Sisukord
Juhtkiri
Tänane leht
04.05.2016
Eesti Palju õnne Dilbert Horoskoop Peipsist sai arheoloogide kullaauk Kolleegidest vähem teenivad omavalitsusjuhid ei nurise Tagakülg Tallinna linnasüdant ootavad suured muutused Hanso: Venemaa käitub kui koolikiusaja Soe päike meelitas pealinlased õue kevadet nautima Linn korraldab õpilastele supergraafika kavandite konkursi Toobal ei saanud õigust osaleda ERJK koosolekul Kallas ja Reformierakond arutasid tema kriitilisi avaldusi Eesti lühiuudised Male Uuest peatänavast saab aimu järgmisel nädalal Mälumäng Eksperdid: enamik NATO dokumendilekkest on infomüra (6) Majandus Majanduse lühiuudised Greenpeace’i leke seab vabakaubandusleppe löögi alla Tööandjad küsivad valitsuselt odavat välistööjõudu (10) Virumaa ettevõte investeeris Baltimaade võimsaimasse traktorisse (1) Välismaa Saksamaa on valmis rohkem võimu rakendama (1) Türgi saab Euroopa Komisjonilt rohelise tule (1) Vene ühiskorterid elavad endiselt Arvamus Mart Raudsaar: Üksiku Rüütli fenomen (1) Nils Niitra: kaluriküla – mõtle suurelt! (2) Ilmar Raag: usaldus ja kahvel (6) Jüri Vendik: seltsimees Lavrovi kõrgeim tõde (10) Juhtkiri: droonide mäng õhus, meedias ja meie peades Postimees 1892. aastal: hukatuslik omakohus Madis Kalvet: Loch Nessi ja Elvise seljatamine (1) Ralf Allikvee: Eesti haiglavõrk pole jätkusuutlik (2) Kultuur Täismäng draamateatris Kunstnik-sõdur Marius Ivaškevičius Sport Kalevi treenerid: mängijad ei taha pingutada Serviti murdis avamängus Viljandi Leicester päästis tänapäeva jalgpalli Spordi lühiuudised Ohverduseks valmis olnud Selby tõusis snuukrimaailma suurte sekka Tallinn Tallinna linnasüdant ootavad suured muutused Uuest peatänavast saab aimu järgmisel nädalal Linn korraldab õpilastele supergraafika kavandite konkursi Tarbija Proteesid saab nüüd suhu paari tunniga AK Kunstnik-sõdur Marius Ivaškevičius Tartu Kahe vallavanema teenistus läheneb Tartu linnapea omale Palk 450 eurot kuus ja preemia varga tabamise eest (11) Jüri Saar: miks nad küll peavad linnas jooksma ? Linna lasteaedades algas loomulik verevahetus Haiglaõde plaanib avada oma kodus hooldekodu Soomepoisid laulsid enne autasustamist oma hümni Tartu Postimees kolib professorite linnaossa Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: droonide mäng õhus, meedias ja meie peades

2 min lugemist
FOTO: Urmas Nemvalts

See, et idanaaber Venemaa üritab meid mitut moodi mõjutada, ei üllata kedagi. Kindlasti võib rääkida nii erinevate eesmärkidega reaalsetest tegevustest kui ka tegevuse imiteerimisest, kuid oluline on kahtlemata ka see, milliseid reaktsioone üks või teine kasutatav meetod ühiskonnas esile kutsub.

Eesti on demokraatlik õigusriik, meil on meedia- ja sõnavabadus. Viimastel aastatel räägitakse järjest enam infooperatsioonidest, mis kasutavad seda asjaolu viljaka pinnasena, kuhu desinformatsiooni külvates saab kasvatada ebastabiilsust, hirmu, vandenõuteooriaid ja muud säärast. Kasutatakse nii hästi sihitud üksikuid infolaske kui ka infomüra, millest tõde ja fakte üles leida on keeruline, mistõttu tehakse kergesti väärjäreldusi. Eestis on viimastel päevadel palju kõneainet pakkunud Norra veebiportaalis AldriMer ilmunud teave, nagu oleks kaitsepolitsei informeerinud NATOt seoses mullu 20.–27. aprillini Eestis korraldatud õppusega Trident Jaguar, mille käigus nähti väidetavalt tegutsemas Vene eriteenistuste drooni. Eesti kaitseminister, samuti kapo esindajad kinnitavad, et uudise kontekst ja erivägede termini kasutamine on eksitav. Ehkki Venemaa luureteenistuste aktiviseerumist iseäranis viimaste uudiste valguses (ettepanek paigutada Balti riikidesse ja Poolasse 4000 Põhja-Atlandi alliansi sõjaväelast, lähenev NATO Varssavi tippkohtumine jm) möönavad kõik institutsioonid. Mida me sellest järeldada võiksime? Kui droon lendas, võis see otseselt millegi järel luurata, aga võis ka jälgida mingeid reaktsioone või olla hoopis mingisugune provokatsioon. Ajakirjandus peab alati olema allikate suhtes kriitiline ja tähelepanelik. Ilmselt veelgi kriitilisem ja tähelepanelikum, kui teema puudutab julgeolekut, kodanike turvatunnet. Kui kanal müüb usaldusväärsust, ei tohi ta ennast mängida kasuliku idioodi rolli. Samas, küsida tuleb ja riigi esindajad peavad vastama. Kindlalt ja oskuslikult, nagu ka ennetavalt reageerima. Riik ei tohiks olla kommunikatsioonis ebalev ega jääda tegevusetuks, kui infokillud juba levivad, olgu see siis ennast või ka liitlasi puudutav teave. Valitsuse strateegilise kommunikatsiooni nõunik Ilmar Raag ütleb tänases Postimehes, et me ei ela ideaalses maailmas. Tõsi. Igaüks peab seda endale aeg-ajalt meelde tuletama. «Avalikkuse teavitamine on tõhusamaid ja demokraatlikumaid vahendeid ohtude ennetamiseks, mis kaitsepolitseile on põhiseadusliku korra kaitseks lubatud. Meie kohus on kasutada parimaid viise ja meetodeid,» kirjutas kaitsepolitseiameti peadirektor Arnold Sinisalu aprillis esitletud kapo aastaraamatus. Raske on midagi lisada.

Seotud lood
    03.05.2016 05.05.2016
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
    Logi sisse
    Sul ei ole kontot?
    Loo Postimees konto