Sisukord
Kultuur
Tänane leht
27.04.2016
Eesti Vene lennuäss: lennunduses on Raivo Susi elu mõte (2) Kohus andis vaidluses baaride öiste müügipiirangute üle õiguse Tallinnale Võimuliit püüab koondada jõude Male Mälumäng Dilbert Horoskoop Tagakülg Palju õnne Rahakoer tunneb Šveitsi frangid nagu niuhti ära Esikülg 27. aprill Valitsus arutab firmajuhtidele töötuskindlustuse taastamist Vähe vaatajaid, küllaga arvajaid (5) Kriisiõppusel harjutati laste päästmist põlevast haiglast Majandus Euroopa idandab Facebooki ja Samsungi vahele oma hiidusid Mitsubishi on veerand sajandit kütusekulunäitajaid võltsinud Majanduse lühiuudised Pärnu magab maha esimese ristluslaeva täie turiste Väiksemad turismifirmad satuvad löögi alla (1) Välismaa Vene lennuäss: lennunduses on Raivo Susi elu mõte (2) KOHALIK VAADE. NATO Varssavi tippkohtumine Poolale: lootused või soovmõtlemine Hiina plaanib maineparanduskampaaniat Lõuna-Hiina mere saarte sõjaline kasutamine põhjustab rahvusvahelist pahameelt Makedoonia «värviline revolutsioon» Süüdistus: briti meedia levitab Vene propagandat (4) Arvamus Sergei Metlev: peatagem hullunud karistusprinter (3) Ivar Raig: kuidas valida presidenti? (2) Kadri Hansalu: ega tulevik taeva jää (1) Lugejate kirjad Postimees 1996. aastal: president Lennart Meri eiras seadust Juhtkiri: munitsipaal-Bollywood Erkki Bahovski: miks teatas USA, et NATO lähiaastatel ei laiene? (1) Kultuur Jutuvestja, võlur ja poeet See oli nagu üks teine maailm Demokraatia õppetunnid ühisköögis Zemani puhul saab ka näiliselt võimatu võimalikuks Kultuuri lühiuudiseid Sport Spordi lühiuudised Enesekriitiline Sõber: tuleb endale peeglist otsa vaadata Eesti parim judoka alaliidu toetusesse ei usu (2) Enesekindlus: kust seda saab? Tarbija Pesupulbri söömine võinuks beebile lõppeda traagiliselt (3) AK Kultuuri lühiuudiseid Tartu Linn palkas firma Raadit rookima Päikselised laulud soojendasid vihmast pidu Palavik, väsimus, köha – kas vähk? (2) Pargi sauna tagant tõusid ehmatavad leegid Vana hea karikatuur kogub näitusel elujõudu Meelelahutus Koomiks Sudoku

See oli nagu üks teine maailm

2 min lugemist
«Hukatuslik leiutis», 1958. FOTO: Kaader filmist

Karel Zemani filmid on lahutamatult seotud minu lapsepõlvega Tšehhi Vabariigis, toonases Tšehhoslovakkias. Tegelikult ei kehti see mitte ainult kogu minu põlvkonna kohta, kelle lapsepõlv jäi 1970ndatesse, vaid ka meie isade kohta, sest esimesed filmid tegi Zeman juba 1940ndate lõpus ja 1950ndatel. Mõistagi ei mõjutanud tema filmid ainult lapsi. Ma usun, et tema filmid meeldivad kõigile, kes lugesid ja loevad senini põnevusega Jules Verne’i raamatuid. Need lihtsalt tabavad nii täpselt tema teoste vaimu. Ja inspireerivad.

Tellijale Tellijale

Tema filmide mõjust rääkides tuleb arvesse võtta aega ja kohta. 1970ndate kommunistliku Tšehhoslovakkia filmidest ja televisoonist ei meenu mitte midagi võrreldavat Zemani filmidega – see oli nagu teine maailm ja nende linastumist oodati kannamatult juba nädalaid ette.

Muidugi ei olnud 1970ndatel veel arvuteid. Keegi ei teadnud midagi arvutitrikkidest ega eriefektidest. Zeman kasutas alati traditsioonilisi meetodeid ja oli selle juures uskumatult innovatiivne. Ta oli esimene ja võib-olla on senini ainus, kes oli suuteline animeerima klaasi – materjali, mida peeti animatsiooni jaoks absoluutselt ebasobivaks. Me ei teadnud aga toona, et tema filmid olid ilmutuslikud ka lääne vaatajale.

26.04.2016 28.04.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto