E, 3.10.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Poliitik Ain Lutsepp teenis lisaraha raadioreklaamist

Georgi Beltadze
, reporter
Poliitik Ain Lutsepp teenis lisaraha raadioreklaamist
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 1
Ain Lutsepp
Ain Lutsepp Foto: Jaanus Lensment

Riigikogu Vabaerakonna fraktsiooni liikme Ain Lutsepa (61) hääl on viimasel ajal korduvalt kõlanud ühistupangaks saada ihkava Kodumaa Kapitali Hoiu-Laenuühistu raadioreklaamis. Tegemist ei ole küll millegi ebaseaduslikuga, ent paneb küsima, kas selline tegu on rahvaesindajale eetiliselt sobilik.

Paari aasta tagune riigikogu liikmete eetikakoodeksi eelnõu ei ütle sellise olukorra kohta otseselt midagi. Küll leidub seal punkt, mis sätestab, et parlamendisaadik väldib olukordi, mis võivad kahtluse alla seada tema otsuste erapooletuse ja võivad näida erahuvide teenimisena.

«Ma ei näinud selles otsest vastuolu,» selgitas Lutsepp oma otsust. Tema hinnangul oli see kohane viis panustada Eesti oma kapitali arendamisse. «Muidu ei ole mul selle ühistuga mingit seost,» lausus rahvasaadik, kes sai reklaami eest tasu.

Aastatel 1980–2015 Eesti Draamateatris näitlejana töötanud ja 2008. aastast Eesti Teatriliitu juhtivale Lutsepale on see ainus raadioreklaam, milles ta on riigikogu liikmena üles astunud. «Mulle on tehtud rida pakkumisi, aga olen neist loobunud. Kui oleks seos heategevusega, olen valmis seda asja tegema,» ütles ta.

Lisaks kodumaise hoiu-laenuühistu tutvustamisele on viimase aasta jooksul kõlanud raadiokanalites teisigi reklaame, milles Lutsepp on esinenud, ent need kõik on tehtud enne mullukevadisi parlamendivalimisi.

Poliitiku sõnul on ta saanud nende esinemiste eest majanduslikku tulu, ent kohe pärast reklaamide valmimist. «Kui mulle on midagi viimasel ajal juurde tulnud, siis ainult kordustasulepinguga, mis on seotud näitlejate liiduga,» märkis ta ning lisas, et tema lepinguis ei ole punkti, mille abil saanuks ta neid reklaame eetrist maha võtta.

Mehe sõnul on tal kahju, kui ta on jätnud eetilises plaanis halva mulje. «Paraku pean leppima sellega, mis on olnud minu elu eelnev plekk, ja ma ei saa seda ära kustutada,» vihjas riigikogu liige oma eelmisele põhitööle näitlemisele, mis nüüd on tema kõrvaltöö (teeb rollilepingu alusel Eesti Draamateatris kahes lavastuses jätkuvalt kaasa – toim).

Riigikogu korruptsioonivastase erikomisjoni esimehe Artur Talviku sõnul on tal raske anda hinnangut, kas fraktsioonikaaslase Lutsepa esinemine reklaamis oli eetiliselt sobilik.

«Kui see on osa näitlejatööst, siis oleks kuidagi imelik keelata tal oma elukutsega edasi tegelda,» leidis ta ning juhtis tähelepanu tõigale, et nii mõnigi saadik tegeleb riigitöö kõrvalt näiteks eraäriga. «Mingid osavad vennad käivad vägagi tihti kuskil imelikes show’des ja nad ongi seal kui poliitikud. Samuti arvab osa saadikutest, et peabki kogu aeg esinema mõnes Kroonika-laadses ajakirjas. Mõni maksab lausa peale!»

Talvik ei usu, et praegune riigikogu koosseis suudaks poliitikute esinemistega reklaamides midagi ette võtta. «Kardan, et seal läheb kohe vaidluseks. Ühed arvavad, et see oleks hea idee, aga teised on arvamusel, et peabki kogu aeg näitama oma nägu,» lausus ta.

Riigikogu esimehe Eiki Nestori (SDE) sõnul võis Lutsepp jätta kahe silma vahele tõsiasja, et ta on nüüd poliitik. «Ta vaatas seda oma vana ameti pealt ja otsustas, et võiks ju osaleda. Aga suhtumine, kas Ain Lutsepp on reklaamis näitleja või poliitik, on siiski erinev,» rääkis ta.

Nestori arvates otsustavad eelkõige valijad, kas Lutsepa käitumine oli sünnis. «Poliitikud peaksid arvestama sellega, et see, mida nad teevad, on suurema tähelepanu all kui see, kas nad üldse midagi teevad. See on paraku meie ametiga kaasas käiv paratamatus,» lisas ta.

Riigikogu liikmed on varemgi reklaamides esinenud. Näiteks osales Rainer Vakra (SDE) hiljuti ühes Eesti mööblifirma reklaamis. Kuna poliitik palus oma töötasu annetada Eesti Invaspordi Liidule, ei näinud ta oma ülesastumises vastuolu.

Märksõnad
Tagasi üles