Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Ungari meedia upub korruptsiooniskandaali

Ungari forindid. FOTO: AFP/SCANPIX

Kaks ja pool aastat tagasi nägi Ungaris ilmavalgust üks uudistesait. Portaal Vs.hu oli värske, innovaatiline ning kujutas endast Ungari meedias iseseisvat häält. Toimetus koosnes peamiselt noortest ja andekatest ajakirjanikest, paljud neist pärinesid kõige suurema lugejaskonnaga uudisküljelt Origo.hu. Viimane oli sattunud poliitilise surve ja skandaalide keerisesse.

Tellijale Tellijale

Iroonilisel kombel otsustasid needsamad ajakirjanikud kaks aastat hiljem lahkuda Vs.hu'st. Tuli ilmsiks, et Ungari keskpank oli andnud ühe oma sihtasutuse kaudu portaali kirjastajale 500 miljonit forinti (umbes 1,5 miljonit eurot). Kuigi peatoimetaja Olivér Lebhardt kaitses raha vastuvõtmise otsust – väites, et summad on mõeldud visuaalprojektide finantseerimiseks –, arvasid ajakirjanikud teisiti.

Eile pärastlõunaks oli 12 neist töölt lahkunud. Nad väitsid, et raha vastuvõtmine on täielikus vastuolus nende moraalsete tõekspidamistega. Võimalik, et nende hulk kasvab veelgi. Paar tundi hiljem liitus minejatega isegi peatoimetaja.

Olivér Lebhardt kirjutas Facebookis: «Tegin vea, kui lasin avaldada sponsoreeritud artikleid ilma sponsori nime avaldamata –  ehkki mul polnud selles küsimuses kaasarääkimisõigust. Võtan selle eest täielikult kogu vastutuse.»

Et pooled ajakirjanikud on lahkunud, on veebisaidi tulevik ebakindel. Viimase paari aasta jooksul on Ungari meedia polariseerunud, opositsioonilised ja valitsusmeelsed ajalehed võitlevad ellujäämise nimel. On kaheldav, kas äsjalahkunud leiaksid töö kusagil mujal – eriti, kui nad tahavad säilitada iseseisvust.

25.04.2016 27.04.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto