Sisukord
Eesti
Postimees
28.04.2016
Eesti Dilbert Horoskoop HÕFF koostöös Postimehega: Eesti oma õudusfilmid Palju õnne Poliitik Ain Lutsepp teenis lisaraha raadioreklaamist (1) Last füüsiliselt karistanu satub kohtusse Pelgulinnas põrutavad autod pidevalt ühte majanurka Sõnajalgade tuulepargiäri rahastab Rootsi riigi suurmaksuvõlglane (2) esikülg 28.04 Eesti lühiuudised Kiirust ületanud Klandorf jäi politseile vahele Tagakülg Rõivas: täitsa hästi tehtud eelarve (2) Male HIV levib üha enam heteroseksuaalsete ja vanemate inimeste seas Mälumäng Vaher: riigijuhid peaksid raha jagama nõudlikumalt (2) Majandus Praagist ehitatud uued majad võivad osutuda varisemisohtlikuks (8) Rõivas: täitsa hästi tehtud eelarve (2) Majanduse lühiuudised Sõnajalgade tuulepargiäri rahastab Rootsi riigi suurmaksuvõlglane (2) Välismaa Euroopa Nõukogu juht: ootan väga Eesti eesistumist Hea elu: Venezuela ametnikud töötavad kaks päeva nädalas Välismaa lühiuudised Rootsi valmistub halvimaks Salah Abdeslam viidi Prantsusmaale Arvamus Sirje Niitra: vastu igal juhul Alar Karis ja Eerik Hanni: piltlikult öeldes on PPA nagu kaamel, kellelt on võetud nii vill kui ka nahk (1) Juhtkiri: vananeva rahva politsei ja eelarve (3) Postimees 1935. a: Saksamaale allveelaevastik – Versailles’i lepingu selge rikkumine Päeva karikatuur Lauri Lugna: mis siis, kui natuke turvalisust jääb puudu? Kultuur Maanteemuuseum viib ajarännakule Eestimaa teedel Internet on unenägu, mis vahetab mütse Tanel Veenre avas Hispaanias isikunäituse Kultuuri lühiuudised Sport Robert Rooba liitus Soome tippklubiga Ronaldota Real jäi Manchesteris kuivale Spordi lühiuudised Rohkem sisu, rohkem otsuseid, rohkem medaleid Võidujoovastuses Rapla tagamees mõnitas Tarva mängijat Lehis loodab veel 20 aastat tipus püsida Kreeka imetreener viis üllatusklubi suurte mängumaale Arusaamatu jant võitlusspordi superstaari ümber Tallinn Kiirust ületanud Klandorf jäi politseile vahele Tarbija Rahvas kutsub koju talgutele Õige muld paneb taime lopsakalt kasvama Tartu Prisma jäi kaardimaksetega jänni Vahur Kalmre esitleb laupäeval Rocki raamatut Gobelään lisab muudele teostele head vaheldust Tartu kutsub malevasse 400 noort Mootorrattad põikavad võsast linna Meelelahutus Koomiks Sudoku

Poliitik Ain Lutsepp teenis lisaraha raadioreklaamist

2 min lugemist
Ain Lutsepp FOTO: Jaanus Lensment

Riigikogu Vabaerakonna fraktsiooni liikme Ain Lutsepa (61) hääl on viimasel ajal korduvalt kõlanud ühistupangaks saada ihkava Kodumaa Kapitali Hoiu-Laenuühistu raadioreklaamis. Tegemist ei ole küll millegi ebaseaduslikuga, ent paneb küsima, kas selline tegu on rahvaesindajale eetiliselt sobilik.

Paari aasta tagune riigikogu liikmete eetikakoodeksi eelnõu ei ütle sellise olukorra kohta otseselt midagi. Küll leidub seal punkt, mis sätestab, et parlamendisaadik väldib olukordi, mis võivad kahtluse alla seada tema otsuste erapooletuse ja võivad näida erahuvide teenimisena.

«Ma ei näinud selles otsest vastuolu,» selgitas Lutsepp oma otsust. Tema hinnangul oli see kohane viis panustada Eesti oma kapitali arendamisse. «Muidu ei ole mul selle ühistuga mingit seost,» lausus rahvasaadik, kes sai reklaami eest tasu.

Aastatel 1980–2015 Eesti Draamateatris näitlejana töötanud ja 2008. aastast Eesti Teatriliitu juhtivale Lutsepale on see ainus raadioreklaam, milles ta on riigikogu liikmena üles astunud. «Mulle on tehtud rida pakkumisi, aga olen neist loobunud. Kui oleks seos heategevusega, olen valmis seda asja tegema,» ütles ta.

Lisaks kodumaise hoiu-laenuühistu tutvustamisele on viimase aasta jooksul kõlanud raadiokanalites teisigi reklaame, milles Lutsepp on esinenud, ent need kõik on tehtud enne mullukevadisi parlamendivalimisi.

Poliitiku sõnul on ta saanud nende esinemiste eest majanduslikku tulu, ent kohe pärast reklaamide valmimist. «Kui mulle on midagi viimasel ajal juurde tulnud, siis ainult kordustasulepinguga, mis on seotud näitlejate liiduga,» märkis ta ning lisas, et tema lepinguis ei ole punkti, mille abil saanuks ta neid reklaame eetrist maha võtta.

Mehe sõnul on tal kahju, kui ta on jätnud eetilises plaanis halva mulje. «Paraku pean leppima sellega, mis on olnud minu elu eelnev plekk, ja ma ei saa seda ära kustutada,» vihjas riigikogu liige oma eelmisele põhitööle näitlemisele, mis nüüd on tema kõrvaltöö (teeb rollilepingu alusel Eesti Draamateatris kahes lavastuses jätkuvalt kaasa – toim).

Riigikogu korruptsioonivastase erikomisjoni esimehe Artur Talviku sõnul on tal raske anda hinnangut, kas fraktsioonikaaslase Lutsepa esinemine reklaamis oli eetiliselt sobilik.

«Kui see on osa näitlejatööst, siis oleks kuidagi imelik keelata tal oma elukutsega edasi tegelda,» leidis ta ning juhtis tähelepanu tõigale, et nii mõnigi saadik tegeleb riigitöö kõrvalt näiteks eraäriga. «Mingid osavad vennad käivad vägagi tihti kuskil imelikes show’des ja nad ongi seal kui poliitikud. Samuti arvab osa saadikutest, et peabki kogu aeg esinema mõnes Kroonika-laadses ajakirjas. Mõni maksab lausa peale!»

Talvik ei usu, et praegune riigikogu koosseis suudaks poliitikute esinemistega reklaamides midagi ette võtta. «Kardan, et seal läheb kohe vaidluseks. Ühed arvavad, et see oleks hea idee, aga teised on arvamusel, et peabki kogu aeg näitama oma nägu,» lausus ta.

Riigikogu esimehe Eiki Nestori (SDE) sõnul võis Lutsepp jätta kahe silma vahele tõsiasja, et ta on nüüd poliitik. «Ta vaatas seda oma vana ameti pealt ja otsustas, et võiks ju osaleda. Aga suhtumine, kas Ain Lutsepp on reklaamis näitleja või poliitik, on siiski erinev,» rääkis ta.

Nestori arvates otsustavad eelkõige valijad, kas Lutsepa käitumine oli sünnis. «Poliitikud peaksid arvestama sellega, et see, mida nad teevad, on suurema tähelepanu all kui see, kas nad üldse midagi teevad. See on paraku meie ametiga kaasas käiv paratamatus,» lisas ta.

Riigikogu liikmed on varemgi reklaamides esinenud. Näiteks osales Rainer Vakra (SDE) hiljuti ühes Eesti mööblifirma reklaamis. Kuna poliitik palus oma töötasu annetada Eesti Invaspordi Liidule, ei näinud ta oma ülesastumises vastuolu.

Seotud lood
27.04.2016 29.04.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto