Sisukord
Eesti
Tänane leht
06.05.2016
Eesti Dilbert Horoskoop Riik kaalub Narva suurkiriku ostmist Male Karula kratid näitavad vallajuhtidele hambaid (12) Tagakülg Priit Toobal ostis Kildu kooli ja rajab sinna ratsakeskuse (3) Uus Piusa kordon valmis Koolidel on õigus võtta õpilase nutiseade hoiule (1) Koolinoored: naine võtku endale rikas mees (2) Rõivase sõnul pole Harku juhtumi osas valetatud Kaljurand Reformierakonda astuda ei kavatse Õpilased jooksid liikumispuudega laste toetuseks Mälumäng Kõrge riigiametnik kasvatab vilja võõral maal (8) Palju õnne Mõisakinnisvara vastu tunnevad huvi soomlased Majandus Eestlaste kõned on rangelt kapo kontrolli all Vene häkkerid panid müüki sajad miljonid meilikeskkondade logimisandmed Majanduse lühiuudised India ei luba pruugitud nutitelefone importida Mõisakinnisvara vastu tunnevad huvi soomlased Tesla tahab toota pool miljonit autot aastas Eesti tudengisatelliit põrutab põrgusse Välismaa Vesinikupommi suhtes puudub selgus Brüsseli rünnakud ei erine Peal Harbourist või 9/11st (2) Kim ootab enda kroonimist Välismaa lühiuudised Ekspert: Euroopas on tuhandeid võimalikke terroriste (2) Arvamus Oliver Lomp: mina küll tean, miks eestlane lapsi ei saa (8) Toomas Laur: ehituse järelevalve vajab karmimat kätt (1) Juhtkiri: jõnk volikogu ja häälekas kogukond (4) Ahto Lobjakas: Türgi sehvt (2) Martin Schulz ja Jean-Claude Juncker: paavst Franciscus – sillaehitaja rahvaste vahel (2) Päeva karikatuur Henrik Roonemaa: mingit sõidujagamist pole olemas (4) Postimees 1927. aastal: Vatikaan iludusvõistluse vastu Taavi Minnik: Populistid? Nad on ammu siin (21) Kultuur Ja kaelast purskab paska Filmimuuseumisse hakkab viima punane vaip Sport Veel rohkem lapitud Pärnu jäi ellu Spordi lühiuudised Lohakad korraldajad lõhkusid EMil Eesti neljapaadi aerud Salumets: võitu ei osatud õigesti kasutada Peep Pahv: oluline oli otsus – jätkata! Taandatud venelase koha võtab Hollandi imelaps Jalgpalli järgmise imetreeneri vormimine Tarbija Raamatu ja roosi päev ühendab katalaane Tartu Rannailm on kohal, rannavalve veel mitte «Teeme ära!» haarab kogu linna Joostes saab nii võistelda kui head teha Avalikus kohas joojat politsei pigem ei tülita (3) Tartumaa laste käes hakkab kõlama üle saja uue pilli Valge linaga korjatud puuk satub laborisse (2) Mudilased pistavad näpud mulda Maalid räägivad loo lihast ja perenaisest Elleri kooli Tubina saali täidab üheks õhtuks moelavastus Monumentaalkunst suhtleb meiega Ei nüüd ole enam aega magada! Meelelahutus Koomiks Sudoku

Riik kaalub Narva suurkiriku ostmist

2 min lugemist

Narva Aleksandri koguduse pankrotitoimkond otsustas eile tühistada Narva Aleksandri kiriku enampakkumise, mida oli teiste seas palunud siseministeerium, kes kaalub kiriku ostmist riigile.

Narva Aleksandri koguduse pankrotivarana müügis olnud väikse kiriku ostis aga autovaruosade müüja, keda huvitab kirikuhoonest enam krunt.

Narva Aleksandri kiriku enampakkumisele registreerimise tähtaeg oli alguses 18. aprill, kuid seda pikendati 5. maini, et võimalike ostuhuvilistega läbi rääkida. Eile aga tühistati enampakkumine sootuks.

«Enampakkumine hoopistükkis tühistati,» kinnitas võlausaldajate esindaja ja pankrotitoimkonna liige Kerli Kase, kelle andmetel palusid seda mitu huvilist, teiste seas siseministeerium.

Riik võib ära osta

«Siseministeerium saatis kolmapäeval Aleksandri koguduse pankrotihaldurile kirja sooviga leida lahendus väljaspool enampakkumist,» kinnitas siseministeeriumi pressinõunik Merje Klopets. «Eesmärk on Narva Aleksandri suurkiriku üleminek riigi või riigiga seotud juriidilise isiku omandisse.»

Klopets täpsustas, et riik kaalub kiriku ostmist, aga milline riigiasutus täpsemalt ja mis tingimustel, pole veel selge.

Kerli Kase sõnul kohtub pankrotitoimkond paari nädala pärast ministeeriumi esindajatega ning siis võib kiriku saatus selgemaks saada.

«Ees seisab alles osaliste esimene kohtumine, kus arutatakse kiriku staatuse ja tulevikuga seotud küsimusi,» kinnitas ka Klopets.

Varem on nii sise- kui ka kultuuriminister öelnud, et riik ei saa kirikut osta. «Ma ei pea kindlasti õigeks, et riik hakkaks tasuma valitsusvälise organisatsiooni võlga,» ütles märtsis kultuuriminister Indrek Saar.

Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku (EELK) Narva Aleksandri koguduse võlausaldajate üldkoosolek otsustas märtsi lõpus Narva Aleksandri suurkiriku hoone enampakkumisele panna. Kiriku alghind on 500 000 eurot.

Väike kirik müüdud

Pankrotihaldur Eve Selbergi kinnitusel müüdi Kreenholmi 22 paiknev väike kirik, mille ostis ära kohalik ettevõte OÜ Sirtaki. Ettevõttele kuulub juba naaberkinnistu Kerese 25.

Ostja tegeleb autovaruosade ja -keemia müügiga. Majandusaasta aruande järgi asutati ettevõte juba 1996. aastal. 2014. aasta müügitulu oli 1 183 907 eurot.

Kirik ja krunt olid äripinnana müügil hinnaga 50 000 eurot. Kinnistu pindala on 1765 ruutmeetrit. Müügikuulutuses toodi välja, et kirikuhoones paiknevad kroonlühtrid, orel ja kaks altarimaali müügis ei ole.

Sirtaki juhatuse liige Vladimir Rakov nentis, et neil ei olnud plaanis kirikut osta. Küll aga on ettevõte plaaninud pikalt ehitada oma poodi. Ka ettevõtte majandusaasta aruandes on kirjas, et 2012. aastal ostis firma maatüki, et ehitada sellele autokauplus ja remonditöökoda. Kirik otsustati ära osta, kuna selle krundi kaudu saaks poele paremini ligi.

«Meil on juba ammu olemas ehitusluba ja kõigi naabritega on kokku lepitud,» kinnitas Rakov. Ta tunnistas, et kirikuhoone ei paku firmale eriti huvi. «Praegu on kirikul probleem, kus teenistusi pidada, ja me oleme valmis kohtuma ja asja arutama.» Tema sõnul võib sõlmida rendilepingu.

«Kui paberid on vormistatud, siis on meil kavas pastoriga kohtuda ja uurida, kuidas nad koostööd ette kujutavad. Meil maja kasutamise järele vajadust pole,» ütles Rakov, kes ei soovinud avaldada, mis hinnaga kinnistu lõpuks osteti. Küll aga tõi ta välja, et autopoe jaoks on see korralik summa.

Uut poodi ja autoteenindust hakatakse tema sõnul ehitama mais.

Viru maakohus kuulutas Narva Aleksandri koguduse pankroti välja mullu aprillis. Kogudus läks pankrotti, kuna ei suutnud maksta suurkiriku taastamise arveid ehitusfirmale AS Eviko ja mitmele teisele võlausaldajale.

Riik on suurkiriku hoone taastamisele kulutanud üle kahe miljoni euro, millest miljon pärineb Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse piirkondade konkurentsivõime tugevdamise programmist.

Seotud lood
    05.05.2016 07.05.2016
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
    Logi sisse
    Sul ei ole kontot?
    Loo Postimees konto