Sisukord
Arvamus
Tänane leht
30.04.2016
Eesti Mälumäng Medalimees kõige kiuste Horoskoop Male Palju õnne Dilbert Toonekurepaar punus pesa katlamaja suitseva korstna otsa Albaanlaste tavaõigus sunnib perekonna au taastama verd valades Eesti lühiuudised Tallede sündimise kõrgaeg Tagakülg Linter kummitab jälle (26) Kosovlane põgenes vendeta eest Eestisse (12) Kõva koorega Maasikas Meri õgib Kakumäe poolsaart (5) Aktsioon võiks ühiskonna lepitada (9) Reformierakond ja IRL peavad positsioonisõda (1) Majandus Ohtlik ehituskivi (1) Superkondensaatorite looja liigub käsitöölt masstootmisele Kahtlased elektrijuhtmed teevad uusehitised tuleohtlikuks (2) Majanduse lühiuudised Kritseldusest tuumajaama A4-paberile sündisid kõrgtehnoloogilised nutipoid Välismaa Moskva kaaperdas siberlaste südamest tulnud «Surematu polgu» (5) Kõva koorega Maasikas Pool sajandit vaba liikumist sai lõpu Linter kummitab jälle (26) Trumpi välispoliitika: elagu Ameerika ja elagu Putin (12) Taani-Rootsi piirikontroll tekitab kohalikes ebakindlust Arvamus Andres Reimer: ehitusjärelevalve vajab kolakat Ohtlik ehituskivi (1) Viivi Luik: allaheitmise talumatu kergus (6) Juhtkiri: kas tüli valitsuses on tõsine? (1) Kõva koorega Maasikas Postimees 1991. aastal: Soome toll kavatseb kõik viinad ära võtta Medalimees kõige kiuste Peeter Langovitsi tagasivaade: töörahva püha 100 Päeva karikatuur Heidi Reinson: 176 491 e-valijat eksisid. Nagu tavaliselt (28) Arvamusliider Madis-Ulf Regi: minu päevik 2016 (1) Kultuur Psühhedeelne rulataja sõidab kõigel ja kõigega Luulehetk – hetk luules Aeg annab tüdimust Lagunemise esteetika Kohtumine autoriga Nädala plaat. Uni ees, nägu järel Literatuursed õukonnaintriigid Aja auk. Kenderil oli õigus Sport Medalimees kõige kiuste 80-aastane spordimees on läbinud üle 200 triatloni Rakvere sõit Ameerika mägedel lõppes pronksiselt Vigastused segavad soosikuid, kuid üllatusi pole oodata NBAs ei saa vigastustest üle ega ümber Tallinn Meri õgib Kakumäe poolsaart (5) AK Kohtumine autoriga Viivi Luik: allaheitmise talumatu kergus (6) Urmas Paet ärkas talveunest Nädala plaat. Uni ees, nägu järel Mängu juhib Siim Kallas Küsimused lollide klubile Teeme rahval tuju paremaks Poliitilised suudlused: Brežnevi «troinoist» Obama ja Merkelini Aja auk. Kenderil oli õigus Arter Uulitsapoiste volbriburger Idakirikute ülestõusmispühi tähistatakse täna Hingamisharjutused aitavad leida tasakaalu Kaasana Kadriorgu (1) Kuni eksisteerivad superkangelased, on sõda vältimatu Arstitöö on põnev nagu krimka lugemine (1) Selg ees 100 km – Võhandu maraton 2016 Marko Reikop: saame kokku* Vanast maamajast saab toreda suvila vaid visa hing Indiaanipealik, kes ihkas Kuule (2) Fabrik – Kalamaja hästi hoitud aare Trendihoiatus: stressis teksa! Kolks ja kolks ehk Pimetennis Ärge jookske end sandiks! (1) Eve Pärnaste – varasemast leebem, aga ikka võitluslik (20) Õige toit annab kehale löögivalmiduse Chris Hemsworth paneb igasse rolli tükikese iseennast Võta puhkusele kaasa tonn raamatuid Meelelahutus Koomiks Sudoku

Andres Reimer: ehitusjärelevalve vajab kolakat

2 min lugemist
Andres Reimer FOTO: Postimees

Kui me ei taha, et meie rahvas sureb praakmaterjalide kasutamise tõttu kokku kukkunud uusehitiste varemete all, tuleb ehitusturu osalised põhjalikult läbi kloppida. Pean silmas süsteemset kevadist suurpuhastust – mitte midagi vägivaldset.

Alustada tuleb riigiasutustest ja äriühingutest, kes tegelevad järelevalvega. Ehitusturg kuulub tugevatele isiksustele ja pingeid on seal ikka aeg-ajalt olnud. Kuid nüüd valla purskunu näitab pilti, mida ma oma silmaga küll näha poleks tahtnud.

Selgus, et riigi üks suuremaid ehitusplokkide tootjaid Rae Kivitehas on puistanud Eesti üle toodanguga, mille kvaliteedis on põhjust kahelda. Ettevõtja, kes kinnitab siirast soovi eeskujuliku äriga tegeleda, vabandab praagi pärast ette ja taha. Tema siiruses pole põhjust kahelda, sest ta ehitas tootmise üles riigi autoriteetseima, Tallinna Tehnikaülikooli Sertifitseerimisasutuse nõuannete kohaselt. Kuid on põhjust arvata, et tehnikaülikool joonistas kivitootjale kvaliteedisüsteemi, mis on ilus ja usutav vaid paberil. Selle ilusa jutu kohaselt peaks tehnikaülikooli labor kivitootja igat partiid katsetama, kuid sertifitseerimisasutuse hämavad vastused sunnivad arvama, et tegelikult katsetatakse kive kõige sagemini vaid üks kord aastas.

Selline mäng on võimalik, sest Eestis käib ehitusjärelevalve üksnes paberil, mitte objektidel tegelikku olukorda kontrollides. Ja ükski asjamees ei leia, et midagi oleks valesti, kui olulisi arvutusi tehakse ekslike või lausa võltsitud dokumentide põhjal.

Plokiskandaal tuli päevavalgele pärast seda, kui Järveküla kooli ehitav Nordecon oli oma ehitusplatsilt müünud seitse alust täiesti kõlbmatuid Rae Kivitehase ehitusplokke konkureerivale Rand ja Tuulbergile. Viimane märkas kohe, et ehitusplatsile saabus kivide asemel koorem prahti. Kui Rand ja Tuulberg kutsus tehnilise järelevalve ameti seda eluohtlikku kivihunnikut kontrollima, hakkasid ametnikud venitama ja vigurdama. Hiljem selgitas amet, et ei usaldanud Rand ja Tuulbergi väiteid, sest see olevat neile teinud Narva tööstuspargi ehitusel samasuguse sisuga valeväljakutse. Nimelt kuulub ehitusfirmale teine plokitootja Columbia Kivi ja näis, et tegemist on konkurendi mustamise sooviga.

Kui ametnik hakkas lõpuks siiski oma tööd tegema ja suundus Järveküla kooli juurde, kus asus ülejäänud osa kahtlasest plokipartiist, avanes talle õõvastav pilt. Nimelt oli Nordecon ladustanud ehitusmaterjali nõudeid jämedalt eirates: alused seisid ebaühtlasel pinnal, olid tõstetud üksteise otsa. Nii pole välistatud, et juhtiv ehitusfirma purustas hoolimatu ladustamisega märkimisväärse koguse plokke oma objektil, mis aga omakorda raskendab pädeva järelkontrolli tegemist kogu partiile.

Paistab, et kõik asjaosalised tuleb isaliku armu, kuid karmi käega läbi nuhelda.

Seotud lood
    29.04.2016 02.05.2016
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
    Logi sisse
    Sul ei ole kontot?
    Loo Postimees konto