Sisukord
Arvamus
Postimees
20.02.2020
Osula tarkvarafirma vallutab Aafrika ja Ameerika (2) Eesti Noor hooldekoduelanik: meditsiin hoiab elus neid, kes kunagi elama ei hakka (1) Riigikogu uurib vesinikuenergeetikat (2) Seksuaalsuhe õpilasega viis õpetaja kohtu alla (4) Mälestades Eesti tanki nimega Külli Majandus Yandex.Taxi kavatseb jätkata tegevusloata Rimi muutis kilekotid tasuliseks kriitika ja konkurentide kiuste Välismaa Bloomberg ostis koha USA presidendivalimistel Vene aktivist pani seksiskandaaliga Macroni partei kõikuma Vene humanitaarteadused on rahastamisreeglite tõttu tupikseisus Arvamus Marek Strandberg: miljonilinn Tallinn (9) Andres Herkel: aga Venemaa valmistub sõjaks (9) Vilja Kiisler: ajuvabadus ei tähenda sõnavabadust (5) Juhtkiri: elukvaliteet ja surm Aivar Pau: jagamismajanduse ämber Meie Eesti Kadri Tammepuu: lahendusi perearstide nappusele Asendusarstid päästavad päeva Kultuur Eesti kunst saab erakordse võimaluse Eesti kaasaegsele kunstile on omane väga tugev eksperimentaalsus Kui kirest kasvab katastroof Ühe soovi täitumine Sport Euroopa võrkpallijuhiks pürgiv Pevkur: mõnes suurriigis pole vollet sisuliselt olemas PM Skopjes ⟩ Korvpallifännid mäletavad hirmsat sauna, kuid usuvad nüüd võitu Tarbija Rimi muutis kilekotid tasuliseks kriitika ja konkurentide kiuste Reis Somaalimaa – riik, mida pole olemas Maa Elu Nädala mõte: lapsed metsa (1) Arst maainimeste tervisest: ülekoormuse hind on tervise kadu või siitilmast enneaegne lahkumine Kaitsealuste maade riigile ostmise järjekord lüheneb jõudsalt Teadlane, kes kinkis meile magusama sõstra Palgitöö käsiraamat aitab kooliraha kokku hoida Halba ventilatsiooni saab parandada Mis toimub meie ilmaga? Tatrapliinid lõhetartariga kodumaa sünnipäevaks Salatikasvataja püüab öösel rohkem pilku kui päeval Olukord Peipsil: kõik teevad hirmsasti tööd, aga raha ei teeni keegi Tartu Teatripublikut kimbutab parkimiskitsikus Kuldsete tammelehtedega medali pälvinud päästja riputab vooliku varna Marja tänava kõnniteedel laiutavad autod Tartu ettevõtlusosakonna juhataja läheb pensionile Keskkonna­hoidlikkust järgides võib sattuda rohepesu ohvriks Triin Lellep salvestas Eestile mõeldes loitsulise video Meelelahutus Koomiks Sudoku

Andres Reimer: ehitusjärelevalve vajab kolakat

2 min lugemist
Andres Reimer FOTO: Postimees

Kui me ei taha, et meie rahvas sureb praakmaterjalide kasutamise tõttu kokku kukkunud uusehitiste varemete all, tuleb ehitusturu osalised põhjalikult läbi kloppida. Pean silmas süsteemset kevadist suurpuhastust – mitte midagi vägivaldset.

Alustada tuleb riigiasutustest ja äriühingutest, kes tegelevad järelevalvega. Ehitusturg kuulub tugevatele isiksustele ja pingeid on seal ikka aeg-ajalt olnud. Kuid nüüd valla purskunu näitab pilti, mida ma oma silmaga küll näha poleks tahtnud.

Selgus, et riigi üks suuremaid ehitusplokkide tootjaid Rae Kivitehas on puistanud Eesti üle toodanguga, mille kvaliteedis on põhjust kahelda. Ettevõtja, kes kinnitab siirast soovi eeskujuliku äriga tegeleda, vabandab praagi pärast ette ja taha. Tema siiruses pole põhjust kahelda, sest ta ehitas tootmise üles riigi autoriteetseima, Tallinna Tehnikaülikooli Sertifitseerimisasutuse nõuannete kohaselt. Kuid on põhjust arvata, et tehnikaülikool joonistas kivitootjale kvaliteedisüsteemi, mis on ilus ja usutav vaid paberil. Selle ilusa jutu kohaselt peaks tehnikaülikooli labor kivitootja igat partiid katsetama, kuid sertifitseerimisasutuse hämavad vastused sunnivad arvama, et tegelikult katsetatakse kive kõige sagemini vaid üks kord aastas.

Selline mäng on võimalik, sest Eestis käib ehitusjärelevalve üksnes paberil, mitte objektidel tegelikku olukorda kontrollides. Ja ükski asjamees ei leia, et midagi oleks valesti, kui olulisi arvutusi tehakse ekslike või lausa võltsitud dokumentide põhjal.

Plokiskandaal tuli päevavalgele pärast seda, kui Järveküla kooli ehitav Nordecon oli oma ehitusplatsilt müünud seitse alust täiesti kõlbmatuid Rae Kivitehase ehitusplokke konkureerivale Rand ja Tuulbergile. Viimane märkas kohe, et ehitusplatsile saabus kivide asemel koorem prahti. Kui Rand ja Tuulberg kutsus tehnilise järelevalve ameti seda eluohtlikku kivihunnikut kontrollima, hakkasid ametnikud venitama ja vigurdama. Hiljem selgitas amet, et ei usaldanud Rand ja Tuulbergi väiteid, sest see olevat neile teinud Narva tööstuspargi ehitusel samasuguse sisuga valeväljakutse. Nimelt kuulub ehitusfirmale teine plokitootja Columbia Kivi ja näis, et tegemist on konkurendi mustamise sooviga.

Kui ametnik hakkas lõpuks siiski oma tööd tegema ja suundus Järveküla kooli juurde, kus asus ülejäänud osa kahtlasest plokipartiist, avanes talle õõvastav pilt. Nimelt oli Nordecon ladustanud ehitusmaterjali nõudeid jämedalt eirates: alused seisid ebaühtlasel pinnal, olid tõstetud üksteise otsa. Nii pole välistatud, et juhtiv ehitusfirma purustas hoolimatu ladustamisega märkimisväärse koguse plokke oma objektil, mis aga omakorda raskendab pädeva järelkontrolli tegemist kogu partiile.

Paistab, et kõik asjaosalised tuleb isaliku armu, kuid karmi käega läbi nuhelda.

Seotud lood
    19.02.2020 20.02.2020
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
    LOGI SISSE
    Sul ei ole kontot?
    Loo Minu Meedia konto