Sisukord
Eesti
Tänane leht
30.04.2016
Eesti Mälumäng Medalimees kõige kiuste Horoskoop Male Palju õnne Dilbert Toonekurepaar punus pesa katlamaja suitseva korstna otsa Albaanlaste tavaõigus sunnib perekonna au taastama verd valades Eesti lühiuudised Tallede sündimise kõrgaeg Tagakülg Linter kummitab jälle (26) Kosovlane põgenes vendeta eest Eestisse (12) Kõva koorega Maasikas Meri õgib Kakumäe poolsaart (5) Aktsioon võiks ühiskonna lepitada (9) Reformierakond ja IRL peavad positsioonisõda (1) Majandus Ohtlik ehituskivi (1) Superkondensaatorite looja liigub käsitöölt masstootmisele Kahtlased elektrijuhtmed teevad uusehitised tuleohtlikuks (2) Majanduse lühiuudised Kritseldusest tuumajaama A4-paberile sündisid kõrgtehnoloogilised nutipoid Välismaa Moskva kaaperdas siberlaste südamest tulnud «Surematu polgu» (5) Kõva koorega Maasikas Pool sajandit vaba liikumist sai lõpu Linter kummitab jälle (26) Trumpi välispoliitika: elagu Ameerika ja elagu Putin (12) Taani-Rootsi piirikontroll tekitab kohalikes ebakindlust Arvamus Andres Reimer: ehitusjärelevalve vajab kolakat Ohtlik ehituskivi (1) Viivi Luik: allaheitmise talumatu kergus (6) Juhtkiri: kas tüli valitsuses on tõsine? (1) Kõva koorega Maasikas Postimees 1991. aastal: Soome toll kavatseb kõik viinad ära võtta Medalimees kõige kiuste Peeter Langovitsi tagasivaade: töörahva püha 100 Päeva karikatuur Heidi Reinson: 176 491 e-valijat eksisid. Nagu tavaliselt (28) Arvamusliider Madis-Ulf Regi: minu päevik 2016 (1) Kultuur Psühhedeelne rulataja sõidab kõigel ja kõigega Luulehetk – hetk luules Aeg annab tüdimust Lagunemise esteetika Kohtumine autoriga Nädala plaat. Uni ees, nägu järel Literatuursed õukonnaintriigid Aja auk. Kenderil oli õigus Sport Medalimees kõige kiuste 80-aastane spordimees on läbinud üle 200 triatloni Rakvere sõit Ameerika mägedel lõppes pronksiselt Vigastused segavad soosikuid, kuid üllatusi pole oodata NBAs ei saa vigastustest üle ega ümber Tallinn Meri õgib Kakumäe poolsaart (5) AK Kohtumine autoriga Viivi Luik: allaheitmise talumatu kergus (6) Urmas Paet ärkas talveunest Nädala plaat. Uni ees, nägu järel Mängu juhib Siim Kallas Küsimused lollide klubile Teeme rahval tuju paremaks Poliitilised suudlused: Brežnevi «troinoist» Obama ja Merkelini Aja auk. Kenderil oli õigus Arter Uulitsapoiste volbriburger Idakirikute ülestõusmispühi tähistatakse täna Hingamisharjutused aitavad leida tasakaalu Kaasana Kadriorgu (1) Kuni eksisteerivad superkangelased, on sõda vältimatu Arstitöö on põnev nagu krimka lugemine (1) Selg ees 100 km – Võhandu maraton 2016 Marko Reikop: saame kokku* Vanast maamajast saab toreda suvila vaid visa hing Indiaanipealik, kes ihkas Kuule (2) Fabrik – Kalamaja hästi hoitud aare Trendihoiatus: stressis teksa! Kolks ja kolks ehk Pimetennis Ärge jookske end sandiks! (1) Eve Pärnaste – varasemast leebem, aga ikka võitluslik (20) Õige toit annab kehale löögivalmiduse Chris Hemsworth paneb igasse rolli tükikese iseennast Võta puhkusele kaasa tonn raamatuid Meelelahutus Koomiks Sudoku

Moskva kaaperdas siberlaste südamest tulnud «Surematu polgu»

2 min lugemist
Paraad Moskva Punasel väljakul. FOTO: SCANPIX

Venemaa viimaste aastate kahtlemata kõige edukama ühiskondliku algatuse «Surematu polk» juured asuvad Siberis. Moskva poliittehnoloogid aga, kes eelmisel aastal, Teise maailmasõja lõpu 70 aastapäeva eel Vene rahva patriotismi tõusust poliitilist ja rahalist kasu lõikasid, suutsid selle rahvaalgatuse sisuliselt kaaperdada.

Esimese «Surmatu polgu» ürituse venemaalaste võidupüha ehk 9. mai puhul korraldasid Tomski sõltumatu telejaama TV2 ajakirjanikud Sergei Lapenkov, Sergei Kolotovkin ja Igor Dmitrijev 2012. aastal. Algatuse mõte oli väga lihtne: nad kogunevad oma kolleegide ja sõpradega Tomski linna igavese tule juurde nii, et kõik võtavad kaasa oma Suures Isamaasõjas (nii kutsutakse Venemaal Teist maailmasõda) osalenud sugulaste fotod ning üheskoos tähistatakse nende mälestust.

«Veterane on üha vähem (elus), tõde võidupühast oli ka üha vähem,» meenutas Lapenkov ühes intervjuus algust. «See oli muutunud ametnike ja sõjaväevormi riietatud mingite vabatahtlike pühaks. See oli muutunud juba millekski mitteelavaks.» Ilma mingi reklaamita tõi uus algatus Tomskis kokku 6000 inimest.

2013. aasta 9. mail kogunesid «Surematu polgu» huvilised 140 linnas ja asulas. 2014. aastal aga juba 450 kohas Venemaal ja viies välisriigis.

Sergei Lapenkovi arvates meeldis inimestele aktsiooni «väga aus ja inimlik patriotism». Moskvast aga paistis see ilmselt kellelegi liigagi inimlik ja liiga kontrollimatu. Kahe aastaga on see projekt suudetud algsetelt asutajatelt peaaegu täielikult üle võtta ning välja on mõeldud oma lugu, kuidas kogu aktsioon tekkis juba 2007. aastal ühe Tjumenis (ka muide Siberis) elava politsei eruohvitseri peas.

Propagandistlik ja poliitiline väärtus oli projektil ju tohutu, eriti võidupüha 70 aastapäeva eel. Hoolimata idee autorite vastuseisust asusid «Surematut polku» algul Moskvas ja edasi juba üle Venemaa korraldama president Vladimir Putini toetuseks loodud Ülevenemaaline Rahvarinne ning võimupartei Ühtne Venemaa. Rahvaalgatusest oli saanud riiklik projekt.

Mida rohkem suure sõja lõpust möödub, seda paatoslikumalt ja suurejoonelisemalt seda Venemaal tähistatakse. Mis aga omakorda nõuab võimude toetust ja raha. Mõlemal on Moskvas väga suur väärtus. Plakatite, paraadide ja esinemiste kõrval on patriotism juba ammu muutunud Moskvas ka suureks äriks.

Seetõttu leitigi eelmise aasta 9. mail pärast «Surematu polgu» paraadi Moskvas üle linna mitmetest kohtadest minema visatud plakateid sõjas osalenud inimeste fotodega. On selge, et kui fotosid oleksid kandnud nende inimeste sugulased, nagu oli Tomski meeste algne idee, poleks keegi oma ligimese pildiga plakatit tuulde loopinud.

Et linnas prügina lebavatele portreedele oli väikselt alla kirjutatud telefoninumber, hakkas Novaja Gazeta ajakirjanik asja uurima. Ta järeldas, et plakatid oli tellinud Ühtne Venemaa, neid kandsid saladuslikud vabatahtlikud, kellel polnud veteranidega midagi pistmist, mõnel plakatil olijal polnud nime ning mõni oli veel lausa eluski!

Lapenkovil ja teistel on siiani oma kodulehekülg (http://moypolk.ru/) ja nad korraldavad aktsioone paljudes Venemaa linnades, kuid jäme ots on pöördumatult läinud riiklikult toetatud samanimelisele liikumisele (kodulehekülg https://polkrf.ru/) ja selle Moskva harule (http://parad-msk.ru/).

Seotud lood
    29.04.2016 02.05.2016
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
    Logi sisse
    Sul ei ole kontot?
    Loo Postimees konto