Sisukord
Tartu Postimees
Tänane leht
04.05.2016
Eesti Palju õnne Dilbert Horoskoop Peipsist sai arheoloogide kullaauk Kolleegidest vähem teenivad omavalitsusjuhid ei nurise Tagakülg Tallinna linnasüdant ootavad suured muutused Hanso: Venemaa käitub kui koolikiusaja Soe päike meelitas pealinlased õue kevadet nautima Linn korraldab õpilastele supergraafika kavandite konkursi Toobal ei saanud õigust osaleda ERJK koosolekul Kallas ja Reformierakond arutasid tema kriitilisi avaldusi Eesti lühiuudised Male Uuest peatänavast saab aimu järgmisel nädalal Mälumäng Eksperdid: enamik NATO dokumendilekkest on infomüra (6) Majandus Majanduse lühiuudised Greenpeace’i leke seab vabakaubandusleppe löögi alla Tööandjad küsivad valitsuselt odavat välistööjõudu (10) Virumaa ettevõte investeeris Baltimaade võimsaimasse traktorisse (1) Välismaa Saksamaa on valmis rohkem võimu rakendama (1) Türgi saab Euroopa Komisjonilt rohelise tule (1) Vene ühiskorterid elavad endiselt Arvamus Mart Raudsaar: Üksiku Rüütli fenomen (1) Nils Niitra: kaluriküla – mõtle suurelt! (2) Ilmar Raag: usaldus ja kahvel (6) Jüri Vendik: seltsimees Lavrovi kõrgeim tõde (10) Juhtkiri: droonide mäng õhus, meedias ja meie peades Postimees 1892. aastal: hukatuslik omakohus Madis Kalvet: Loch Nessi ja Elvise seljatamine (1) Ralf Allikvee: Eesti haiglavõrk pole jätkusuutlik (2) Kultuur Täismäng draamateatris Kunstnik-sõdur Marius Ivaškevičius Sport Kalevi treenerid: mängijad ei taha pingutada Serviti murdis avamängus Viljandi Leicester päästis tänapäeva jalgpalli Spordi lühiuudised Ohverduseks valmis olnud Selby tõusis snuukrimaailma suurte sekka Tallinn Tallinna linnasüdant ootavad suured muutused Uuest peatänavast saab aimu järgmisel nädalal Linn korraldab õpilastele supergraafika kavandite konkursi Tarbija Proteesid saab nüüd suhu paari tunniga AK Kunstnik-sõdur Marius Ivaškevičius Tartu Kahe vallavanema teenistus läheneb Tartu linnapea omale Palk 450 eurot kuus ja preemia varga tabamise eest (11) Jüri Saar: miks nad küll peavad linnas jooksma ? Linna lasteaedades algas loomulik verevahetus Haiglaõde plaanib avada oma kodus hooldekodu Soomepoisid laulsid enne autasustamist oma hümni Tartu Postimees kolib professorite linnaossa Meelelahutus Koomiks Sudoku

Nils Niitra: kaluriküla – mõtle suurelt!

2 min lugemist
Nils Niitra FOTO: Postimees

Nagu ütles üks nüüdseks unustusehõlma vajunud klassik, on Tartu f...ng kausikujuline kaluriküla. Istusin nädalavahetusel kausis (Supilinnas) ja silmitsesin kausi serva ehk Puiestee tänavat, kust paistis Kroonuaia kool. Muidu kaoks kool teiste hoonete taha, aga kausist paistab ta nagu peo peal.

Ühel hetkel tabasin end mõttelt, et miks ei võiks üle selle kausi rippuda köisraudtee, millel gondlid askeldavad edasi-tagasi. Sigulda ja Krimulda vahel üks selline sõidab, miks siis mitte Tartus? Siin elades ei taju me ise kausi olemasolu, aga me võiks muuta oma kausilise oleku turismiatraktsiooniks.

Oletame, et õhugondel alustakski oma teekonda Puiestee tänavalt, kusagilt ülikooli staadioni juurest ja purjetaks üle Supilinna Laulupeo puiestee kanti. Miks mitte lauluväljaku nõlvale? Või hoopis Toomemäele? See on juba pigem ekspertide otsustada.

Igal juhul võiks köistee ehk funikulööri rajamise võimalikkust uurida, sest Tartule oleks see kasulik mitmel moel. Esiteks oleks tegu turismiatraktsiooniga – iga esimest korda Tartusse tulija viidaks sõitma ka gondliga. Teiseks sõidaks sellega aeg-ajalt ka tartlased ise, et tunda rõõmu vaatest meie armsasse kausikesse. Kolmandaks saaks geograafiaõpetajad näidata koolilastele, kui pööraselt lai oli ammustel aegadel Emajõgi.

Õhuraudtee rajamiseks on minu teada lisaks kahele jaamale vaja ka vahepealseid tugiposte, ent seegi peaks olema lahendatav. Euroopa Liidu fondides peaks samuti raha leiduma.

Paraku kahtlen, kas idee võiks kunagi teoks saada. Esiteks tundub see mõte nähtavasti paljudele lihtsalt absurdne. Teiseks puhkeks juba trassi kulgemise arutelude ajal üleüldine nende inimeste kisa, kelle majadest hakkab gondel üle sõitma – õnneks puudub neil juriidiline potentsiaal piirata õhutransporti.

Ma siiski väga loodan, et tartlased ja linnavõim mõtlevad natuke suuremalt kui kõnniteekivide paigaldamine või majade ehitamine.

Käisin paari aasta eest linnapeale välja mõtte, et Atlantise ja Võidu silla vahelisele alale võiks rajada suveujula, umbes sellise nagu Ventspilsis. Seal oleks mõned basseinid ja ujumistorud ning kogu projekti haldaks meil juba olemasolev Aura veekeskus. Ma ei tea, mis sellest mõttest on saanud.

Julgete ideedega kipub paraku terves meie riigis juhtuma see, et need ei realiseeru. Nutikas inimene leiab alati argumente, miks ei ole midagi mõistlik teha. Pealekauba on palju lihtsam teha asju, mida seni on tehtud.

Aga ma loodan, et linnavalitsuses või mõnes MTÜs leidub keegi, kes võtab kätte ja vähemasti uurib tõsiselt, mitte lihtsalt moe pärast, nii suveujula kui köisraudtee teostatavust. Kaluriküla on meil kena, aga mõelda võiks f...ng suuremalt!

Seotud lood
    03.05.2016 05.05.2016
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
    Logi sisse
    Sul ei ole kontot?
    Loo Postimees konto