Sisukord
Päevakomm
Tänane leht
06.05.2016
Eesti Dilbert Horoskoop Riik kaalub Narva suurkiriku ostmist Male Karula kratid näitavad vallajuhtidele hambaid (12) Tagakülg Priit Toobal ostis Kildu kooli ja rajab sinna ratsakeskuse (3) Uus Piusa kordon valmis Koolidel on õigus võtta õpilase nutiseade hoiule (1) Koolinoored: naine võtku endale rikas mees (2) Rõivase sõnul pole Harku juhtumi osas valetatud Kaljurand Reformierakonda astuda ei kavatse Õpilased jooksid liikumispuudega laste toetuseks Mälumäng Kõrge riigiametnik kasvatab vilja võõral maal (8) Palju õnne Mõisakinnisvara vastu tunnevad huvi soomlased Majandus Eestlaste kõned on rangelt kapo kontrolli all Vene häkkerid panid müüki sajad miljonid meilikeskkondade logimisandmed Majanduse lühiuudised India ei luba pruugitud nutitelefone importida Mõisakinnisvara vastu tunnevad huvi soomlased Tesla tahab toota pool miljonit autot aastas Eesti tudengisatelliit põrutab põrgusse Välismaa Vesinikupommi suhtes puudub selgus Brüsseli rünnakud ei erine Peal Harbourist või 9/11st (2) Kim ootab enda kroonimist Välismaa lühiuudised Ekspert: Euroopas on tuhandeid võimalikke terroriste (2) Arvamus Oliver Lomp: mina küll tean, miks eestlane lapsi ei saa (8) Toomas Laur: ehituse järelevalve vajab karmimat kätt (1) Juhtkiri: jõnk volikogu ja häälekas kogukond (4) Ahto Lobjakas: Türgi sehvt (2) Martin Schulz ja Jean-Claude Juncker: paavst Franciscus – sillaehitaja rahvaste vahel (2) Päeva karikatuur Henrik Roonemaa: mingit sõidujagamist pole olemas (4) Postimees 1927. aastal: Vatikaan iludusvõistluse vastu Taavi Minnik: Populistid? Nad on ammu siin (21) Kultuur Ja kaelast purskab paska Filmimuuseumisse hakkab viima punane vaip Sport Veel rohkem lapitud Pärnu jäi ellu Spordi lühiuudised Lohakad korraldajad lõhkusid EMil Eesti neljapaadi aerud Salumets: võitu ei osatud õigesti kasutada Peep Pahv: oluline oli otsus – jätkata! Taandatud venelase koha võtab Hollandi imelaps Jalgpalli järgmise imetreeneri vormimine Tarbija Raamatu ja roosi päev ühendab katalaane Tartu Rannailm on kohal, rannavalve veel mitte «Teeme ära!» haarab kogu linna Joostes saab nii võistelda kui head teha Avalikus kohas joojat politsei pigem ei tülita (3) Tartumaa laste käes hakkab kõlama üle saja uue pilli Valge linaga korjatud puuk satub laborisse (2) Mudilased pistavad näpud mulda Maalid räägivad loo lihast ja perenaisest Elleri kooli Tubina saali täidab üheks õhtuks moelavastus Monumentaalkunst suhtleb meiega Ei nüüd ole enam aega magada! Meelelahutus Koomiks Sudoku

Taavi Minnik: Populistid? Nad on ammu siin

2 min lugemist
Taavi Minnik. FOTO: Erik Prozes

Alates Euroopa rändekriisi teravnemisest kuuleme ärevaid teateid erinevate parempopulistide reitingukõverate kasvamisest ja uudiseid sellest, kuidas nad ühes või teises riigis ähvardavad kohe-kohe võimule tulla. «Rahu, ainult rahu,» võiks Karlssoni kombel manitseda.

Esiteks pole poliitikas populismi puhul tegu ideoloogiaga, nagu seda viimasel ajal mõnikord vääriti mõistetakse. Populism on pelgalt vahend või abinõu poliitilises võitluses. Populism on eksisteerinud läbi aegade seal, kus teel võimule või selle säilitamiseks on olnud vaja apelleerida rahvamasside tunnetele. Populistid on ikka keskendunud mõnele ühiskondliku vaidluse objektiks olevale probleemile, millega kerge demonstreerida, et seesama ühiskond on löögi all.

Tegemist on siiski ajutise vahendiga, sest kas või põlissoomlaste puhul näeme, et olukorras, kus tuleb võtta valitsusvastutus, peavad populistid end üleval teisiti, ning ka nende toetuskõver hakkab varasema peadpööritava edu asemel näitama langustrende.

Populistide loosungid on leidnud enamasti kandepinda ühiskondades, kus käimas kiired muutused, mis tekitavad rahva seas ebakindlust ning kus näpuga süüdlaste peale näidata pole just eriti keeruline. Sellistes oludes tõusevad esile populistlikud protestiliikumised, mis teatud mõttes on ka ventiiliks, mis aitab ühiskonda kogunenud kuuma auru välja lasta. Ses mõttes on igasugu kaika-luua-vali-kord- ja muud vihased mehed ühiskondliku tervise seisukohast isegi kasulikud.

Postkommunistlikus Ida- ja Kesk-Euroopa poliitikas hakkasid populistid tegusid tegema põhimõtteliselt kohe, kui õlgadelt oli õnnestunud heita sovetlik ike ja vabadusejoovastus asendus pohmelliga. Vaadake kas või aega ja konteksti, milles meie endi esimesed kodukootud Orbanid ja Kaczynskid või nende poola ja madjari originaalid hakkasid 1990ndatel poliitikas tegusid tegema – siis kui rahva seas hakkas levima esimene pettumus muutunud oludega. Rahva oodatud valget laeva euroopaliku sotsiaalriigi näol ei saabunud, selle asemel sundis majanduslik reaalsus kasutusele võtma teise mudeli, tekkis üleminekuaja ühiskondadele omane lõhe võitjate ja kaotajate vahel.

Seetõttu pole ka korrektne küsimus, kas populistid tulevad Euroopas võimule. Nad on erinevates Ida- ja Kesk-Euroopa riikides juba võimul olnud või ka praegu võimul, kasutades osavalt ära siinsetes ühiskondades valitsevaid meeleolusid. Kuid see ei ole meie regiooni maade poliitika kõige läbivam puudus, selleks on pigem nigel poliitilise dialoogi kultuur või kohati selle puudumine. Oma poliitilist vastast võetakse kui isiklikku vaenlast, kes tuleb armutult mutta tampida ja sinnasamasse ära lämmatada.

Ka see on postkommunistlikus ruumis vohava teravatel vastandustel põhineva populismi tulemus ja põhjus, miks väga erineva kultuuritaustaga ühiskondades justkui sünkroonselt leiab aset pidev, aga mitte kuhugi viiv vaidlus selle üle, kes siis ikka on «tõeline» eestlane, madjar või poolakas.

Seotud lood
05.05.2016 07.05.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto