Sisukord
Autorid
Tänane leht
27.04.2016
Eesti Vene lennuäss: lennunduses on Raivo Susi elu mõte (2) Kohus andis vaidluses baaride öiste müügipiirangute üle õiguse Tallinnale Võimuliit püüab koondada jõude Male Mälumäng Dilbert Horoskoop Tagakülg Palju õnne Rahakoer tunneb Šveitsi frangid nagu niuhti ära Esikülg 27. aprill Valitsus arutab firmajuhtidele töötuskindlustuse taastamist Vähe vaatajaid, küllaga arvajaid (5) Kriisiõppusel harjutati laste päästmist põlevast haiglast Majandus Euroopa idandab Facebooki ja Samsungi vahele oma hiidusid Mitsubishi on veerand sajandit kütusekulunäitajaid võltsinud Majanduse lühiuudised Pärnu magab maha esimese ristluslaeva täie turiste Väiksemad turismifirmad satuvad löögi alla (1) Välismaa Vene lennuäss: lennunduses on Raivo Susi elu mõte (2) KOHALIK VAADE. NATO Varssavi tippkohtumine Poolale: lootused või soovmõtlemine Hiina plaanib maineparanduskampaaniat Lõuna-Hiina mere saarte sõjaline kasutamine põhjustab rahvusvahelist pahameelt Makedoonia «värviline revolutsioon» Süüdistus: briti meedia levitab Vene propagandat (4) Arvamus Sergei Metlev: peatagem hullunud karistusprinter (3) Ivar Raig: kuidas valida presidenti? (2) Kadri Hansalu: ega tulevik taeva jää (1) Lugejate kirjad Postimees 1996. aastal: president Lennart Meri eiras seadust Juhtkiri: munitsipaal-Bollywood Erkki Bahovski: miks teatas USA, et NATO lähiaastatel ei laiene? (1) Kultuur Jutuvestja, võlur ja poeet See oli nagu üks teine maailm Demokraatia õppetunnid ühisköögis Zemani puhul saab ka näiliselt võimatu võimalikuks Kultuuri lühiuudiseid Sport Spordi lühiuudised Enesekriitiline Sõber: tuleb endale peeglist otsa vaadata Eesti parim judoka alaliidu toetusesse ei usu (2) Enesekindlus: kust seda saab? Tarbija Pesupulbri söömine võinuks beebile lõppeda traagiliselt (3) AK Kultuuri lühiuudiseid Tartu Linn palkas firma Raadit rookima Päikselised laulud soojendasid vihmast pidu Palavik, väsimus, köha – kas vähk? (2) Pargi sauna tagant tõusid ehmatavad leegid Vana hea karikatuur kogub näitusel elujõudu Meelelahutus Koomiks Sudoku

Erkki Bahovski: miks teatas USA, et NATO lähiaastatel ei laiene?

2 min lugemist
Erkki Bahovski FOTO: Tairo Lutter

Mõni päev pärast seda, kui Vene hävituslennuk Su-24 oli lennanud madalalt üle USA sõjalaeva USS Donald Cook, teatas Ühendriikide suursaadik NATO juures Douglas Lute, et Venemaa edasise destabiliseerimise kartuses NATO enam ei laiene. Tema sõnul ei soovi allianss Venemaa sisemisi nõrkusi ära kasutada, kirjutab kolumnist Erkki Bahovski.

Tellijale Tellijale

Hea, et niigi läits, võiks mõelda. Venemaa oli sisemiselt palju nõrgem, kui NATO täienes 1999. aastal Ungari, Tšehhi ja Poola võrra, ning ka 2004. aastal, mil alliansi liikmeks sai peale kuue riigi ka Eesti. 1999. aastal olid Venemaal olemas demokraatia tunnused, ka 2004. aastal oli Vladimir Putinil palju vähem võimu kui praegu. Nüüd on Kremli võimust kinnipidamise loogika paraku küll hakanud takistama maa edasist arengut, kuid raske on näha – vaatamata mitme analüütiku ennustusele – Venemaa kokkukukkumist.

Tundub, et Venemaa destabiliseerimise kartus on suitsukate ja ameeriklased soovivad midagi muud. Läinud nädalal esitles Rahvusvaheline Kaitseuuringute Keskus riigikogus raportit «Strateegilise tasakaalu tugevdamine Läänemere piirkonnas». Üks raporti  põhisõnum oli, et heidutus ei välista dialoogi. Nagu külma sõja ajal, mil lääneliitlastel oli Lääne-Euroopas suur arsenal, kuid Moskvaga suudeti ka kõneleda, sest seesama arsenal tagas ärakuulamise.

Tasubki meenutada, et Pentagon suurendab siinses piirkonnas kaitsekulutusi järgmisel aastal neli korda. Võibolla on ameeriklased suutnud leida kulisside taga venelastega mingi kompromissi: NATO ei laiene, aga Moskva ei lärma ka siinse relvastuse suurendamise pärast.

Sel mõttekonstruktsioonil on aga päris mitu häda. Esiteks oleks säärane kompromiss tehtud üle meie peade. Teiseks lennutaks säärane lepe Venemaa taas külma sõja aegse üliriigi staatusse, kui maailma asju otsustasid USA ja Nõukogude Liit. Pea iga olulise lepingu järel Nõukogude Liiduga pidi USA president või riigisekretär lääneeurooplasi rahustama. Nüüd on lääneeurooplastele lisandunud idaeurooplased. Küsigu ka Eesti ameeriklastelt selgitust Lute’i avalduse kohta.

26.04.2016 28.04.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto