E, 30.01.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Jätkuv vägivald ohustab unistust rahust

Margus Parts
, reporter
Jätkuv vägivald ohustab unistust rahust
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Süüria suurima linna Aleppo elanikud haavatut kandmas.
Süüria suurima linna Aleppo elanikud haavatut kandmas. Foto: AFP/SCANPIX

Kuigi Süürias kehtib 27. veebruarist ametlikult küll relvarahu, on olukord vaikusest kaugel. Ajal, mil Šveitsis Genfis püütakse Venemaa ja Ameerika Ühendriikide eestvedamisel taas kokkuleppele jõuda, kuidas oleks võimalik Süürias relvarahu taastada, jätkuvad Süürias verised lahingud.

Kõige teravam on konflikt Süüria suurimas linnas Aleppos, kus Londonis asuva Süüria inimõiguste vaatlusgrupi andmetel on valitsusvägede ja opositsiooni vahelises lahingutegevuses viimase kümmekonna päeva jooksul surma saanud vähemalt 250 inimest. Linnapea Brita Haji Hasan on Aleppos toimuvaid õhu-, suurtüki-, raketi- ja pommirünnakuid nimetanud veresaunaks, mida maailm lihtsalt vaikides pealt vaatab.

Möödunud nädala reedel kuulutasid president Bashar al-Assadile lojaalsed jõud välja küll ajutise relvarahu pealinnas Damaskuses ja selle ümbruses, samuti Latakia provintsi loodealade rannikupiirkondades. Ent strateegiliselt olulisele Aleppole, mille pärast valitsusväed ja opositsioonirühmitused on juba aastaid võidelnud ning mille üle kontrolli saavutamine tähendaks al-Assadile suurt võitu, see ei laienenud. Ühe vanima pidevalt asustatud linna elanikele tähendas see uue rünnakulaine algust.

Senised katsed pärast relvarahu hülgamist Aleppos ja kogu Süürias toimuvale lahendust leida pole Genfis kuigi edukad olnud.

Märksõnad
Tagasi üles