R, 9.12.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Vene koondise Eesti vastu vahetanud ujumispiiga läheb EMile laineid lööma

Kadi Parts
Vene koondise Eesti vastu vahetanud ujumispiiga läheb EMile laineid lööma
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 1
Alina Kendzior
Alina Kendzior Foto: Erakogu

Alina Kendzior on nimi, mis Eesti spordisõpradele praegu ilmselt väga tuttav ei tundu, kuid tõenäoliselt muutub see juba maikuus. Nimelt on 19-aastane Kendzior ujumispiiga, kes varem on võistelnud Venemaa eest, kuid sõidab ülejärgmisel nädalal EMile esindama Eestit. Andeka neiu tulemusi ja vormi vaadates on lootust, et tiitlivõistlustelt tagasi võib ta tulla õige mitme hea saavutusega.

USAs õppiv Kendzior on Eestiga hästi tuttav. Kuigi hiljuti oma 19. sünnipäeva tähistanud neiu sündis ja elas pikalt Venemaal, Moskvas, külastas ta Eestit sageli, sest siin elavad tema emapoolsed vanaema ja vanaisa. «Nooremana käisin Eestis igal suvel, aga nüüd on mul keerulisem graafik. Sellest hoolimata proovin igal aastal ikka paariks nädalaks tulla, sest see on hea koht, kus puhata ja kõik koolimured unustada,» rääkis neiu.

«Mulle meeldib see, et võrreldes Moskvaga on kõik asjad üksteisele nii lähedal. Siin ei ole nii hullu liiklust, Tallinna vanalinn on väga ilus ja loomulikult meeldib mulle ka meri. Eestis on nii rahulik ja mõnus,» rääkis Kendzior, kes nüüd peab vanavanemaid külastama Suure Lombi tagant, kus ta käib Louisville’i ülikoolis.

Ameerika Ühendriikides on Kendzior elanud veidi vähem kui aasta, kuid tunneb end seal oma sõnul igati koduselt, justkui kala vees. «Mulle väga meeldib USAs! Tunnen, et olen osa millestki suuremast ja mu tiimikaaslased on rasketel aegadel väga toetavad. Loomulikult on ka juhendajad väga head ning kõik on hingega asja juures ja sealne atmosfäär annab lihtsalt nii palju energiat ja motivatsiooni.»

Ujumisega on piiga tegelenud juba lapsest saati, kuigi see polnud sugugi tema esimene valik spordialadest. «Hakkasin ujuma, kui olin viieaastane. Käisime vennaga koos basseinis ning pean tunnistama, et olen talle väga tänulik, et ta minuga koos käis, sest kahekesi oli ikka lõbusam, kui sai üksteisega võistelda. Aga kui päris aus olla, siis tegelikult tahtsin ma saada hoopis iluuisutajaks. Arvasin ise, et oleksin selles päris hea, aga olin jäähalli minekuks liiga noor, sest see oli mu kodust liiga kaugel. Leppisime emaga siis kokku, et ujun paar aastat ja kui olen piisavalt vana, siis lähen iluuisutamisega tegelema. Käisin seejärel neli aastat ujumas ära ja lihtsalt armusin sellesse alasse,» meenutas ta.

Ujumine pole aga loomulikult Kendziori ainuke tegevus, Louisville’i ülikoolis on tema erialaks spordihaldus ja -turundus. Lõpetamine on alles mägede taga – diplomi peaks Kendzior saama 2019. aastal – ja enda sõnul on ta valinud igati õige eriala, sest tahab alatiseks jääda spordivaldkonda tegutsema. Miks aga just USA ja Louisville’i ülikool?

«Otsustasin, et tahan midagi oma elus muuta,» ütles Kendzior, meenutades aega, mil ta oli Venemaal kooli lõpetanud. «Üks mu hea sõber õppis Louisville’is ja teadsin sealt ka ühte treenerit, kes aitas valikut langetada. Nüüd ei kujuta ma end kuskil mujal ette: see on täielikult minu koht ja olen oma valikuga väga rahul.»

Valiku ees oli noor ujuja ka sel kevadel, kui täitis Londonis toimuva EMi normi 100 meetri seliliujumises, kuid leidis, et ei taha tiitlivõistlustel Venemaa lipu all ujuda. Kuna ema kaudu on Kendzioril Eesti kodakondsus olemas, otsustas ta, et sõidab Inglismaale hoopis Eesti koondise liikmena. «Moskvas õppides oli koolis reegel, et pean selles koolis käies esindama Venemaad. Kui kooli ära lõpetasin, siis see reegel enam ei kehti ja mul pole mingisugust põhjust Venemaad esindada,» selgitas värske Eesti koondise liige oma valiku tagamaid.

EMilt on Kendziori esituses tõenäoliselt oodata uut Eesti rekordit, sest tema parim aeg 100 meetri selilidistantsil on 1.02,71, Eesti tippmark on hetkel 1.03,35. Kuigi uus rekord tundub igati loogiline, lisapingeid see neiule tema enda sõnul peale ei pane. «Oleks väga vinge kirjutada oma nimi ujumise ajalukku, aga praegu keskendun ikkagi põhilistele asjadele. Rekord on sportlase jaoks nagu auhind – sa saad selle niikuinii, kui kõik õigesti teed.»

Oma uue esindusriigi tippmargist olulisemaks peab Kendzior EMil aga hoopis augustis toimuvate Rio olümpianormide ründamist. «Tahan olümpiale pääseda ja EMil oma parimat vormi näidata. Loomulikult tahan ka seda, et võistlustel oleks tore ja ma naudiksin seda, sest ma pole varem nii suurtel võistlustel käinud. See saab olema hea kogemus ja mul on väga hea meel, et saan seda teha riigi eest, mida ma armastan,» ütles ujumispiiga, kes eesti keelt praegu veel ei räägi. «Tean mõningaid põhilisi sõnu ja kui ma suviti pikemalt Eestis käisin, siis oskasin ka mõningaid lihtsamaid lauseid, sest ma lihtsalt kordasin neid väga palju. Aga iseenesest ei ole mu eesti keel hea. Loodan, et suudan selle peagi selgeks saada ja mu sõbrad aitavad ka mul seda õppida.»

Märksõnad
Tagasi üles