Sisukord
Tarbija
Tänane leht
28.04.2016
Eesti Dilbert Horoskoop HÕFF koostöös Postimehega: Eesti oma õudusfilmid Palju õnne Poliitik Ain Lutsepp teenis lisaraha raadioreklaamist (1) Last füüsiliselt karistanu satub kohtusse Pelgulinnas põrutavad autod pidevalt ühte majanurka Sõnajalgade tuulepargiäri rahastab Rootsi riigi suurmaksuvõlglane (2) esikülg 28.04 Eesti lühiuudised Kiirust ületanud Klandorf jäi politseile vahele Tagakülg Rõivas: täitsa hästi tehtud eelarve (2) Male HIV levib üha enam heteroseksuaalsete ja vanemate inimeste seas Mälumäng Vaher: riigijuhid peaksid raha jagama nõudlikumalt (2) Majandus Praagist ehitatud uued majad võivad osutuda varisemisohtlikuks (8) Rõivas: täitsa hästi tehtud eelarve (2) Majanduse lühiuudised Sõnajalgade tuulepargiäri rahastab Rootsi riigi suurmaksuvõlglane (2) Välismaa Euroopa Nõukogu juht: ootan väga Eesti eesistumist Hea elu: Venezuela ametnikud töötavad kaks päeva nädalas Välismaa lühiuudised Rootsi valmistub halvimaks Salah Abdeslam viidi Prantsusmaale Arvamus Sirje Niitra: vastu igal juhul Alar Karis ja Eerik Hanni: piltlikult öeldes on PPA nagu kaamel, kellelt on võetud nii vill kui ka nahk (1) Juhtkiri: vananeva rahva politsei ja eelarve (3) Postimees 1935. a: Saksamaale allveelaevastik – Versailles’i lepingu selge rikkumine Päeva karikatuur Lauri Lugna: mis siis, kui natuke turvalisust jääb puudu? Kultuur Maanteemuuseum viib ajarännakule Eestimaa teedel Internet on unenägu, mis vahetab mütse Tanel Veenre avas Hispaanias isikunäituse Kultuuri lühiuudised Sport Robert Rooba liitus Soome tippklubiga Ronaldota Real jäi Manchesteris kuivale Spordi lühiuudised Rohkem sisu, rohkem otsuseid, rohkem medaleid Võidujoovastuses Rapla tagamees mõnitas Tarva mängijat Lehis loodab veel 20 aastat tipus püsida Kreeka imetreener viis üllatusklubi suurte mängumaale Arusaamatu jant võitlusspordi superstaari ümber Tallinn Kiirust ületanud Klandorf jäi politseile vahele Tarbija Rahvas kutsub koju talgutele Õige muld paneb taime lopsakalt kasvama Tartu Prisma jäi kaardimaksetega jänni Vahur Kalmre esitleb laupäeval Rocki raamatut Gobelään lisab muudele teostele head vaheldust Tartu kutsub malevasse 400 noort Mootorrattad põikavad võsast linna Meelelahutus Koomiks Sudoku

Rahvas kutsub koju talgutele

2 min lugemist
Taivo Nigol FOTO: Liis Treimann

Üle-eestilisest talguveebist leiab märksõnaga «talu» veidi üle 150 talgu. Nii mõnegi talgu nimi annab aimu, et nende seas leidub ka koduseid ühistööpäevi. Näiteks kutsub linnamees Taivo Nigol oma sõbrad «Teeme ära!» üle-eestilisel talgupäeval, 7. mail Piritale, et üheskoos majale 700 aialipist piirdeaed ehitada.

Nigoli sõnul sündis idee enda kodu talgukohana kirja panna talgute endisaegsest ideest. «Talgute mõte on ju läbi aegade olnud üheskoos ära teha need tööd, mis talumajapidamises tegemist vajasid, kuid milleks pererahval töökäsi nappis,» selgitas Nigol. «Appi kutsuti sõbrad ja naabrid ning üheskoos sai asi aetud, hiljem mindi jälle neile appi.»

Mehe sõnul on üle-eestiline talgupäev väga hea idee. «Inimesed juba teavad, et sel kuupäeval midagi toimub, ja saavad plaane sättida,» märkis ta. Tema ise on varem näiteks aidanud talgupäeva raames Pärnumaal ühe pere kodumaja põlengu tagajärgi likvideerida, oma kodus plaanib mees ühistööpäeva aga esimest korda. «See on hea põhjus tuttavate ja sõpradega väljaspool traditsioonilisi kohtumisi, nagu sünnipäevad või muud pühad, kokku saada,» kiitis ta, lisades, et ühine töötegemine on ka lihtsalt mõnus ettevõtmine.

Nigoli kodumajas Pirital ootab talgulisi piirdeaia vahetus: kõigepealt ajahambast puretud ja üsna kehvas seisus vana piirdeaia lammutamine, siis aga juba uue ehitamine, mille käigus vilunud meistrimehest Taivo Nigol ka töövõtteid tutvustab. «Väikese juhendamise juures saab igaüks sellega hakkama,» uskus ta. «Eks natuke tuleb silma peal hoida, et lauad väga viltu ei hakkaks minema, aga aia keerukamad osad, nagu tugipostide paigaldus, on juba niikuinii tehtud. Kui siin käidud, võib ise uue aia valmis teha.»

Taivo Nigol loodab, et ilmataat 7. mail ikka kaunil kevadpäikesel talguliste palgeile särada laseb. Mõistagi ootab vanade talgukommete kohaselt tublisid töökäsi Pirital ka talgusupp ning ahju pannakse kringel. «Teeme tööd, sööme-joome, veedame mõnusalt koos aega, tuleb lihtsalt selline tore päev,» märkis Nigol.

«Teeme ära!» talgupäeva nimistust leiab Virust Võruni talusid, kes abikäsi külla ootavad. Kõige rohkem pakutakse koristus- ja haljastustöid. Talgupäeva eestvedaja, Eestimaa Looduse Fondi juhatuse liikme Tarmo Tüüri sõnul toimub talgupäeva raames üle Eesti väga eriilmelisi talguid, sealhulgas ka taludes ja vanades talukohtades. «Kui pererahvas otsustab endale sõbrad, sugulased ja tuttavad talgupäevaks appi kutsuda, siis see ongi just täpselt see, mida oleme aastasadu siinmail näinud – suuremate tööde tegemiseks tuli küla kokku ja ühiselt jõuti palju rohkem ära teha, kui üksi oleks jaksanud,» rääkis Tüür. Ta lisas, et talgutraditsioonide taasavastamine seob minevikku olevikuga ning laseb kogeda õlatunnet ja koostegemise rõõmu. Talgupäeva meeskond kutsub üles kõiki aktiivse ellusuhtumisega inimesi valima endale talguveebist sobivad talgud, end kirja panema ning kodust välja tulema, et elu Eestimaal ühiselt edendada.

Seotud lood
27.04.2016 29.04.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto