Sisukord
AK
Tänane leht
30.04.2016
Eesti Mälumäng Medalimees kõige kiuste Horoskoop Male Palju õnne Dilbert Toonekurepaar punus pesa katlamaja suitseva korstna otsa Albaanlaste tavaõigus sunnib perekonna au taastama verd valades Eesti lühiuudised Tallede sündimise kõrgaeg Tagakülg Linter kummitab jälle (26) Kosovlane põgenes vendeta eest Eestisse (12) Kõva koorega Maasikas Meri õgib Kakumäe poolsaart (5) Aktsioon võiks ühiskonna lepitada (9) Reformierakond ja IRL peavad positsioonisõda (1) Majandus Ohtlik ehituskivi (1) Superkondensaatorite looja liigub käsitöölt masstootmisele Kahtlased elektrijuhtmed teevad uusehitised tuleohtlikuks (2) Majanduse lühiuudised Kritseldusest tuumajaama A4-paberile sündisid kõrgtehnoloogilised nutipoid Välismaa Moskva kaaperdas siberlaste südamest tulnud «Surematu polgu» (5) Kõva koorega Maasikas Pool sajandit vaba liikumist sai lõpu Linter kummitab jälle (26) Trumpi välispoliitika: elagu Ameerika ja elagu Putin (12) Taani-Rootsi piirikontroll tekitab kohalikes ebakindlust Arvamus Andres Reimer: ehitusjärelevalve vajab kolakat Ohtlik ehituskivi (1) Viivi Luik: allaheitmise talumatu kergus (6) Juhtkiri: kas tüli valitsuses on tõsine? (1) Kõva koorega Maasikas Postimees 1991. aastal: Soome toll kavatseb kõik viinad ära võtta Medalimees kõige kiuste Peeter Langovitsi tagasivaade: töörahva püha 100 Päeva karikatuur Heidi Reinson: 176 491 e-valijat eksisid. Nagu tavaliselt (28) Arvamusliider Madis-Ulf Regi: minu päevik 2016 (1) Kultuur Psühhedeelne rulataja sõidab kõigel ja kõigega Luulehetk – hetk luules Aeg annab tüdimust Lagunemise esteetika Kohtumine autoriga Nädala plaat. Uni ees, nägu järel Literatuursed õukonnaintriigid Aja auk. Kenderil oli õigus Sport Medalimees kõige kiuste 80-aastane spordimees on läbinud üle 200 triatloni Rakvere sõit Ameerika mägedel lõppes pronksiselt Vigastused segavad soosikuid, kuid üllatusi pole oodata NBAs ei saa vigastustest üle ega ümber Tallinn Meri õgib Kakumäe poolsaart (5) AK Kohtumine autoriga Viivi Luik: allaheitmise talumatu kergus (6) Urmas Paet ärkas talveunest Nädala plaat. Uni ees, nägu järel Mängu juhib Siim Kallas Küsimused lollide klubile Teeme rahval tuju paremaks Poliitilised suudlused: Brežnevi «troinoist» Obama ja Merkelini Aja auk. Kenderil oli õigus Arter Uulitsapoiste volbriburger Idakirikute ülestõusmispühi tähistatakse täna Hingamisharjutused aitavad leida tasakaalu Kaasana Kadriorgu (1) Kuni eksisteerivad superkangelased, on sõda vältimatu Arstitöö on põnev nagu krimka lugemine (1) Selg ees 100 km – Võhandu maraton 2016 Marko Reikop: saame kokku* Vanast maamajast saab toreda suvila vaid visa hing Indiaanipealik, kes ihkas Kuule (2) Fabrik – Kalamaja hästi hoitud aare Trendihoiatus: stressis teksa! Kolks ja kolks ehk Pimetennis Ärge jookske end sandiks! (1) Eve Pärnaste – varasemast leebem, aga ikka võitluslik (20) Õige toit annab kehale löögivalmiduse Chris Hemsworth paneb igasse rolli tükikese iseennast Võta puhkusele kaasa tonn raamatuid Meelelahutus Koomiks Sudoku

Poliitilised suudlused: Brežnevi «troinoist» Obama ja Merkelini

4 min lugemist
Meeleavaldusplakat vabakaubandusleppe vastu USA president Obama ja Saksamaa kantsler Merkeliga FOTO: SCANPIX

Suudlus on žest, millel on läbi aegade olnud kindel tähendus ja funktsioon. Kui näiteks käesurumise komme tekkis meesterahvastel aegadel, kui oli tarvis demonstreerida oma head tahet – et käes pole relva –, siis suudlemine on alati olnud märk lojaalsusest, lähedastest suhetest ning mitmeski kultuuris aidanud ka teha vahet «omadel» ja «mitte-omadel» (näiteks juutidel).

Tellijale Tellijale

Kõiki teisi Nõukogude liidreid ületas suudlemises mäekõrguselt Leonid Iljitš Brežnev, kes kujundas vene õigeuskliku ülestõusmispüha suudluse põhjal oma firmamärgiks saanud rituaalse suudluse, nn Brežnevi troinoi ehk kolmekordse suudluse: esmalt kaks suudlust ohvri mõlemale põsele ja kolmas huultele. Kusjuures suudlus huultele oli sedavõrd tugev ja kirglik, et Jugoslaavia liidrile Josip Broz Titole päädis see ühel kohtumisel veritsevate huultega. Brežnevi suudlusi võrreldi Ida-ja Kesk-Euroopa maades vägistamisega, nende riikide elanikele seondus see rõhumisega, mida pani Nõukogude Liit pani toime nende maade ja rahvaste kallal.

Konkurentsitult tuntuim on Brežnevi suudlus 1979. aastal Ida-Saksamaa liidri Erich Hoeneckeriga, mis sai tuntuks kui «surmasuudlus» ja muutus teatavas mõttes idabloki ebavõrdse «sõpruse» negatiivseks sümboliks. Samal aastal õnnestus Brežnevil suudelda Viinis tuumarelvastuse piiramise leppe SALT II allkirjastamisel Ühendriikide presidenti Jimmy Carterit – viimane oligi ainuke Ühendriikide riigijuht, keda nõukogude liidritel õnnestus suudelda.

Brežnevi troinoi oli paljudele riigijuhtidele ebameeldiv. Temaga suudlemast keeldus näiteks Rumeenia isepäine kommunistlik diktaator Nicolae Ceauşescu, kes ei varjanud oma vastikustunnet, aga ka Briti peaminister Margaret Thatcher, kellel õnnestus enne seda, kui Brežnevi troinoi teda tabas, pea lihtsalt ära pöörata. Kavalama ja suure «vennasrahva» jaoks vähem solvava taktika valis troinoi vältimiseks Kuuba liider Fidel Castro, kes Brežnevi muside vältimiseks pani lihtsalt suhu põleva sigari.

Suudlesid ka Brežnevi järeltulijad ning meestevahelised «poliitilised suudlused» on olnud levinud ka postsovetlike Venemaa, Valgevene ja Ukraina liidrite seas. Praegune Venemaa liider Vladimir Putin pole olnud eriti aktiivne suudleja. Ometi pälvis tähelepanu tema suudlus Põhja-Korea diktaatori Kim Jong-Iliga 2001. aastal, aga ka tema kalduvus suudelda väikeseid poisse, eriti 2006. aasta kurikuulus kõhusuudlus viieaastasele poisile. Viimane on andnud hoogu juurde tema kunagiste Dzeržinski akadeemia kursusevendade ja Leningradi KGB teenistuskaaslaste poolt lendu lastud kuulujuttudele Putini kalduvusest pedofiiliale ja seksivideost, mis olevat  teda vaos hoidva kompromiteeriva materjalina salvestatud samas korteris, kus eriteenistustel õnnestus omal ajal filmida Venemaa peaprokuröri Juri Skuratoviga (kes liiga agaralt oli asunud uurima Kremlist lähtuvaid, Jeltsini lähikonna korruptsiooniskeeme) sarnanevat meest hullamas noorukeste prostituutidega.

Kui nõukogude ja postsovetlike riigijuhtide suudlused sarnanevad õõvastaval kombel tõepoolest vägistamisega, siis Prantsusmaa ja selle poliitiliste liidrite põhjal võib tuua näite, kuidas suudelda ja kuidas teha seda galantselt.

29.04.2016 02.05.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto