E, 3.10.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Kultuuri lühiuudised

Heili Sibrits
, kultuuritoimetuse juhataja
Kultuuri lühiuudised
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments

Suurtükitornis näeb vanu lauluraamatuid

FOTO!

1887. aastal kuulutas raamatuköitja Jakob Luik, et Kiek in de Köki tornis saab osta uusi ning köita vanu lauluraamatuid. See ajalehes Virulane ilmunud väike teade andis praegu endises suurtükitornis tegutsevale muuseumile idee korraldada samas näitus «Lauluraamatud suurtükitornis. Eesti köitekunsti meistriteoseid 1793–1938».

28. aprillil avatav väljapanek tutvustab raamatuköitja auväärset ametit, annab ülevaate Eestis ja Tallinnas tegutsenud tuntumatest köitemeistritest ning eksponeerib nende kätetööd. Näitusel on väljas 20 Eesti köitemeistri sada luksuslikku ja kordumatut lauluraamatuköidet, millest vanim on enam kui 200-aastane.

Eksponeeritud lauluraamatud ja tööriistad kuuluvad Indrek Operi ja Jaak Kure erakogusse.

Piik ja Lill tegid eestlastest ja venelastest lavastuse

FOTO!

27. aprillil esietendus Tallinna Linnateatris ja Vene Teatris lavastus «Teisest silmapilgust», mis mõtiskleb isiklike kogemuste ja ühiskondliku satiiri vormis eestlaste ja venelaste ühis- ja lahuselu üle Eestis. Paavo Piigi ja Mari-Liis Lille (pildil) kirjutatud ning lavastatud töö on Tallinna Linnateatri koostööprojekt Vene Teatriga.

«Teisest silmapilgust» on ühtaegu kodaniku vastutustundest ajendatud teatrilavastus ning omal nahal käivitatud lõimumisprojekt, mis sai alguse kaks aastat tagasi. Nimelt otsustasid tegijad lõimumise iseenda peal ära katsetada – nii õppisid autorid-lavastajad ning grupp linnateatri näitlejaid kaks aastat vene keelt ning lavastuses osalevad Vene Teatri näitlejad eesti keelt.

Lavastuses mängivad Anu Lamp, Liis Lass, Märt Pius ja Veiko Tubin Tallinna Linnateatrist ning Tatjana Kosmõnina, Sergei Furmanjuk, Dmitri Kosjakov ja Aleksandr Žilenko Vene Teatrist. 

Münchenis näeb Eesti kunsti

Münchenis mainekates galeriides avati kahe eesti kunstniku isiknäitused: Ivar Kaasiku maalinäitus «summa rerum» ja Raul Meele graafikanäitus «real names».

Dirk Halverscheidi Galeriis avati 21. aprillil Berliinis töötava maali- ja ehtekunstniku Ivar Kaasiku maalinäitus «summa rerum», mis on läbilõige maalija viimase kümne aasta töödest. Samuti avaldas galerii Kaasiku saksa- ja ingliskeelse kataloogi. Näitus kestab 2. juunini.

13. maini kestab aga galeriis 84GHz Raul Meele graafikanäitus «real names», näidates töid sarjadest «Taeva all» ja «Päris nimed».

Mõlemad näitused kureeris ning Kaasiku kataloogi kirjutas Berliini Eesti saatkonna kultuuriatašee Harry Liivrand ja need on kummagi kunstniku esimesed isikunäitused Saksamaa Baieri liidumaal.

Klassikatäht Estonias

Kontserdisarja «Kuldne klassika: Tšaikovski» raames astub sel reedel taas Estonia kontserdisaali lavale klassikatäht 2016 Sten Heinoja. 

Eesti Kontserdi kontserdisari «Kuldne klassika» toimub juba viiendat korda ja on sel hooajal pühendatud Pjotr Tšaikovski 175. sünniaastapäevale. Hooaja jooksul jõuavad kuulajateni helilooja armastatud teosed.

Muusikaajaloo tähtteosele, Tšaikovski VI sümfooniale sekundeerib Prokofjevi III klaverikontsert, solistiks telekonkursi «Klassikatähed 2016» võitnud Sten Heinoja. Noore muusiku esitust klassikatähtede finaalkontserdil tervitas publik tormilise aplausiga ja püsti seistes.

Kontsert toimub 29. aprillil kell 19 Estonia kontserdisaalis. Kavas Raveli «Suursugused ja sentimentaalsed valsid» («Valses nobles et sentimentales»), Prokofjevi Klaverikontsert nr 3 C-duur, op 26 ja Tšaikovski Sümfoonia nr 6 H-moll, op 74 «Pateetiline». Laval Eesti Riiklik Sümfooniaorkester, solist Sten Heinoja ja dirigent James Feddeck Ameerika Ühendriikidest.

Tagasi üles