirjutab sallivusest Tartu Ülikooli võrdleva poliitika lektor Alar Kilp.

Tellijale Tellijale

Ühelt poolt on mingi käitumis- (nt varastamine, pedofiilia) või väljendusviisi (nt rassism) sallimatus ikkagi õigustatud. Teiselt poolt täidab sallimatus ka vajalikku funktsiooni nii riigis, ühiskondlikes organisatsioonides ja kodanikeühendustes kui ka üksiku inimese elus.

Poliitiline sallimatus

Riigid on õigustatult sallimatud juhtudel, kus ohustatakse riigi julgeolekut, avalikku korda või ühiskonnas (ja kultuuris) kõigile kehtivaid norme. Liberaaldemokraatlikud riigid on keskmiselt sallivamad üksikisikute ja vähemuste ning vaadete, veendumuste, ideoloogiate ja eluviiside paljususe suhtes kui mitteliberaalsed autoritaarsed riigid, kuid sarnaselt kõigi ülejäänud riikidega tõmbavad ka nemad kusagile piiri, kust alates sallivus lõpeb. Nii ei sallita meil (veel?) polügaamiat ja eutanaasiat ega (enam) ihulist karistamist vanemate või tööandjate poolt. Riik jälgib, et meie ühiskonnas keegi niimoodi kehtestatud sallimatusnormist üle ei astuks.

Samuti kehtestab ja kontrollib riik ühiskondlike gruppide vahelist sallimatust. Kui üks grupp taunib ja teine pooldab aborti, siis kaitseb riik kõiki aborditegijaid, kuna riigis on kehtestatud norm, mille järgi on abordi tegemine või tegemata jätmine inimese valik, mida teised ühiskonna liikmed ja grupid keelata ega takistada ei või. Samamoodi nihutas riik ka kooseluseadusega õigustatud sallivuse piiri edasi, andes sama- ja erisoolistele paaridele õiguse registreerida end perekonnana. Praegu kaitseb riik registreeritud kooselusid kõigi nende eest, kes kooseluseadust ei poolda («ei salli»).

25.04.2016 27.04.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto