Sisukord
Jalgratas
Postimees
10.05.2016
Eesti President Ilves väisas Kevadtormi Reinsalu muudaks vanglad suitsuvabaks Mälumäng Kaitseliitlane saatis altkäemaksupakkuja kaposse Palju õnne Male EKRE nurjas riigikogu päevakorra hõrendamise (1) Õiguskomisjon arutab naistevastase vägivalla vastu võitlemist Tartusse teel olnud Pihkva delegatsioon peeti piiril kinni Kaitsepolitsei viis Dmitri Linteri ülekuulamisele Eakas naine andis kelmile üle 30 000 euro (8) Narvas peeti kinni Iraanist pärit ebaseaduslikud piiriületajad Eesti ELi eesistumise põhiüritused peetakse Kultuurikatlas Tagakülg Lennujaama paigutatud purjekas kutsub MMile Rektorid kiikavad Eestist kaugemale Eesti Meedia Fond toetab meediaõppureid Majandus Tsahkna tooks maailma põdurad Keilasse arsti juurde (1) Elamislubade väärkasutuse tonti pole Välismaa Balfour: populistid tahavad tekitada jama, mitte valitseda (6) Kohus uurib terrorirakukese sidemeid Arvamus Verni Leivak: hirmu silmad (1) Postimees 1932. aastal: Tartu kingseppade skandaal – riisuja põgenes üle katuste Juhtkiri: väike samm ohvitserile, suur samm ühiskonnale Toomas Kivimägi: riigireform on vältimatu (20) Katri Raik: kust tulevad ja kuhu kaovad politseinikud? Kaire Uusen: kuidas hinnata õpetaja headust? (2) Ilmar Pihlak: Reidi tee on vajalik (5) Kultuur Noored võtsid kinoliidus võimu Estonia tegi Peterburis ajalugu Sport Võidupüha tõi Venemaa hokimeestele taas rõõmu Spordi lühiuudised Rattaspordis muutub petiste elu hirmus riskantseks Serviti tuli raske hooaja kiuste taas meistriks Kulukas kolimine ja varajane puhkepäev Sotšis toimus suur pettus? Tarbija Tsahkna tooks maailma põdurad Keilasse arsti juurde (1) Robot tellib lilled ja paneb riidesse Tartu Toomemäele tuleb neli uut nimelist pinki Alatskivi rahvas ehitas endale ise silla (1) Uus toetusviis jagab erakoolidele raha erinevalt Karlova peab juubelit ja festivali Aare Pilv: tänapäeva poliitika on ideede turundus (1) Tartu kaasavale eelarvele esitati rekordarv ideid (1) Kunstimaja kütkestab traditsioonilise maaliga Meelelahutus Koomiks Sudoku

Rattaspordis muutub petiste elu hirmus riskantseks

7 min lugemist
UCI president Brian Cookson Eestis. FOTO: Margus Ansu

Nädalavahetusel Eestit külastanud rahvusvahelise jalgratta liidu UCI inglasest president Brian Cookson (64) väitis eksklusiivusutluses Postimehele, et on loonud professionaalses rattamaailmas mehaanilise dopingu kasutajate vastu lollikindla süsteemi, mis peaks võtma karmi karistuse kartuses igasuguse isu peidetud elektrimootori või ükskõik millise muu tehnoloogilise uuenduse abil sohki teha.

Tellijale Tellijale

Härra Brian Cookson, eelmisel nädalal toimus Luksemburgis võistlusel massikukkumine, kus sai viga 35 ratturit, sealhulgas eestlane Aksel Nõmmela. Mida teha, et rattavõistlusi ohutumaks muuta?

Kukkumisi tuleb alati ette. Mõnikord põhjustavad neid muutused teekattes, samuti teemärgistus, ringteed ja «lamavad politseinikud», teisalt jällegi unustavad mõned ratturid ilmselt ära, et nad ei vastuta ainult enda, vaid ka kaasvõistlejate ohutuse eest. Nad teevad ohtlikke manöövreid, näiteks sõidavad üle kõnnitee serva.

Rattaspordi suur pluss on see, et võistlused toimuvad avalikus kohas ja neid saab näha tasuta, mistõttu pääseb võistlejatele väga lähedale. Paraku kipuvad pealtvaatajad sageli tee peale, teevad selfie’sid ja lehvitavad kaamerasse, jooksevad naljakas riietuses sportlastega kaasa. See on meelelahutuslik, aga seda tuleb teha ohutul moel.

Kas teile ei tundu, et rattasport on iseenesest muutunud adrenaliinijanusemaks ja riskeerivamaks kui varem?

Ma ei ole selles kindel. Arvan, et kuna nüüd on igaühel nutitelefon, siis alati, kui midagi juhtub, leidub kusagil keegi, kes teeb foto või video, mis levib interneti vahendusel kiiresti teisteni.

Kiirused on küll veidi suuremad, sest rattad on paremast materjalist, näiteks süsinikkiust, mis teeb need kergemaks. Kui tuleb ette kukkumist, läheb karbonraam tihti tükkideks. Varem, kui raamid olid terasest ja jooksud alumiiniumist, paindusid need rohkem, ei läinud puruks. Nii et mõned ohud on juurde tulnud. Aga kas rattasõit on nüüd ohtlikum kui 20–30–40 aastat tagasi? Ma ei tea. Siis toimus samuti päris kohutavaid kukkumisi, kui vaatate vanu Tour de France’i pilte – õõvastavad fotod.

09.05.2016 11.05.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto