Sisukord
Arvamus
Tänane leht
03.05.2016
Eesti Palju õnne Dilbert Ametnik: toetame võimaluste piires (4) Tagakülg Kadrioru Selts sai Reidi tee lahingus esimese vahevõidu (6) Majanduse lühiuudised Ossinovski: riik peaks hakkama pensionäride ravikindlustuse eest maksma (2) Tervis 3.0 – maailmas käivituvad uue põlvkonna virtuaalkliinikud, Eesti on isepäine (2) Eriüksused saavad jõudu juurde (6) Horoskoop Savisaar: mõtlesin, et miks mitte presidendiks kandideerida Lapsporno tootmises süüdistatud Kaur Kender astus kohtu ette Igal omavalitsusjuhil on ise hind Mälumäng Siim Kallas esitles raamatut Male Arste peletab maakonnahaiglatest haigete nappus Majandus Majanduse lühiuudised majanduse nupsikud lk. 12-13 Alla euro maksev bensiiniliiter võib olla minevik (5) Majanduse lühiuudised Tervis 3.0 – maailmas käivituvad uue põlvkonna virtuaalkliinikud, Eesti on isepäine (2) Välismaa Põgenikevool lõhestab Schengeni tsooni riike Välismaa lühiuudised Tervis 3.0 – maailmas käivituvad uue põlvkonna virtuaalkliinikud, Eesti on isepäine (2) Tuline aprill Süürias Jätkuv vägivald ohustab unistust rahust Arvamus Juhtkiri: avalikud palgad Jarmo Mäkelä: Soome ja Rootsi vajavad NATOt Postimees 1921. aastal: katastroofiline seisukord Lätis. Olev Remsu: Rüütel, Savisaar ja Helme (6) Karl-Eduard Salumäe: peksu viha Päeva karikatuur Kaire Uusen: milline on see «õige eestlane»? (11) Kultuur Tulised noodid ja kentsakad tegelased – selline oli Jazzkaar Vene džässispets kiidab Eesti muusikuid Sport Spordi lühiuudised Klavanist saab Tallinna Kalevi president Vändra ässad: enesekindlad ja valmis etapivõiduks Djokovic ja Murray kaklevad dopingu pärast Kalev näitas klassi, Raplal ootamatu probleem Võitja tabas raskeid viskeid, kaotaja tegi rumalusi Viljandi püüab kõigutada Põlva trooni Tallinn Kadrioru Selts sai Reidi tee lahingus esimese vahevõidu (6) Tarbija Puudustest hoolimata enimmüüdud nutikell Arste peletab maakonnahaiglatest haigete nappus Tartu Karlovlased asusid randa rajama (1) Kaitsealad kattuvad rämpsuga Vooremäel vihisevad golfikettad Pühaste pruulikoda ehitas Tartusse uue õlletehase Maksimarketi kavandamine lõi männilinna kihama Karlovlase koju ilmus harilike inimeste veidrusi Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: avalikud palgad

2 min lugemist

Palgad on meil… kellel kuidas, aga riigi- ja omavalitsusametnike kuupalgad ning lisatasud on  juba kolmandat aastat rahandusministeeriumi veebilehel kõigile vaatamiseks väljas. Ametnikke, kelle kuupalka ja lisatasusid saame nimeliselt vaadata, on praegu  umbes 20 000.

Maksumaksja palgal olevate inimeste töötasu avalikustamine on vabas maailmas olnud pikki aastaid üldine suundumus. Enam-vähem praeguse Eesti mudelini on liigutud samm-sammult, avastades, et üksnes palgaastmete või ka igasuguste keskmiste avaldamisest on vähe.

Kogemustest on ka õpitud, et teatud ametikohtade põhipalku avaldades ja/või võrdsustades ollakse poolel või lausa valel teel, sest kohe algab vigurdamine kõikvõimalike lisatasudega. Ei piisa ka üksnes kohustusest avaldada palgad asutuse oma kodulehel, sest siis peaks igaüks, kellel tahtmist teha asutuste piire ületavaid analüüse, andmestiku ise kümnetest või sadadest allikatest kokku noppima.

Avalikult kättesaadav ja kõigi ametnike palgaandmeid koondav tabel on tubli samm edasi. Küsimus on, mis me selle teadmisega peale hakkame. Need andmed on ju sisend väga erinevatele tasemetele. Alates asutuse enda sisekliimast kuni ühiskonna üldise õiglustajuni välja. Näiteks on leitud järgmine seos: mida rohkem avalikustamist, seda parem on seis korruptsiooni tajumisega. Samuti peaks avalikustamine ideaalis muutma avalikku sektori tegevust tõhusamaks – loodetakse, et läheb piinlikuks maksta kõrget palka inimesele, kelle tööst suurt kasu ei sünni.

Teisalt hoiatatakse «palgapopulismi» eest, kartes, et inimeste meelepaha ennustades hakkavad poliitikud ja asutuste juhid määrama ametnikele liiga väikseid palku, millega pole enam võimalik asjatundlikke ja tublisid ametnikke leida. Pigem võiks see olla hoiatus liiga jäikade palgasüsteemide loomise eest, kui otseselt avalikustamise vastu.

Alaline õigustus mõne valdkonna kõrgetele palkadele on see, et erasektoris makstakse seda sorti ettevalmistuse ja kogemustega inimestele veel palju rohkem. Kui ametnike palgad on avalikud, siis võib iga ettevõtja tulla ja öelda, et tema küll sama taseme spetsialistidele nii palju ei maksa. Aga ta võib ka vaikida, märgates, et ametnike palgatase on võrreldes eraettevõtetes makstavate tasudega täiesti talutav. Avalikustamine on seega nagu teatav tasakaalupomm riigi ja omavalitsuste kellavärgis.

Eile avaldasime riigiametnike palgatipud, täna omavalitsuste suurimad palgad. Kõige üldisemalt on see info valijatele, kes peavadki kaaluma, kas (oma)valitsemise eest makstav palk on mõistlikus tasakaalus sellega, mida need inimesed iga päev teevad. Hea peremees oskab nõuda palga eest tõhusat tööd.  

Seotud lood
    02.05.2016 04.05.2016
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
    Logi sisse
    Sul ei ole kontot?
    Loo Postimees konto