Sisukord
Tehnika
Postimees
05.05.2016
Eesti Dilbert Mälumäng Horoskoop Palju õnne Harku «mässu» asjus paljastusid vastuolud Male Pisike ja rõõmsameelne Uljana loodab hakata ise kõndima Elva linnavalitsus teeb disainpargist autoparkla (6) Eesti lühiuudised Esikülg 5. mai Raamat muusikute seiklustest Kommentaar Tallinn ehitab euroraha eest hulga teid Edgari selget sõna ootavad kõik Tagakülg Norra ajakirjanik: meil on veel detaile selle kohta, mida teab NATO Balti riikides toimuvast (7) Euroopas vaieldakse pagulaste ümberjagamise üle Majandus Michal kahtleb TTÜ järelevaleves Parima juhi tiitlit jahivad Helm, Kitt ja Raasuke Majanduse lühiuudised Kaks aastat kestnud hinnalangus on nagu nõukogude aatom Välismaa Türgi kodanikele terendab viisavaba pääs Euroopa Liitu Ukraina, Gruusia ja Kosovo ootavad Donald Trump rühib vääramatul võidukursil Arvamus Mark Soosaar: riigiisa või riigiema? (2) Juhtkiri: väljakutse Euroopa projektile (1) Lugejate kirjad: veel igapäevasest viisakusest Aivar Pau: sõidujagamine on suur bluff (1) Päeva karikatuur Postimees 1994. aastal: VISA-Electronist peaks saama Eestis levinuim magnetkaart Volli Kalm: kuus head põhjust, miks investeerida teadusesse (1) Katrin Koov: turg ja barrikaadid Kultuur Skandaalse Balti börsihoone fassaad pääses korraks merekonteinerist välja Vabadus ja vastutus: Veiko Õunpuu «Free Range» Postimehe Kinos (1) Ärme tee sääsest elevanti Sport Spordi lühiuudised Selver kordaks võiduga Rakvere legendaarset saavutust Venemaa paine ja teised soosikud Katalaanide sangarist sakslaste äpuks Rapla pusis, Kalev võitis Kergejõustikust saab Margus Hundi päästeingel? Tallinn Tallinn ehitab euroraha eest hulga teid Tarbija Hea aknakate lubab kauem magada AK Katrin Koov: turg ja barrikaadid Tartu Ette otsustatud: vallavanem saab igal juhul preemiat Sõna orjana talub kirjanik ebainimlikke tingimusi (2) Kulunud tartaankate läheb suvel remonti Vanaema õpib koos lapselapsega luuletust pähe Kaitseliitlased naasid Inglismaalt võiduga Meelelahutus Koomiks Sudoku

Aivar Pau: sõidujagamine on suur bluff

2 min lugemist
Aivar Pau FOTO: Liis Treimann

Tõenäoliselt on nüüdseks kõik asjapuutuvad aru saanud, et mingisugust jagamismajandust selle plaanitud kujul ei ole olemas, on aga riigi nõrgapoolne katse oskusteta inimestele tööd leida ja paari ettevotte rahakoti täitmiseks loodud lihtlabane umbluu.

Tuletagem meelde, mis oli jagamismajanduse kroonijuveeliks oleva sõidujagamise algne eesmärk: rutiinselt punktist A punkti B sõitvad inimesed võtavad äpi teel leitavaid hääletajaid peale ja jagavad väikese tasu eest sõiduvahendit. Sellest ideest pole tänaseks paraku midagi alles jäänud. Või kas Koplist lennujaama ja sealt Viimsisse sõit meenutab kellelegi tõesti sõidujagamist?

Mingit sõidujagamist ei eksisteeri, on vaid kontrolli alt väljas taksoteenus. Riik võiks jagamismajanduse loosungi lehvitamise ja seaduste vägisi väänamise katsete asemel lihtsalt tunnistada, et ongi ametid ja töökohad, mida tohivad edaspidi pidada täielikud diletandid, ja selle võimaldamiseks tuleb teatud teenuste kvaliteedi- ja kontrollitase alla lasta.

Globaalne tehnoloogiline areng vajab järjest enam targemat ja kallimat tööjõudu ning midagi pole teha – turule jääbki palju odavat ja oskusteta tööjõudu, millele tuleb kriiside ennetamiseks rakendust leida. Teisalt tehakse n-ö tühisõite kõikjal tohutult ja teame Tallinna piirkonnaski, et Murastet, kesklinna, Viimsit ja Pääsküla ühendava metroo asemel eelistab Eesti riik, et kulutaksime selle rajamisele kuluva summa ära aastakümneid igal hommikul ja õhtul ummikutes istudes.

Autot oskavad juhtida paljud – laseme sisuliselt igaühe ka inimesi vedama ja vabal ajal lisakopikat teenima. Kellelgi on kodus korralik muruniiduk – las pügab ära kogu küla krundid. Lähen oma pakile järele – saan äpist teada minu kanti suunatud saadetised ja toon ka need ära. Nagu ka omal ajal kolhoosi traktorit ja naabriga jagatavaid tööriistasid.

Midagi absurdset üritavad praegu aga väita mõned Eesti turul tegutsevad ettevõtted. Sain hiljuti ühelt taksoteenust pakkuvalt ettevõtjalt vastukajaks ühele loole kirja, et osa nende teenusest ei ole pelgalt taksoteenus enam seetõttu, et autodelt on maha monteeritud plafoon, taksomeeter ja printer ning ära peidetud ka avalik hinnakiri.

Seetõttu ei kehtivat neile enam ükski taksodele kehtestatud reegel. Plafoon maha ja taksoeeskirjad enam ei kehti? Kittel seljast ja nägemist meditsiininõuetele? Lasteaia silt seinalt maha ja reeglitest lastehoidudele enam hoolima ei pea? Vanasti nimetati neid kõige labasemateks piraattaksodeks ja nurgaarstideks.

Tellimisvahendis pole loomulikult samuti asi, kuna äpi kaudu saab nüüdseks tellida juba kõiki taksosid. Kui riik nimetab keskmisest lihtsamat äpikest ülimodernseks tehnoloogiliseks superuuenduseks ja pigistab sel ettekäändel silma kinni ühiskonnas kokku lepitud ja siiani ju kehtivate normide osas, siis on selle riigiga meil miskit veidi mäda. Samuti pole me kuulnud ühestki taksojuhist, kes maksuametiga maksude automaatse laekumise nimel suurelt lubatud koostööd reaalselt tegema oleks asunud.

Seotud lood
04.05.2016 06.05.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto