Sisukord
Arvamus
Tänane leht
06.05.2016
Eesti Dilbert Horoskoop Riik kaalub Narva suurkiriku ostmist Male Karula kratid näitavad vallajuhtidele hambaid (12) Tagakülg Priit Toobal ostis Kildu kooli ja rajab sinna ratsakeskuse (3) Uus Piusa kordon valmis Koolidel on õigus võtta õpilase nutiseade hoiule (1) Koolinoored: naine võtku endale rikas mees (2) Rõivase sõnul pole Harku juhtumi osas valetatud Kaljurand Reformierakonda astuda ei kavatse Õpilased jooksid liikumispuudega laste toetuseks Mälumäng Kõrge riigiametnik kasvatab vilja võõral maal (8) Palju õnne Mõisakinnisvara vastu tunnevad huvi soomlased Majandus Eestlaste kõned on rangelt kapo kontrolli all Vene häkkerid panid müüki sajad miljonid meilikeskkondade logimisandmed Majanduse lühiuudised India ei luba pruugitud nutitelefone importida Mõisakinnisvara vastu tunnevad huvi soomlased Tesla tahab toota pool miljonit autot aastas Eesti tudengisatelliit põrutab põrgusse Välismaa Vesinikupommi suhtes puudub selgus Brüsseli rünnakud ei erine Peal Harbourist või 9/11st (2) Kim ootab enda kroonimist Välismaa lühiuudised Ekspert: Euroopas on tuhandeid võimalikke terroriste (2) Arvamus Oliver Lomp: mina küll tean, miks eestlane lapsi ei saa (8) Toomas Laur: ehituse järelevalve vajab karmimat kätt (1) Juhtkiri: jõnk volikogu ja häälekas kogukond (4) Ahto Lobjakas: Türgi sehvt (2) Martin Schulz ja Jean-Claude Juncker: paavst Franciscus – sillaehitaja rahvaste vahel (2) Päeva karikatuur Henrik Roonemaa: mingit sõidujagamist pole olemas (4) Postimees 1927. aastal: Vatikaan iludusvõistluse vastu Taavi Minnik: Populistid? Nad on ammu siin (21) Kultuur Ja kaelast purskab paska Filmimuuseumisse hakkab viima punane vaip Sport Veel rohkem lapitud Pärnu jäi ellu Spordi lühiuudised Lohakad korraldajad lõhkusid EMil Eesti neljapaadi aerud Salumets: võitu ei osatud õigesti kasutada Peep Pahv: oluline oli otsus – jätkata! Taandatud venelase koha võtab Hollandi imelaps Jalgpalli järgmise imetreeneri vormimine Tarbija Raamatu ja roosi päev ühendab katalaane Tartu Rannailm on kohal, rannavalve veel mitte «Teeme ära!» haarab kogu linna Joostes saab nii võistelda kui head teha Avalikus kohas joojat politsei pigem ei tülita (3) Tartumaa laste käes hakkab kõlama üle saja uue pilli Valge linaga korjatud puuk satub laborisse (2) Mudilased pistavad näpud mulda Maalid räägivad loo lihast ja perenaisest Elleri kooli Tubina saali täidab üheks õhtuks moelavastus Monumentaalkunst suhtleb meiega Ei nüüd ole enam aega magada! Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: jõnk volikogu ja häälekas kogukond

2 min lugemist

Karula on maaliline paik Valga lähedal. Samanimeline rahvuspark ulatub naabermaakonda, võrukeste aladele. Sellist valda, kus elanike arv on viimastel aastatel järjepanu kasvanud, annab Eestis otsida – Karula on just säärane.

Kasvanud on ka õpilaste arv valla ainsas haridusasutuses – Lüllemäe põhikoolis. Ometi on absoluutarvud väikesed. Vallas on 959 elanikku (2016) ja põhikoolis 77 õpilast (2015). Kogu vallaeelarve on väiksem kui 1,2 miljonit eurot, millest üle poole kulutataksegi haridusele.

Ometi on pahameel selle pärast, kuidas vallavalitsus Lüllemäe kooliga ümber käib, vindunud juba enam kui aasta jagu. Nüüd korraldavad lapsevanemad vallavalitsuse vastu kõlava ja põneva protestiaktsiooni: järgmisel esmaspäeval ja teisipäeval ei lähe seal lapsed oma põhikooli, vaid vanemad avavad neil päevil ühiste jõududega hoopis projektikooli.

Karula uued elanikud on kõrgelt koolitatud ja sõnakad. Ainuüksi erilise protestivormi ning avaliku suhtlemise asjatundlikkuse eest võiks neile anda preemiapunkte. Ja mis võiks olla veel loomulikum sellest, et lapsevanemad soovivad oma kogukonna kooli juhtimises hoolekogu kaudu osaleda? Eriti veel siis, kui vallavalitsuse juhtimise all lähevad asjad tõepoolest üha segasemaks.

Teisalt paistab tüli kõrvalt vaadates, et vallajuhid pole justkui üldse harjunud mõttega, et kogukonna aktiivseid liikmeid tuleb kuulata ja neid nii plaanide seadmisse kui ka tegevustesse kaasata, mitte tüdinult kõrvale tõrjuda. Linnas koolis käinud ja siis maale elama läinud inimestel on kogukonnas kaasa rääkimisest ilmselgelt hoopis teine arusaam kui pikki aastaid oma väikevalla asju ajama harjunud volikogulastel, kes, paistab, on juba ette otsustanud, et Lüllemäe kool ei jää alles.

Loomulikult ei saa kuitahes häälekas aktivist mööda minna sellest, et volikogu on valinud sellesama valla elanikud. Samas peaks ka volikogu liikmed mõistma, et 44-protsendiline aktiivsus eelmistel valimistel (2013) ja sellest 290 häält (79%) sealsele Reformierakonna esindusele on küll kõva tulemus, aga see ei õigusta oma valla inimeste pehmelt öeldes kehva kaasamist. Kui tüliasi paisub sedavõrd suureks, on vallavanemal tarvis peeglisse vaadata.

Kogu sümpaatia juures enda eest seisva kogukonna vastu tuleb ometi tunnistada, et 9-klassilise kooli pidamine alla saja õpilasega ongi kaelamurdvalt keeruline ülesanne. Kui kogukond ei saavuta mitte ainult selle kooli allesjäämise, vaid ka tõepoolest eduka tegevuse ja kasvu, siis au ja kiitus neile!

Teisest küljest on Lüllemäelt Antslasse 15 ja Valka 23 kilomeetrit. Hästi korraldatud koolibussiliiklusega on neisse suurematesse keskustesse kooli sõitmise aeg sama pikk või lühemgi kui see, mis kulub tuhandetel Tallinna äärelinnade lastel kesklinna kooli sõitmiseks. Oleks see konkreetsel juhul ikka tõesti katastroof ja maaelu täielik kadumine?

Seotud lood
    05.05.2016 07.05.2016
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
    Logi sisse
    Sul ei ole kontot?
    Loo Postimees konto