Sisukord
Äriuudised
Postimees
05.05.2016
Eesti Dilbert Mälumäng Horoskoop Palju õnne Harku «mässu» asjus paljastusid vastuolud Male Pisike ja rõõmsameelne Uljana loodab hakata ise kõndima Elva linnavalitsus teeb disainpargist autoparkla (6) Eesti lühiuudised Esikülg 5. mai Raamat muusikute seiklustest Kommentaar Tallinn ehitab euroraha eest hulga teid Edgari selget sõna ootavad kõik Tagakülg Norra ajakirjanik: meil on veel detaile selle kohta, mida teab NATO Balti riikides toimuvast (7) Euroopas vaieldakse pagulaste ümberjagamise üle Majandus Michal kahtleb TTÜ järelevaleves Parima juhi tiitlit jahivad Helm, Kitt ja Raasuke Majanduse lühiuudised Kaks aastat kestnud hinnalangus on nagu nõukogude aatom Välismaa Türgi kodanikele terendab viisavaba pääs Euroopa Liitu Ukraina, Gruusia ja Kosovo ootavad Donald Trump rühib vääramatul võidukursil Arvamus Mark Soosaar: riigiisa või riigiema? (2) Juhtkiri: väljakutse Euroopa projektile (1) Lugejate kirjad: veel igapäevasest viisakusest Aivar Pau: sõidujagamine on suur bluff (1) Päeva karikatuur Postimees 1994. aastal: VISA-Electronist peaks saama Eestis levinuim magnetkaart Volli Kalm: kuus head põhjust, miks investeerida teadusesse (1) Katrin Koov: turg ja barrikaadid Kultuur Skandaalse Balti börsihoone fassaad pääses korraks merekonteinerist välja Vabadus ja vastutus: Veiko Õunpuu «Free Range» Postimehe Kinos (1) Ärme tee sääsest elevanti Sport Spordi lühiuudised Selver kordaks võiduga Rakvere legendaarset saavutust Venemaa paine ja teised soosikud Katalaanide sangarist sakslaste äpuks Rapla pusis, Kalev võitis Kergejõustikust saab Margus Hundi päästeingel? Tallinn Tallinn ehitab euroraha eest hulga teid Tarbija Hea aknakate lubab kauem magada AK Katrin Koov: turg ja barrikaadid Tartu Ette otsustatud: vallavanem saab igal juhul preemiat Sõna orjana talub kirjanik ebainimlikke tingimusi (2) Kulunud tartaankate läheb suvel remonti Vanaema õpib koos lapselapsega luuletust pähe Kaitseliitlased naasid Inglismaalt võiduga Meelelahutus Koomiks Sudoku
minu meedia
Minu Meedia digi­paketiga saad piiramatu ligipääsu Postimehe ja maakonnalehtede tasulisele sisule nii veebis, mobiilis kui tahvlis.
Telli minu meedia

Kaks aastat kestnud hinnalangus on nagu nõukogude aatom

2 min lugemist
  • Tarbijahinnnaindeksi aastane muutus läks negatiivseks 2014. aasta juunis
  • Jaapan on olnud deflatsioonilises spiraalis juba kaks aastakümmet
  • Arvatavasti aasta teises pooles hakkaavd hinnad taas tõusma
FOTO: Pm

Enam kui pool sajandit tagasi, vahetult enne Stalini valitsemisaja lõppu, laulsid Viktor Gurjev ja Ott Raukas nõukogude aatomist. Laulu mõte oli see, et üldiselt on aatom (tuumapommi näol) halb, aga nõukogude aatom on hea.

Tellijale

Samasugune olukord paistab meil olevat deflatsiooni ehk üldise hinnalangusega. Homme avaldab statistikaamet aprillikuu tarbijahinnaindeksi aastase muutuse, mis peaks taas tulema negatiivne. See tähendab, et Eestis on kestnud deflatsioon juba peaaegu kaks aastat. Esimest korda oli tarbijahinnaindeksi aastane muutus negatiivne 2014. aasta juunis ning alates sellest ajast on indeksi muutus (vaid ühe erandiga eelmise aasta mais) miinuses püsinud. Varasema kuuga võrreldes hakkas indeks langema pea kolm aastat tagasi.

Üldiselt peetakse deflatsiooni majandusele kahjulikuks. Kui hinnad pikemat aega langevad, lükkavad kodumajapidamised suuremad ostud tulevikku, mis omakorda lükkab edasi ettevõtete investeeringud, ja kokkuvõttes ei tõuse ka palgad. Tekib nähtus, mida nimetatakse deflatsiooniliseks spiraaliks.  

04.05.2016 06.05.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto