Sisukord
Arvamus
Postimees
28.04.2016
Eesti Dilbert Horoskoop HÕFF koostöös Postimehega: Eesti oma õudusfilmid Palju õnne Poliitik Ain Lutsepp teenis lisaraha raadioreklaamist (1) Last füüsiliselt karistanu satub kohtusse Pelgulinnas põrutavad autod pidevalt ühte majanurka Sõnajalgade tuulepargiäri rahastab Rootsi riigi suurmaksuvõlglane (2) esikülg 28.04 Eesti lühiuudised Kiirust ületanud Klandorf jäi politseile vahele Tagakülg Rõivas: täitsa hästi tehtud eelarve (2) Male HIV levib üha enam heteroseksuaalsete ja vanemate inimeste seas Mälumäng Vaher: riigijuhid peaksid raha jagama nõudlikumalt (2) Majandus Praagist ehitatud uued majad võivad osutuda varisemisohtlikuks (8) Rõivas: täitsa hästi tehtud eelarve (2) Majanduse lühiuudised Sõnajalgade tuulepargiäri rahastab Rootsi riigi suurmaksuvõlglane (2) Välismaa Euroopa Nõukogu juht: ootan väga Eesti eesistumist Hea elu: Venezuela ametnikud töötavad kaks päeva nädalas Välismaa lühiuudised Rootsi valmistub halvimaks Salah Abdeslam viidi Prantsusmaale Arvamus Sirje Niitra: vastu igal juhul Alar Karis ja Eerik Hanni: piltlikult öeldes on PPA nagu kaamel, kellelt on võetud nii vill kui ka nahk (1) Juhtkiri: vananeva rahva politsei ja eelarve (3) Postimees 1935. a: Saksamaale allveelaevastik – Versailles’i lepingu selge rikkumine Päeva karikatuur Lauri Lugna: mis siis, kui natuke turvalisust jääb puudu? Kultuur Maanteemuuseum viib ajarännakule Eestimaa teedel Internet on unenägu, mis vahetab mütse Tanel Veenre avas Hispaanias isikunäituse Kultuuri lühiuudised Sport Robert Rooba liitus Soome tippklubiga Ronaldota Real jäi Manchesteris kuivale Spordi lühiuudised Rohkem sisu, rohkem otsuseid, rohkem medaleid Võidujoovastuses Rapla tagamees mõnitas Tarva mängijat Lehis loodab veel 20 aastat tipus püsida Kreeka imetreener viis üllatusklubi suurte mängumaale Arusaamatu jant võitlusspordi superstaari ümber Tallinn Kiirust ületanud Klandorf jäi politseile vahele Tarbija Rahvas kutsub koju talgutele Õige muld paneb taime lopsakalt kasvama Tartu Prisma jäi kaardimaksetega jänni Vahur Kalmre esitleb laupäeval Rocki raamatut Gobelään lisab muudele teostele head vaheldust Tartu kutsub malevasse 400 noort Mootorrattad põikavad võsast linna Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: vananeva rahva politsei ja eelarve

2 min lugemist

Politsei ja piirivalve on aastaid olnud tõsise kokkuhoiu surve all. Kusagil on murdepunkt, millest alates võib siseturvalisus hakata minema allamäge, hoiatavad tänases lehes nii riigikontrolör, politseijuht kui ka siseministeeriumi kantsler – veel enam rahakotti trimmi tõmmata pole võimalik.

Samal ajal käivad valitsuses tulised vaidlused riigi järgmise nelja aasta eelarvestrateegia üle. Kui tahetaks teha kõike, mis siseturvalisuse arengukavas kirjas, oleks igal aastal juurde vaja 100 miljonit eurot. Samas on päevselge, et siseministeerium pole ainus, kes raha juurde vajab ja ootab. Õpetajate palgatõusust, teaduse rahastamisest, teede edendamisest ja paljust muust sõltub samuti Eesti tulevik ning nendegi valdkondade arengukavadest ollakse märkimisväärselt maas.

Miks see nii on? Statistik Mihkel Servinski kirjutas kuue aasta eest: «Võib üsna kindlalt väita, et järgmise viiekümne aasta jooksul elab Eesti majandus üle mitmeid tõuse ja langusi, kuid kui rahvastikupoliitikas ei toimu revolutsioonilisi sündmusi, tuleb väheneva töötajate arvuga toimetuleku küsimusele pidevalt vastust otsida.» (Statistikablogi, 30.06.2010.)

Suurel määral just rahvastiku vananemise tõttu näeme aasta aastalt sotsiaalkulude kõige jõudsamat kasvu. Uued toredad sotsiaalprogrammid, mida erakonnad on valimistel lubanud, lisavad sotsiaalkulude kolmele ja poolele miljardile veel kümneid miljoneid eurosid. Ära jätta ei saa neist justkui midagi.

Nii näemegi üha enam probleeme ja vaidlusi, mis kaasnevad paratamatult (?) sellega, et töökaid maksumaksjate käsi jääb vähemaks. Iga üksiku valdkonna puhul on küsimus selles, millal saabub kärpimise murdepunkt, millest alates asjad hakkavad sisuliselt halvemaks minema. Piltlikult: kui rasvunud inimesele enam liiga palju süüa ei anta ja teda sunnitakse rohkem liigutama, siis tõmbub keha trimmi ja asjad lähevad paremaks, aga kui süüa antakse liiga vähe ja tööd üleliia, siis sureb inimene mõne aja pärast lihtsalt ära.  

Riigikontrolli Politsei- ja Piirivalveameti (PPA) kohta käiva auditi hea sõnum on, et vaatamata eelarve pitsitamisele ja ametikohtade koondamisele on töö tulemused jäänud samaks või läinud isegi paremaks. Riigikontrolli hoiatus valitsusele on aga selles, et konkreetselt PPA eelarvet pole enam rohkem võimalik pitsitada, ilma et riskid oluliselt kasvaksid. Siseturvalisusele rohkem kulutamine eeldaks null summa mängus aga seda, et raha jääb vähemaks mõnes (või pigem mitmes) muus valdkonnas. Milline ministeerium tunnistaks end vabatahtlikult rasvunuks?

Enesepettuse vältimine, sh kahanemisega kohanemine ja riigi tegevuste optimeerimine on kahtlemata vajalik. Veel enam tuleb aga küsida, kus on piisavalt jõulised kasvule suunatud ideed ja tegevused. Seda nii majanduse kui sündimuse mõttes.

Seotud lood
    27.04.2016 29.04.2016
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
    Logi sisse
    Sul ei ole kontot?
    Loo Postimees konto