Sisukord
Eesti
Postimees
28.04.2016
Eesti Dilbert Horoskoop HÕFF koostöös Postimehega: Eesti oma õudusfilmid Palju õnne Poliitik Ain Lutsepp teenis lisaraha raadioreklaamist (1) Last füüsiliselt karistanu satub kohtusse Pelgulinnas põrutavad autod pidevalt ühte majanurka Sõnajalgade tuulepargiäri rahastab Rootsi riigi suurmaksuvõlglane (2) esikülg 28.04 Eesti lühiuudised Kiirust ületanud Klandorf jäi politseile vahele Tagakülg Rõivas: täitsa hästi tehtud eelarve (2) Male HIV levib üha enam heteroseksuaalsete ja vanemate inimeste seas Mälumäng Vaher: riigijuhid peaksid raha jagama nõudlikumalt (2) Majandus Praagist ehitatud uued majad võivad osutuda varisemisohtlikuks (8) Rõivas: täitsa hästi tehtud eelarve (2) Majanduse lühiuudised Sõnajalgade tuulepargiäri rahastab Rootsi riigi suurmaksuvõlglane (2) Välismaa Euroopa Nõukogu juht: ootan väga Eesti eesistumist Hea elu: Venezuela ametnikud töötavad kaks päeva nädalas Välismaa lühiuudised Rootsi valmistub halvimaks Salah Abdeslam viidi Prantsusmaale Arvamus Sirje Niitra: vastu igal juhul Alar Karis ja Eerik Hanni: piltlikult öeldes on PPA nagu kaamel, kellelt on võetud nii vill kui ka nahk (1) Juhtkiri: vananeva rahva politsei ja eelarve (3) Postimees 1935. a: Saksamaale allveelaevastik – Versailles’i lepingu selge rikkumine Päeva karikatuur Lauri Lugna: mis siis, kui natuke turvalisust jääb puudu? Kultuur Maanteemuuseum viib ajarännakule Eestimaa teedel Internet on unenägu, mis vahetab mütse Tanel Veenre avas Hispaanias isikunäituse Kultuuri lühiuudised Sport Robert Rooba liitus Soome tippklubiga Ronaldota Real jäi Manchesteris kuivale Spordi lühiuudised Rohkem sisu, rohkem otsuseid, rohkem medaleid Võidujoovastuses Rapla tagamees mõnitas Tarva mängijat Lehis loodab veel 20 aastat tipus püsida Kreeka imetreener viis üllatusklubi suurte mängumaale Arusaamatu jant võitlusspordi superstaari ümber Tallinn Kiirust ületanud Klandorf jäi politseile vahele Tarbija Rahvas kutsub koju talgutele Õige muld paneb taime lopsakalt kasvama Tartu Prisma jäi kaardimaksetega jänni Vahur Kalmre esitleb laupäeval Rocki raamatut Gobelään lisab muudele teostele head vaheldust Tartu kutsub malevasse 400 noort Mootorrattad põikavad võsast linna Meelelahutus Koomiks Sudoku

Vaher: riigijuhid peaksid raha jagama nõudlikumalt

6 min lugemist
Elmar Vaher. FOTO: Mihkel Maripuu

Riigikontrolli värskes auditis organisatsiooni juhtimises kiitvaid hinnanguid saanud politsei- ja piirivalveameti (PPA) peadirektor Elmar Vaher (40) ütles, et enne riigieelarvest lihtsalt raha jagamist peaks selle saajailt hoopis kriitiliselt küsima, mida nad ise on paremaks toimetulekuks ära teinud.

Tellijale Tellijale

Mitu korda olete riigikontrolli auditi läbi töötanud?

Kaks.

Mis on seal teie jaoks olulisemad asjad?

Oleks ju hea, kui saaksime iga kuritegu uurida nii põhjalikult nagu väikese Varvara [Ivanova] tapmist neli aastat tagasi, kus tuli välja hästi palju muid asju. See juhtum näitas selgelt, et võimekus meil on, aga käed on lühikesed. Aga mis minu jaoks kõige tähtsam…

2014. aastal oli aru saada, et PPA ühendamises kahtlejaid oli küllaga. Leidus nii poliitikuid kui ka arvamusliidreid. Ja mis mind tõsiselt hirmutas – lõpuks see kõik demoraliseeris meie töötajaid. Kogu aeg anti mingit sõnumit, et kohe midagi muutub. Kohe tuleb tagasi piirivalve, keskkriminaalpolitsei, kes peabki oma varjatuse ja kinnisusega olema ehk veidi muust politseist eraldi.

Oli vaja, et kellegi objektiivne pilk kõrvalt ütleks, kuidas asjad tegelikult on. Riigikontroll seda nüüd tegi. Meist tehti hea röntgenipilt ning minu jaoks on selles väga palju tarka kriitikat ja häid ettepanekuid. Väga oluline, et riigikontrolli viidatavad ohud on reaalsed. Need ei ole sellised asjad, et no vaatame, mis õige siis saab.

Audit ütleb mitmeid asju: et politsei töötajad vananevad ja organisatsioon jookseb nii lõpuks inimestest tühjaks, samuti seda, et avalik sektor laiemalt on saanud riigieelarvest palju heldemalt raha kui politsei. Mis on aga teie jaoks see kõige olulisem iva?

Tõdemus, et meie teenused ei ole halvenenud. Vastupidi, mõned asjad on isegi paranenud. Seda vaatamata sellele, et inimesi on meil vähem.

Kõige tugevama kindluse andis see, et palju kritiseeritud piirivalvamine on tegelikult läinud sisult paremaks. Me räägime siin päris piiri valvamisest, mitte administreerimisest.

Politsei kasutuses olev kinnisvara on vähenenud kolmandiku võrra, kuid kulud on suurenenud samas kaks kolmandikku. Matemaatiliselt tundub see absurdne.

Ütlen väga otse, me ei ole rahul Riigi Kinnisvara Aktsiaseltsi pakutava teenusega.

27.04.2016 29.04.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto