Sisukord
Ettevõtlus
Tänane leht
30.04.2016
Eesti Mälumäng Medalimees kõige kiuste Horoskoop Male Palju õnne Dilbert Toonekurepaar punus pesa katlamaja suitseva korstna otsa Albaanlaste tavaõigus sunnib perekonna au taastama verd valades Eesti lühiuudised Tallede sündimise kõrgaeg Tagakülg Linter kummitab jälle (26) Kosovlane põgenes vendeta eest Eestisse (12) Kõva koorega Maasikas Meri õgib Kakumäe poolsaart (5) Aktsioon võiks ühiskonna lepitada (9) Reformierakond ja IRL peavad positsioonisõda (1) Majandus Ohtlik ehituskivi (1) Superkondensaatorite looja liigub käsitöölt masstootmisele Kahtlased elektrijuhtmed teevad uusehitised tuleohtlikuks (2) Majanduse lühiuudised Kritseldusest tuumajaama A4-paberile sündisid kõrgtehnoloogilised nutipoid Välismaa Moskva kaaperdas siberlaste südamest tulnud «Surematu polgu» (5) Kõva koorega Maasikas Pool sajandit vaba liikumist sai lõpu Linter kummitab jälle (26) Trumpi välispoliitika: elagu Ameerika ja elagu Putin (12) Taani-Rootsi piirikontroll tekitab kohalikes ebakindlust Arvamus Andres Reimer: ehitusjärelevalve vajab kolakat Ohtlik ehituskivi (1) Viivi Luik: allaheitmise talumatu kergus (6) Juhtkiri: kas tüli valitsuses on tõsine? (1) Kõva koorega Maasikas Postimees 1991. aastal: Soome toll kavatseb kõik viinad ära võtta Medalimees kõige kiuste Peeter Langovitsi tagasivaade: töörahva püha 100 Päeva karikatuur Heidi Reinson: 176 491 e-valijat eksisid. Nagu tavaliselt (28) Arvamusliider Madis-Ulf Regi: minu päevik 2016 (1) Kultuur Psühhedeelne rulataja sõidab kõigel ja kõigega Luulehetk – hetk luules Aeg annab tüdimust Lagunemise esteetika Kohtumine autoriga Nädala plaat. Uni ees, nägu järel Literatuursed õukonnaintriigid Aja auk. Kenderil oli õigus Sport Medalimees kõige kiuste 80-aastane spordimees on läbinud üle 200 triatloni Rakvere sõit Ameerika mägedel lõppes pronksiselt Vigastused segavad soosikuid, kuid üllatusi pole oodata NBAs ei saa vigastustest üle ega ümber Tallinn Meri õgib Kakumäe poolsaart (5) AK Kohtumine autoriga Viivi Luik: allaheitmise talumatu kergus (6) Urmas Paet ärkas talveunest Nädala plaat. Uni ees, nägu järel Mängu juhib Siim Kallas Küsimused lollide klubile Teeme rahval tuju paremaks Poliitilised suudlused: Brežnevi «troinoist» Obama ja Merkelini Aja auk. Kenderil oli õigus Arter Uulitsapoiste volbriburger Idakirikute ülestõusmispühi tähistatakse täna Hingamisharjutused aitavad leida tasakaalu Kaasana Kadriorgu (1) Kuni eksisteerivad superkangelased, on sõda vältimatu Arstitöö on põnev nagu krimka lugemine (1) Selg ees 100 km – Võhandu maraton 2016 Marko Reikop: saame kokku* Vanast maamajast saab toreda suvila vaid visa hing Indiaanipealik, kes ihkas Kuule (2) Fabrik – Kalamaja hästi hoitud aare Trendihoiatus: stressis teksa! Kolks ja kolks ehk Pimetennis Ärge jookske end sandiks! (1) Eve Pärnaste – varasemast leebem, aga ikka võitluslik (20) Õige toit annab kehale löögivalmiduse Chris Hemsworth paneb igasse rolli tükikese iseennast Võta puhkusele kaasa tonn raamatuid Meelelahutus Koomiks Sudoku

Kritseldusest tuumajaama A4-paberile sündisid kõrgtehnoloogilised nutipoid

4 min lugemist
Mõõtepoi paigaldamine Soomes tuumaelektrijaama lähistel FOTO: Flydog

Tallinnas Järve ja Mustamäe piiril tagasihoidlikus hoones tegutseva rehvivahetuse naabriks on seadnud end keskkonda esmapilgul kapitaalselt sobimatu seltskond. Otsatute kaablikeerdude, arusaamatu kujuga metalljurakate, mikroskeemide ja torude vahele on surunud end rühm kõrgelt haritud insenere.

Hoone seinale on kinnitatud tahvel nimega Flydog ning siin valmivad täpsuselt ja leidlikkuselt maailma absoluutsesse tippu kuuluvad mereseiresüsteemid. Need tõotavad kokku hoida meeletult merel loksumise töötunde ning muuta meie teadmisi ja ennustusi merevees toimuvast reaalajas võrratult nüüdisaegsemaks.

«Alustasime eksperimentaalsetest tootearendusprojektidest Eestis, Rootsis ja Norras. Tegime näiteks tuulegeneraatori prototüübi Eestisse ja käimisroboti lahenduse Norrasse. Kuid teadsime algusest peale, et tahame välja jõuda oma tooteni,» rääkis ettevõtte üks asutajatest Andri Laidre (33).

Üsna pea jõuti koos partner Karl Venega (32) just merenduseni, kuna see tundus valdkonnana, mis paistis olevat nii traditsioonides kinni, et suurt innovatsiooni pole ammu toimunud. Samas liigub seal suur raha, tundus, et sellesse tasub panustada.

«Oma esimese müügi tegime ära nii, et läksime Karliga koos Soome, joonistasime seal A4-paberile mõõtesüsteemi ja ütlesime, et andke meile 50 protsenti ettemaksu ja kuue kuu pärast on teil see asi olemas. Andsid, ja oli olemas,» kirjeldas Laidre oma esimesi samme mereuurimise tehnoloogiate loomise valdkonnas.

Soomes vajas toona lahendamist ühe tuumajaama küsimus, kuidas mõjutab sellest merre lastav jahutusvesi merekeskkonda – mis kihtidesse see jääb ja mis sellega kaasneb. Edasi läks kõik juba üsna loogilist teed.

Mõõteandmed reaalajas

Merekeskkonnast andmete saamine on väga kallis tegevus. Selleks et sealt midagi kätte saada, tuleb võtta meeskond, panna see laevale ja sõita merele. Seal omakorda andurid vette visata, proovid võtta ja tagasi tulla.

Vägagi tihti mõõdetavateks andmeteks on näiteks vee soolsus, temperatuur, hapnikusisaldus, klorofülli kontsentratsioon ja hägusus. Veelgi keerulisemaks ja vaevalisemaks teeb mõõtmise see, et kõiki neid näitajaid tuleb mõõta eri sügavustel – pinnakihis, kümne meetri sügavusel, saja meetri sügavusel.

Mida tegi Flydog? Pani kõik need andurid merel tööle iseseisvalt, ühendades need kaabli abil mehhanismiga, mis andureid sügavustesse ja tagasi liigutavad. Kuna poid asuvad merekaugustes, siis sai poi külge päikesepaneelid. Lisaks mobiilsidepõhine ühendus maapealsete serveritele andmete edastamiseks.

Tulemus oli see, et mereveest saadavate andmete hulk ja väärtus kasvas tohutult – hetkeseisu fikseerimise asemel hakkasid mõõteandmed liikuma asutustesse pidevalt ja reaalajas. Tekkis võimalus ülikiirelt tuvastada mis iganes anomaaliaid – olgu selleks või mingis merekihis vetikate vohamise ülikiire avastamine, selle põhjuste analüüsimine ning tulevane prognoosimine.

Enam ei olnud vaja käia iga päev laevaga merel ja kulutada sellele aega, kütust ja inimeste töötunde. Ainuüksi üks selline sõit merele võib maksta ligi 4000 eurot.

«Inimeste töö ei kao samas uuenduste lainel mitte kuskile, küll aga muutub see töö targemaks – tekib suurem vajadus inimeste järele, kes suudavad andmeid analüüsida ning oskavad nende põhjal järeldusi ja prognoose teha,» selgitas Laidre.

Keeruline allveerobot

Flydog ise leiutab ja laseb valmistada inimesesuuruste poide juures sisuliselt kõik peale sensorite – kogu projekteerimine, mehaanika. Poide «ajud», maapealsete serverite tarkvaraarendused ja kasutajaliidesed tehakse päris oma pea ja kätega.

Flydogi eritellimusi täidavad ettevõtted üle kogu maailma – päikesepaneelid ja elektroonika tulevad Saksamaalt, kaablid Suurbritanniast, erisidurid Itaaliast, osa elektroonikat Prantsusmaalt ja Ameerika Ühendriikidest, ujukid Austraaliast, mõned materjalid Norrast.

Nende detailide leidmiseks on tulnud käia kõigil maailma suurematel okeaaniaalastel messidel ja konverentsidel, viia läbi üüratult testimisi. Kusjuures hetkel on valmimas alles neljas veepealne poi, ühe sellise hind võib jääda 100 000 euro kanti.

Valmis sai juba ka aasta ringi kasutatav lahendus, mis on eriti oluline Läänemere tingimustes. Tegemist on keerulise allveerobotiga, mis loodud töötama saja meetri sügavusel merepõhjas.

Seadme paigaldas selle tellija ja kasutaja, Tallinna Tehnikaülikooli meresüsteemide instituut Keri saarest kolme kilomeetri kaugusele 110 meetri sügavusele. Jaam kerib põhjast andureid pinnale, tehes samal ajal mõõtmisi. Nii saadakse kätte info kogu vertikaalse veesamba ulatuses.

Selliseid mõõtmisi tehakse mitu korda päevas ja nii on võimalik jälgida pidevalt muutuvaid protsesse eri sügavusel. Kogutud info saadetakse merepõhjast reaalajas üle merekaabli Keri saarele, kust see omakorda jõuab meresüsteemide instituudi serveritesse.

Seade on ainulaadne ja võimaldab mõõtmisi teha aasta ringi, näiteks ka siis, kui merd katab jää. Selle seadme kogutud infot kombineeritakse ka muude seireseadmete infoga. Näiteks kogub MSI infot veel autonoomsete glaiderite ja Tallinna-Helsingi liinilaevade peale paigutatud anduritega. Kogu infot kombineerides on võimalik jälgida merekeskkonnas toimuvaid keerulisi protsesse nii ajas kui ka ruumis.

Et andureid kätte saada, on lahendus varustatud päästikuga, mis kindla sagedusega signaali peale kogu seadme põhjast lahti laseb.

Flydogil on maailmas vaid kaks-kolm konkurenti, kuid eestlaste tooted on uudsemate lahendustega, universaalsemad ja ka soodsamad. Viimase kolme aasta jooksul on investeeritud suuresti süsteemide arendamisse. Nüüd tahetakse panustada rohkem müügile ja keskenduda valmislahenduste kordustootmisele.

Seni veel mikroettevõte

Kogu maailm liigub keskkonnatingimuste jälgimise automaatsemaks muutumise suunas. Seega ei tasuks imestada, kui juba mõne aasta pärast edastavad vee kvaliteedi kohta keskkonnateenistustele andmeid needsamad poid, mis näiteks sinivetikate vohamise all vaevlevas Harku järves lubatud ujumiskaugust tähistavad.

Kõik sellised poid on loomulikult kantud ka merenavigatsioonikaartidele ja andmebaasidesse. Sellele vaatamata sõitis mõne aasta eest ühele poile sisse NATO laev, hiljem ühele poile ka kalatraal.

Flydog pole aga kaugeltki tavaline start-up-ettevõte, mis juba idee tasandil investorite raha kogub.

«Me pole veel kaasanud investorite raha. Euroopa investorid otsivad suure riskiga, kiiret ja suure potentsiaaliga tulu, kuid meie valdkonnas on seda raske teha, kuna arendusperiood on pikk ja prototüübist valmis lahenduseni võib kuluda mitu aastat. Tuleb üle elada näiteks talveperioodid ja testida saab vaid suvel,» selgitas Laidre. «Oleme tegelikult mikroettevõte – hetkel on meeskonnas vaid viis inimest.»

Asutajad ise on Tallinna Tehnikaülikoolis hariduse saanud mehaanikainsenerid, ka nende esimene töökoht oli inseneriamet ülikoolis. Meeste peas on juba haudumas järgmised ideed – kuidas asuda näiteks reaalajas mõõtma linnade reoveesüsteemides toimuvat.

Keskkonnateemad ja rohetehnoloogia on Eestiga seoses kusjuures üha enam pildile tulemas. Näiteks toimub sel aastal Eestis Euroopa suurim rohetehnoloogia konkurss ClimateLaunchpad. ClimateLaunchpad avas ka Eestis taotlusvooru, mille tähtaeg on 3. juunil ja oodatud on nii üksikisikud kui meeskonnad, kuid ka eel- ja idufirma faasis olevad kuni kahe aasta vanused ettevõtted, kellel on idee kliimamuutuste või keskkonnaprobleemidega tegelemiseks. Peaauhinnaks on pääs Climate-KIC ärikiirendisse koos 90 000 euro suuruse stardikapitaliga idee elluviimiseks. Konkursile saab registreerida saab veebilehel: www.climatelaunchpad.org

Flydog Solutions OÜ

  • Asutatud 2007. aastal inseneribüroona
  • Meresektoris alustati tegutsemist 2012. aastal
  • Viis töötajat
  • Suurim eksport Soome suunal
  • Koduleht www.flydogmarine.com

Auhinnad:

  • 2012 – Prototroni auhind
  • 2014 – Eesti Kvaliteediühing, Quality Innovation of the Year 2014, auhind potentsiaalse innovatsiooni kategoorias
  • 2015 – Tallinna ettevõtlusamet, eriauhind Ökouuendus 2015
Seotud lood
29.04.2016 02.05.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto