Sisukord
Arvamus
Tänane leht
03.05.2016
Eesti Palju õnne Dilbert Ametnik: toetame võimaluste piires (4) Tagakülg Kadrioru Selts sai Reidi tee lahingus esimese vahevõidu (6) Majanduse lühiuudised Ossinovski: riik peaks hakkama pensionäride ravikindlustuse eest maksma (2) Tervis 3.0 – maailmas käivituvad uue põlvkonna virtuaalkliinikud, Eesti on isepäine (2) Eriüksused saavad jõudu juurde (6) Horoskoop Savisaar: mõtlesin, et miks mitte presidendiks kandideerida Lapsporno tootmises süüdistatud Kaur Kender astus kohtu ette Igal omavalitsusjuhil on ise hind Mälumäng Siim Kallas esitles raamatut Male Arste peletab maakonnahaiglatest haigete nappus Majandus Majanduse lühiuudised majanduse nupsikud lk. 12-13 Alla euro maksev bensiiniliiter võib olla minevik (5) Majanduse lühiuudised Tervis 3.0 – maailmas käivituvad uue põlvkonna virtuaalkliinikud, Eesti on isepäine (2) Välismaa Põgenikevool lõhestab Schengeni tsooni riike Välismaa lühiuudised Tervis 3.0 – maailmas käivituvad uue põlvkonna virtuaalkliinikud, Eesti on isepäine (2) Tuline aprill Süürias Jätkuv vägivald ohustab unistust rahust Arvamus Juhtkiri: avalikud palgad Jarmo Mäkelä: Soome ja Rootsi vajavad NATOt Postimees 1921. aastal: katastroofiline seisukord Lätis. Olev Remsu: Rüütel, Savisaar ja Helme (6) Karl-Eduard Salumäe: peksu viha Päeva karikatuur Kaire Uusen: milline on see «õige eestlane»? (11) Kultuur Tulised noodid ja kentsakad tegelased – selline oli Jazzkaar Vene džässispets kiidab Eesti muusikuid Sport Spordi lühiuudised Klavanist saab Tallinna Kalevi president Vändra ässad: enesekindlad ja valmis etapivõiduks Djokovic ja Murray kaklevad dopingu pärast Kalev näitas klassi, Raplal ootamatu probleem Võitja tabas raskeid viskeid, kaotaja tegi rumalusi Viljandi püüab kõigutada Põlva trooni Tallinn Kadrioru Selts sai Reidi tee lahingus esimese vahevõidu (6) Tarbija Puudustest hoolimata enimmüüdud nutikell Arste peletab maakonnahaiglatest haigete nappus Tartu Karlovlased asusid randa rajama (1) Kaitsealad kattuvad rämpsuga Vooremäel vihisevad golfikettad Pühaste pruulikoda ehitas Tartusse uue õlletehase Maksimarketi kavandamine lõi männilinna kihama Karlovlase koju ilmus harilike inimeste veidrusi Meelelahutus Koomiks Sudoku

Kaire Uusen: milline on see «õige eestlane»?

4 min lugemist
Kaire Uusen FOTO: Erakogu

Milline siis ikka on õige eestlane, kas dissident või konformist, küsib kolumnist Kaire Uusen.

Tellijale Tellijale

Olen varemgi toonud näite, et tegelikult satub teatud inimtüüp igal ajal enam-vähem samasse rolli, kuid sõltuvalt riigivõimust ja poliitilistest vaadetest hinnatakse alles hiljem, kas see tegevus oli «õige» või «vale». Juba Vene ajal oli liikvel nali, et kes oleksid Toots, Kiir, Arno, Imelik ja Tõnisson olnud 1940.–50. aastatel. Arvati, et Kiir oleks küüditamise ajal kindlasti olnud pealekaebaja ning võimudele sobivaid kandidaate ette kandnud. Tõnisson oleks võidelnud ausa eesti mehena viimase veretilgani, võib-olla siis tapetud või viidud Siberisse. Toots oleks muutustega kohanenud ja astunud kiiresti parteisse, et hullemast pääseda. Teele oleks vaadanud põllumehe asemel kolhoosiesimeest või peaagronoomi. Köster kui karjerist oleks teinud kannapöörde ning saanuks nõukogude ajal koolijuhiks või sõjaväelaseks.

Täpselt sama mudel oleks jätkunud ka pärast 1991. aastat. Toots oleks ilmselt olnud parim kohaneja, kes teeb igas olukorras äri (mis ei tähenda tingimata edu) ning oleks juba ilmselt kooperatiivide ajal siin-seal aktiivne olnud. Tõnisson oleks praegu kindlasti EKRE liige ja pagulaste vastu võitleja, kuid Euroopa silmis ehk isegi terrorist, kes lasi parve põhja ning võib edaspidigi midagi korraldada.

Õrnahingeline Arno Tali oleks depressiivsusele kalduv haritlane või loominguinimene, ka naiste tõugata-tõmmata. Ehk vaatab pudelissegi. Imelik võtaks elu mõnusalt, ei tekitaks endale üleliia probleeme, samas ei saaks tema peale ilmselt väga kindel olla. Kuid kui ta isegi jääb võlgu, soojendaks tema pillimäng ilmselt mõneks ajaks vaenlaste (võlanõudjate, ärisõprade) südamed. Teele oleks nüüd abielus mõne dividendisaajate tippu kuuluva ärimehega, aga vaatamata sellele ikka rahulolematu ning läheks arvatavasti maailma ennast otsima. Aga igal juhul oleks Teele naine, kes saab alati hakkama. Kiir oleks nagu Priit Kutser või mõni teine kavalpea, käituks vastavalt sellele, kuidas tal kasulik on, tekitaks intriige ja otsiks süüdlasi.

Seega kokkuvõtteks ja üle keskealiste eestlaste kaitseks tuleb öelda, et meist keegi ei saa valida ajajärku, milles me elame, aga saame olla parimad, kelleks meid on loodud. Ennekõike oleme ikkagi inimesed, kes tahavad anda endast parima ja ka võtta oma ajast parima. Seda saame teha aga ainult praeguste reeglite, ideaalide ja väärtuste järgi, teadmata, kuidas meid tulevikus hinnatakse. Kõik võib muutuda üleöö, mina näiteks olen selleks valmis, et tänased ideaalid ja kangelasteod võivad üsna varsti muutuda suurteks surmapattudeks.

02.05.2016 04.05.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto