Sisukord
Arvamus
Tänane leht
02.05.2016
Eesti Male Palju õnne Mälumäng Dilbert Horoskoop Tere tulemast Brüsseli kommipoodi! Nõmmele istutati Eesti Vabariigi juubeli auks tammik Esikülg 2. mail Tagakülg Uus president on Reformierakonna ja Keskerakonna lõhnaga (11) Legaalselt illegaal ehk päev kodutu aafriklase elus Politseiamet: mehed pole aidanud kaasa oma isiku tuvastamisele Emajõel võtsid mõõtu iseehitatud lannumasinad NATO toob Balti riikidesse ja Poolasse vägesid juurde Aasta parima loodusfoto pildistas Erik Mandre Katkend raamatust: miks Kallas kaks aastat tagasi peaministrikohast loobus? (15) Majandus Tiiu lasti Türgi laevatehases vette Torud lähevad katki riigikorrast olenemata Panama eksperdid soovitavad puhastada finantssüsteemi Argentinas protestiti koondamiste vastu Saksa valitsus ja avaliku sektori töötajad lahendasid palgavaidluse Majanduse lühiuudised Apple’i turuväärtus kahanes nädalaga tublisti Kriisis Venezuela ihkab uut valitsust Pool pensionivarast Eestisse on ebarealistlik plaan (1) Välismaa Argentinas protestiti koondamiste vastu Saksa valitsus ja avaliku sektori töötajad lahendasid palgavaidluse Panama eksperdid soovitavad puhastada finantssüsteemi Raviperiood Rumeenias Tere tulemast Brüsseli kommipoodi! Välismaa lühiuudised Brüsseli lennujaam meenutas purgatooriumi Venemaa presidendi mehed võitlevad Putini tähelepanu eest Idakristlased tähistasid ülestõusmispüha Kriisis Venezuela ihkab uut valitsust Arvamus Rein Taagepera: tulevase presidendi elulugu Jaano Vink: kas kõige vastupidavamad on pabermajad?! (2) Kerstin Meresma: Süüria või Liibüa, lõpetage paanika (26) Vastukaja: Eesti kapital – kas tõesti ainult ajupesu? Postimees 1995. aastal: Eesti sinikiivrid saabusid Horvaatiast puhkusele Juhtkiri: Venemaa hullu mängu tulemus Raul Eamets ja Tanel Paas: Eesti kõige lasterikkamaks riigiks Euroopas? (49) Kultuur Kelmikas katastroof ja sukeldumine süvateadvusse Messist paisus müstiliselt suur kirjanduspidu Sport Rosberg jäi ka Venemaal löömatuks Spordi lühiuudised Jaanimaa: vahepeal oli tunne, et ei suuda seda mängu vaadata Viiekordse X-mängude võitja edu valem: pea tuleb hoida külmana Eesti uus peatreener tekitas soomlastes elevust Pärnu musta mure taeva all Video ja fotod: USA imeaerud Viljandi järvel – asjast võib asja saada (1) Tallinn Harley austajad avasid ametlikult motohooaja Nõmmele istutati Eesti Vabariigi juubeli auks tammik Pealinn sai uue bussiliini Tarbija Virtuaalne tootlus ja tegelik elu – kuidas ma Bondora kaudu investeerisin (1) Tartu Messist paisus müstiliselt suur kirjanduspidu Juhtkiri: tudengipäevad läbi, elagu tudengid! Ideaalse kooli otsinguil Pirogovi platsil hakkavad kõlama pargikontserdid (1) Multitalentide detektiivitöö musta kastiga Ülejõe rahvas plaanib ohvitseride parki peenrad teha Meelelahutus Koomiks Sudoku

Kerstin Meresma: Süüria või Liibüa, lõpetage paanika

2 min lugemist
Kerstin Meresma FOTO: Tairo Lutter/PM

Põgenike tee aktiveerumine Liibüa kaudu Itaaliasse paaril viimasel nädalal on pannud Euroopa liidreid muretsema, et kordub Kreeka-Türgi olukord. Mind paneb imestama, et asjaolu, et ühe piiri sulgemisega ei suudetud voolu takistada, üldse kedagi üllatab. Leidlikud pole ainult «head poisid», ka «pahadel» on nutti.

Hirm nende ees ja meedia pidev räuskamine, kuidas nad tulevad ning igapidine eri vahenditega kodanikkonna hirmu ärakasutamine ja suurendamine ei vähenda nende tulva. Nad tulevad. See on fakt. Pole midagi parata. Mida saab muuta, on suhtumine neisse ja nende tark integreerimine ühiskonda, et vähendada võimalust, et siia tulijatest või nende järglastest saaksid järjekordsed uudisepealkirjad.

Mida rohkem me ennast neile vastandame, seda raskem on siia tulnuid ühiskonda integreerida. Ma ei ütle, et äärmusluse põhjuseks on vaid kaugenemine ülejäänud ühiskonnast ja võõrandumine, kuid väidan ilma igasuguse mureta, et niisugune suhtumine mängib terrorismi poole pöördumisel suurt rolli.

Nägin Cardiffis elades selliseid väikseid getosid iga päev. Seal sai harva kuulda inglise keelt või näha mittearaablast. Ma ei kahtle, et need nii-öelda põgenike lemmiksihtriigid on täpselt samasuguseid getosid täis ja minu kogetu ei ole mitte mingit pidi eriline. Pole siis ime, et neile on kerge islamiäärmuslusega ligineda.

Seal elavad ja kasvavad põhimõtteliselt sündinud «inglasedki» tunnevad ennast pigem oma päritoluriigis elavana kui Suurbritannias. Pole kahtluski, et paljud neist ei tee asja väljapoole oma kogukonda. Mäletan, et märkasin, kuidas ühel üleni kaetud mammal oli lapse mänguasi maha kukkunud. Kui seda talle ulatasin, hakkas ta midagi araabia keeles seletama, usutavasti mitte seetõttu, et ta mindki sealt pärinevaks pidas. Minust valgemat inimest on raske leida.

Niisugune probleem pole nähtav vaid üksikisiku tasandil. Samasugust nalja teevad nüüd ka suuremadki Euroopa riigid. Enne kardeti Kreekat, nüüd kardetakse Itaaliat. Endised kokkuhoidva suhtumise ja «euroopa väärtuste» kirglikud propageerijad on valmis esimese põgenikuvarjugi peale oma piirid sulgema ja kaaslast üksi jätma.

Euroopa murenemise tagamaad ei tule väljast sisse. Põhjus on pigem hea elu peal ära hellitatud riikide siiralt väärastunud suhtumine, mille kohaselt ollakse ühes paadis ainult headel aegadel. Britid, kes on Euroopast kõik võimaliku välja imenud, on valmis lausa liidust lahkuma, et oma väravad hädasolijatele sulgeda.

Selle kõigega teeme ISISe vihaõhutamise Euroopa vastu oma sõdurites ääretult lihtsaks. Me ei võta neid vastu ega ürita neid aidata. Me kannatame nad välja ja jätame üksi. Seal seisab vea tuum.

Seotud lood
30.04.2016 03.05.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto