P, 3.12.2023

Riik kaalub Narva suurkiriku ostmist

Tiina Kaukvere
, Eesti uudiste päevatoimetaja
Facebook
Comments
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Narva Aleksandri koguduse pankrotitoimkond otsustas eile tühistada Narva Aleksandri kiriku enampakkumise, mida oli teiste seas palunud siseministeerium, kes kaalub kiriku ostmist riigile.

Narva Aleksandri koguduse pankrotivarana müügis olnud väikse kiriku ostis aga autovaruosade müüja, keda huvitab kirikuhoonest enam krunt.

Narva Aleksandri kiriku enampakkumisele registreerimise tähtaeg oli alguses 18. aprill, kuid seda pikendati 5. maini, et võimalike ostuhuvilistega läbi rääkida. Eile aga tühistati enampakkumine sootuks.

«Enampakkumine hoopistükkis tühistati,» kinnitas võlausaldajate esindaja ja pankrotitoimkonna liige Kerli Kase, kelle andmetel palusid seda mitu huvilist, teiste seas siseministeerium.

Riik võib ära osta

«Siseministeerium saatis kolmapäeval Aleksandri koguduse pankrotihaldurile kirja sooviga leida lahendus väljaspool enampakkumist,» kinnitas siseministeeriumi pressinõunik Merje Klopets. «Eesmärk on Narva Aleksandri suurkiriku üleminek riigi või riigiga seotud juriidilise isiku omandisse.»

Klopets täpsustas, et riik kaalub kiriku ostmist, aga milline riigiasutus täpsemalt ja mis tingimustel, pole veel selge.

Kerli Kase sõnul kohtub pankrotitoimkond paari nädala pärast ministeeriumi esindajatega ning siis võib kiriku saatus selgemaks saada.

«Ees seisab alles osaliste esimene kohtumine, kus arutatakse kiriku staatuse ja tulevikuga seotud küsimusi,» kinnitas ka Klopets.

Varem on nii sise- kui ka kultuuriminister öelnud, et riik ei saa kirikut osta. «Ma ei pea kindlasti õigeks, et riik hakkaks tasuma valitsusvälise organisatsiooni võlga,» ütles märtsis kultuuriminister Indrek Saar.

Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku (EELK) Narva Aleksandri koguduse võlausaldajate üldkoosolek otsustas märtsi lõpus Narva Aleksandri suurkiriku hoone enampakkumisele panna. Kiriku alghind on 500 000 eurot.

Väike kirik müüdud

Pankrotihaldur Eve Selbergi kinnitusel müüdi Kreenholmi 22 paiknev väike kirik, mille ostis ära kohalik ettevõte OÜ Sirtaki. Ettevõttele kuulub juba naaberkinnistu Kerese 25.

Ostja tegeleb autovaruosade ja -keemia müügiga. Majandusaasta aruande järgi asutati ettevõte juba 1996. aastal. 2014. aasta müügitulu oli 1 183 907 eurot.

Kirik ja krunt olid äripinnana müügil hinnaga 50 000 eurot. Kinnistu pindala on 1765 ruutmeetrit. Müügikuulutuses toodi välja, et kirikuhoones paiknevad kroonlühtrid, orel ja kaks altarimaali müügis ei ole.

Sirtaki juhatuse liige Vladimir Rakov nentis, et neil ei olnud plaanis kirikut osta. Küll aga on ettevõte plaaninud pikalt ehitada oma poodi. Ka ettevõtte majandusaasta aruandes on kirjas, et 2012. aastal ostis firma maatüki, et ehitada sellele autokauplus ja remonditöökoda. Kirik otsustati ära osta, kuna selle krundi kaudu saaks poele paremini ligi.

«Meil on juba ammu olemas ehitusluba ja kõigi naabritega on kokku lepitud,» kinnitas Rakov. Ta tunnistas, et kirikuhoone ei paku firmale eriti huvi. «Praegu on kirikul probleem, kus teenistusi pidada, ja me oleme valmis kohtuma ja asja arutama.» Tema sõnul võib sõlmida rendilepingu.

«Kui paberid on vormistatud, siis on meil kavas pastoriga kohtuda ja uurida, kuidas nad koostööd ette kujutavad. Meil maja kasutamise järele vajadust pole,» ütles Rakov, kes ei soovinud avaldada, mis hinnaga kinnistu lõpuks osteti. Küll aga tõi ta välja, et autopoe jaoks on see korralik summa.

Uut poodi ja autoteenindust hakatakse tema sõnul ehitama mais.

Viru maakohus kuulutas Narva Aleksandri koguduse pankroti välja mullu aprillis. Kogudus läks pankrotti, kuna ei suutnud maksta suurkiriku taastamise arveid ehitusfirmale AS Eviko ja mitmele teisele võlausaldajale.

Riik on suurkiriku hoone taastamisele kulutanud üle kahe miljoni euro, millest miljon pärineb Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse piirkondade konkurentsivõime tugevdamise programmist.

Facebook
Comments
Tagasi üles