Sisukord
Tartu Postimees
Tänane leht
06.05.2016
Eesti Dilbert Horoskoop Riik kaalub Narva suurkiriku ostmist Male Karula kratid näitavad vallajuhtidele hambaid (12) Tagakülg Priit Toobal ostis Kildu kooli ja rajab sinna ratsakeskuse (3) Uus Piusa kordon valmis Koolidel on õigus võtta õpilase nutiseade hoiule (1) Koolinoored: naine võtku endale rikas mees (2) Rõivase sõnul pole Harku juhtumi osas valetatud Kaljurand Reformierakonda astuda ei kavatse Õpilased jooksid liikumispuudega laste toetuseks Mälumäng Kõrge riigiametnik kasvatab vilja võõral maal (8) Palju õnne Mõisakinnisvara vastu tunnevad huvi soomlased Majandus Eestlaste kõned on rangelt kapo kontrolli all Vene häkkerid panid müüki sajad miljonid meilikeskkondade logimisandmed Majanduse lühiuudised India ei luba pruugitud nutitelefone importida Mõisakinnisvara vastu tunnevad huvi soomlased Tesla tahab toota pool miljonit autot aastas Eesti tudengisatelliit põrutab põrgusse Välismaa Vesinikupommi suhtes puudub selgus Brüsseli rünnakud ei erine Peal Harbourist või 9/11st (2) Kim ootab enda kroonimist Välismaa lühiuudised Ekspert: Euroopas on tuhandeid võimalikke terroriste (2) Arvamus Oliver Lomp: mina küll tean, miks eestlane lapsi ei saa (8) Toomas Laur: ehituse järelevalve vajab karmimat kätt (1) Juhtkiri: jõnk volikogu ja häälekas kogukond (4) Ahto Lobjakas: Türgi sehvt (2) Martin Schulz ja Jean-Claude Juncker: paavst Franciscus – sillaehitaja rahvaste vahel (2) Päeva karikatuur Henrik Roonemaa: mingit sõidujagamist pole olemas (4) Postimees 1927. aastal: Vatikaan iludusvõistluse vastu Taavi Minnik: Populistid? Nad on ammu siin (21) Kultuur Ja kaelast purskab paska Filmimuuseumisse hakkab viima punane vaip Sport Veel rohkem lapitud Pärnu jäi ellu Spordi lühiuudised Lohakad korraldajad lõhkusid EMil Eesti neljapaadi aerud Salumets: võitu ei osatud õigesti kasutada Peep Pahv: oluline oli otsus – jätkata! Taandatud venelase koha võtab Hollandi imelaps Jalgpalli järgmise imetreeneri vormimine Tarbija Raamatu ja roosi päev ühendab katalaane Tartu Rannailm on kohal, rannavalve veel mitte «Teeme ära!» haarab kogu linna Joostes saab nii võistelda kui head teha Avalikus kohas joojat politsei pigem ei tülita (3) Tartumaa laste käes hakkab kõlama üle saja uue pilli Valge linaga korjatud puuk satub laborisse (2) Mudilased pistavad näpud mulda Maalid räägivad loo lihast ja perenaisest Elleri kooli Tubina saali täidab üheks õhtuks moelavastus Monumentaalkunst suhtleb meiega Ei nüüd ole enam aega magada! Meelelahutus Koomiks Sudoku

Valge linaga korjatud puuk satub laborisse

2 min lugemist
Üks Kaitel Kruusi kogutud puuk, suure tõenäosusega pärit Saaremaalt. FOTO: Kristjan Teedema

Tartu tervishoiukõrgkooli õppejõud Eerik Jõgi uurib koos bioanalüütika eriala üliõpilastega Eesti puukide nakatumust bakteriga, kelle ladinakeelne nimi kõlab Borrelia burgdorferi sensu lato ning kes põhjustab puukborrelioosi.

Õppejõud tõdeb, et puuk on Eestis üks ohtlikumaid «loomi», sest siin levinud võsapuuk ja laanepuuk levitavad mõlemad salakavalaid haigusi, mis võivad lõppeda raskete tüsistustega.  

Pärnu- ja Valgamaalt kogutud puuke on uurinud Maarja Ader ning Saaremaa ja Läänemaa puuke Kaitel Kruus. 

Tööd said kaante vahele eelmisel ja üle-eelmisel aastal ning need on üks osa tervishoiukõrgkooli juhitavast mahukast uuringust, mis kestab aastani 2018. 

Tänavu jätkab alustatut kolmas üliõpilane, Kristiina Sõsa, kes suundub puuke korjama Tartumaa laantesse ning niitudele.

Hea ilm vajalik

Puuke kogutakse tuulevaiksete ja kuivade ilmadega, umbes ühe ruutmeetri suurust valget lina mööda maad lohistades ning iga paarikümne sammu tagant peatudes ja linalt puuke üles noppides. Puugid tuleb panna ühekaupa väikestesse katsutitesse, kus on 70-protsendine etanoolilahus. Ka tuleb GPS-seadmelt salvestada iga kogumiskoha koordinaadid.

2013. aasta suvel korjati Valga- ja Pärnumaa heinamaadelt, männimetsadest ning leht- ja segametsadest kokku 227 puuki. Järgmisel suvel nopiti neid  Läänemaalt ja Saaremaalt kokku 259.

Kindlaks oli vaja teha, kes neist olid võsapuugid ja kes laanepuugid, kes isased, kes emased, kes nümfid, kes täiskasvanud. Ja lõpuks: kes neist on borreliabakteriga nakatunud, kes mitte. 

Selgub, et borreliabakteril on mitu alamliiki, mis ei ole ühtmoodi ohtlikud. Näiteks bakteri alamliik garinii põhjustab neuroborrelioosi, afzelii pigem liigesehädasid, aga valaisiana võib inimesele tekitada terve komplekti tervisehädasid.

Eerik Jõgi lisas, et meditsiinilises mõttes ei ole see kõik nii oluline, sest võitlus haigusega käib ikka ühtviisi, uuringule lisavad niisugused üksikasjad aga põnevust. 

Laborikarussell

Borreliabakteri DNA kättesaamiseks tuleb puugi kitiinist pea lantseti või hambatikuga lömastada, sest bakter elutseb sügaval puugi süljenäärmetes. Seejärel asetada lömastatud puuk katsutisse koos nõrga am­­mooniumhüdroksiidi lahusega ja siis algab laborikarussell. 

Katsutit hautatakse sajakraadises kuumuses, siis tsentrifuugitakse, siis keedetakse ... Kuni lõpuks on käes molekulaarseks analüüsiks sobiv materjal, mida kuni analüüsimiseni hoitakse sügavkülmas.

Küsimuse peale, millist praktilist kasu või seniavastamata infot on tervishoiukõrgkooli tudengid Eesti puuke uurides juba leidnud, vastas Eerik Jõgi, et selge on see, et selge ei ole midagi. 

Kui nad algul eeldasid, et mingis piirkonnas on puukidel ühed borreliabakteri alamliigid ja teises piirkonnas teised, siis tegelikkuses on kõik üks sasipundar. 

Mis nakatunud puukide protsenti puutub, siis see muutub Eerik Jõgi sõnul kogu aeg, sõltudes kohast ja aastaajast. 

Keskmine tõenäosus on, et kui marjuline leiab endalt kolm puuki, siis üks võib olla borreliabakteriga nakatunud. Samas on üldteada, et selleks, et borreliabakter jõuaks puugilt inimesele üle kanduda, võib aega minna aga kuni 48 tundi. 

Seotud lood
05.05.2016 07.05.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto