Sisukord
Arvamus
Postimees
27.04.2016
Eesti Vene lennuäss: lennunduses on Raivo Susi elu mõte (2) Kohus andis vaidluses baaride öiste müügipiirangute üle õiguse Tallinnale Võimuliit püüab koondada jõude Male Mälumäng Dilbert Horoskoop Tagakülg Palju õnne Rahakoer tunneb Šveitsi frangid nagu niuhti ära Esikülg 27. aprill Valitsus arutab firmajuhtidele töötuskindlustuse taastamist Vähe vaatajaid, küllaga arvajaid (5) Kriisiõppusel harjutati laste päästmist põlevast haiglast Majandus Euroopa idandab Facebooki ja Samsungi vahele oma hiidusid Mitsubishi on veerand sajandit kütusekulunäitajaid võltsinud Majanduse lühiuudised Pärnu magab maha esimese ristluslaeva täie turiste Väiksemad turismifirmad satuvad löögi alla (1) Välismaa Vene lennuäss: lennunduses on Raivo Susi elu mõte (2) KOHALIK VAADE. NATO Varssavi tippkohtumine Poolale: lootused või soovmõtlemine Hiina plaanib maineparanduskampaaniat Lõuna-Hiina mere saarte sõjaline kasutamine põhjustab rahvusvahelist pahameelt Makedoonia «värviline revolutsioon» Süüdistus: briti meedia levitab Vene propagandat (4) Arvamus Sergei Metlev: peatagem hullunud karistusprinter (3) Ivar Raig: kuidas valida presidenti? (2) Kadri Hansalu: ega tulevik taeva jää (1) Lugejate kirjad Postimees 1996. aastal: president Lennart Meri eiras seadust Juhtkiri: munitsipaal-Bollywood Erkki Bahovski: miks teatas USA, et NATO lähiaastatel ei laiene? (1) Kultuur Jutuvestja, võlur ja poeet See oli nagu üks teine maailm Demokraatia õppetunnid ühisköögis Zemani puhul saab ka näiliselt võimatu võimalikuks Kultuuri lühiuudiseid Sport Spordi lühiuudised Enesekriitiline Sõber: tuleb endale peeglist otsa vaadata Eesti parim judoka alaliidu toetusesse ei usu (2) Enesekindlus: kust seda saab? Tarbija Pesupulbri söömine võinuks beebile lõppeda traagiliselt (3) AK Kultuuri lühiuudiseid Tartu Linn palkas firma Raadit rookima Päikselised laulud soojendasid vihmast pidu Palavik, väsimus, köha – kas vähk? (2) Pargi sauna tagant tõusid ehmatavad leegid Vana hea karikatuur kogub näitusel elujõudu Meelelahutus Koomiks Sudoku

Kadri Hansalu: ega tulevik taeva jää

2 min lugemist
Kadri Hansalu FOTO: Liis Treimann

Viimased kuud on Eestis taksoturu näitel näidanud, kuidas uued ärimudelid suudavad meie ettevõtlusmaastikku raputada. Osa poliitikute soov viia Taxify- ja Uberi-laadsete jagamismajanduse edulugude tegevus seadusega kooskõlla tõi Toompeale ühel päeval suisa kaks protestiaktsiooni – poolt ja vastu. Küsimus on aga, mille vastu siis ikkagi ollakse. Kas tuleviku saabumise vastu?

Maailm on muutunud kogu aeg ja teeb seda praegu üha kiiremas tempos. Kui noorte ja andekate inimeste peas sünnivad uued ärid, mis on ebaseaduslikud lihtsalt sellepärast, et seadust uuendati viimati siis, kui seda mudelit polnud veel olemas, siis tuleb seadust muuta. Keegi ei keela ju taksojuhtidel oma tööd jätkata. Aeg on lihtsalt edasi läinud ja tekkinud on uut tüüpi konkurendid. Miks ei protestinud taksojuhid Tallinna linna tasuta ühistranspordi kehtestamise vastu? Ma usun, et ka see muudatus röövis neilt ohtralt kliente.

Teisalt tuleb muidugi iga seaduseuuendus hoolikalt läbi mõelda ja täiesti uue äri reguleerimine on keeruline. Aga siin ei saa olla küsimus kas, vaid pigem ikka ainult kuidas. Lõppkokkuvõttes peab ruumi jääma ka mõningasele eksimisele: kui selgub, et uus süsteem ja seadused ei tööta, siis saab neid alati uuesti korrigeerida. Vaevalt on väga palju täiesti uusi valdkondi, mille reguleerimisel saab esimese korraga täiusliku tulemuse.

Veidi keerulisem, kuid kokkuvõttes ikkagi sama on olukord virtuaalvaluuta bitcoin’iga. Eesti kohus on otsustanud, et sellega kauplemine on Eestis ebaseaduslik, ning hollandi ärimehelt nõutakse tagantjärele tuhandeid eurosid lihtsalt sellepärast, et ta tegeles valdkonnas, mida ei olnud veel jõutud reguleerida. Kui finantsasjatundjad leiavad, et bitcoin on rahapesu ohu allikas, tuleks selle kasutamise reeglid läbi arutada, kirja panna ja kõigile teatavaks teha, aga ei saa tagantjärele karistada inimesi arendamast ideid, millel on nende hinnangul tulevikku. Ettevõtluses tuleviku nägemises ja esimesena ree peale hüppamises ju suure edu võti tavaliselt peitubki.

Kui Taavi Kotka võitis aga 2014. aasta juunis Arenguidee konkursi e-residentsuse plaaniga, siis võeti juba 21. oktoobril 2014 riigikogus ühehäälselt vastu selle andmist võimaldav eelnõu. Ka selle idee puhul on praeguseks välja toodud hulga ohte ja võimalusi, tehtud uuendusi ja muudatusi, aga esimene edasiminemiseks vajalik seadusemuudatus viidi sisse ülehelikiirusel. Miks mitte teha sama äriettevõtetele kasulike uuendustega, mis toovad ju samuti lõpuks tõenäoliselt riigile küllalt palju tagasi.

Seega loodan ma tõsiselt, et Eesti poliitikutel jätkub piisavalt sirget selga, et teha kõigile osalistele selgeks, et küsimus ei ole selles, kas uusi majandusharusid seadustada, vaid ainult selles, kuidas täpselt seda teha. Kui me suudame sellega ka maailmas silma jääda kui innovaatiline ja kiiresti reageeriv riik, siis on see ainult boonus. Tegelikkuses me ei seisaks tulevikul lihtsalt risti tee peal ees.

Seotud lood
26.04.2016 28.04.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto