Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Mart Siilivask: kihilisuse kaitseks

Mart Siilivask FOTO: Margus Ansu

Ülejõele plaanitav ülikooli uus IT-maja on tekitanud poleemikat, sest arhitektuurikonkursi võidutöö pühib minema Oeconomicumi hoone, mille osaks on arhitekt Voldemar Tippeli projekteeritud tööstuskooli maja. Kas peaksime selle sõjaeelse hoonekehandi alles hoidma?

Tellijale Tellijale

Olgu öeldud, et Tippeli ja laiemalt kogu 1930. aastate lõpu autoritaarse ajastu kihistus ei kuulu minu lemmikute hulka. Võiks lausa öelda, et kuna enamik toona planeeritust ei realiseerunud, jäi Tartus üht-teist väärtuslikku alles, näiteks praegu ülikooli vastas olev hoonefront. Nüüd juba mälestiseks tunnistatud kaitseliidu hoone (Alar Kotli, 1938) rajamisel kaotasime Riia mäel asunud kauni ning Tartule märgilise postijaamahoone, ja nii edasi.

Sellele vaatamata – või ka just tänu sellele – olen seisukohal, et kõik varasemad linnaehitus­likud kihistused, olgu siis vanad hoonekehan­did, ajalooline tänavate võrk ja krundi­struk­tuur või ka juba hävinud paikadega seotud mentaalsed väärtused – kõik need eri aegadest pärit ja seni veel täielikult dekodeerimata märgisüsteemi osad, mis moodustavad linna struktuuris ja kehandis omaette mälumustreid –, on väga olulised ja rikastavad keskkonda.

25.04.2016 27.04.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto