Sisukord
Jalgratas
Postimees
28.02.2020
Koroonaviirus jõudis Eestisse. See ei ole maailmalõpp! Eesti Koroonaviirus jõudis Eestisse Riia kaudu Iraanist «Meil ei ole hädaolukorda ega kriisi – on oht» Reisijatel tasub olla valmis lisakulutusteks Soome ja Rootsi peavad nakatumisriski väikeseks, Norra valmistub halvimaks Eesti sportlased Itaalias teadmata pikal pausil Merivälja jahisadama vaidluses kukub tähtaeg Katri Raigi suhtes ei alustatud kriminaalmenetlust Sajuses Lõuna-Eestis viibib teede lumest puhastamine Majandus Maitsesuitsu keelamine toob salakauba tagasi Liviko juht: Laua Viinal on eestlaste mandaat Eestlaste sularaha hakkab ringlema läbi USA turvafirma Linnahalli rahastajad tahtsid ka Estonian Airi Välismaa Soome ja Rootsi peavad nakatumisriski väikeseks, Norra valmistub halvimaks Tšetšeeni blogija pääses tapmiskatsest eluga Kesk-Inglismaa üle ujutatud, uus torm tulekul Kreeka protestides sai viga üle 60 inimese Austria näitab eeskuju kahe äärmuse valitsusega Johnson ähvardab suvel kõnelused ELiga katki jätta Süüria opositsiooniväed vallutasid tagasi olulise linna Arvamus Kairi Kreegipuu: mesilase enesehinnangust sotsiaalteadlase pilguga Evald Übi: milleks meile miljonilinn Tallinn? Andrei Kuzitškin: Vene topeltkodakondsus kui Kremli relv Andrus Karnau: kingitus Tallinkile Meie Eesti Aleksei Lotman: looduse hävitamine on enesetapjalik ja amoraalne Mihkel Kunnus: eetilised dilemmad ei kao keskkonnateadmiste kasvades Helle Mäemets: majanduskasvu muutuv mõte Kultuur Just neid lavastusi soovitavad eksperdid Enno Halleki elurõõm ja mängulisus Õõvastav õudusdraama Sport Eesti sportlased Itaalias teadmata pikal pausil Tallinn Merivälja jahisadama vaidluses kukub tähtaeg Tartu Monica Rand ja Madis Lepajõe: kaks tegusat koalitsiooniaastat said läbi Kati Voomets: kuidas päriselt raha koguma hakata? Hiinalinna potipõllumeestele tuleb sel aastal kevad teisiti Tartlased panevad ka lähivaldade elanikud ringi väntama Meelelahutus Koomiks Sudoku
minu meedia
Minu Meedia digi­paketiga saad piiramatu ligipääsu Postimehe ja maakonnalehtede tasulisele sisule nii veebis, mobiilis kui tahvlis.
Telli minu meedia

Rattaspordis muutub petiste elu hirmus riskantseks

7 min lugemist
UCI president Brian Cookson Eestis. FOTO: Margus Ansu

Nädalavahetusel Eestit külastanud rahvusvahelise jalgratta liidu UCI inglasest president Brian Cookson (64) väitis eksklusiivusutluses Postimehele, et on loonud professionaalses rattamaailmas mehaanilise dopingu kasutajate vastu lollikindla süsteemi, mis peaks võtma karmi karistuse kartuses igasuguse isu peidetud elektrimootori või ükskõik millise muu tehnoloogilise uuenduse abil sohki teha.

Tellijale

Härra Brian Cookson, eelmisel nädalal toimus Luksemburgis võistlusel massikukkumine, kus sai viga 35 ratturit, sealhulgas eestlane Aksel Nõmmela. Mida teha, et rattavõistlusi ohutumaks muuta?

Kukkumisi tuleb alati ette. Mõnikord põhjustavad neid muutused teekattes, samuti teemärgistus, ringteed ja «lamavad politseinikud», teisalt jällegi unustavad mõned ratturid ilmselt ära, et nad ei vastuta ainult enda, vaid ka kaasvõistlejate ohutuse eest. Nad teevad ohtlikke manöövreid, näiteks sõidavad üle kõnnitee serva.

Rattaspordi suur pluss on see, et võistlused toimuvad avalikus kohas ja neid saab näha tasuta, mistõttu pääseb võistlejatele väga lähedale. Paraku kipuvad pealtvaatajad sageli tee peale, teevad selfie’sid ja lehvitavad kaamerasse, jooksevad naljakas riietuses sportlastega kaasa. See on meelelahutuslik, aga seda tuleb teha ohutul moel.

Kas teile ei tundu, et rattasport on iseenesest muutunud adrenaliinijanusemaks ja riskeerivamaks kui varem?

Ma ei ole selles kindel. Arvan, et kuna nüüd on igaühel nutitelefon, siis alati, kui midagi juhtub, leidub kusagil keegi, kes teeb foto või video, mis levib interneti vahendusel kiiresti teisteni.

Kiirused on küll veidi suuremad, sest rattad on paremast materjalist, näiteks süsinikkiust, mis teeb need kergemaks. Kui tuleb ette kukkumist, läheb karbonraam tihti tükkideks. Varem, kui raamid olid terasest ja jooksud alumiiniumist, paindusid need rohkem, ei läinud puruks. Nii et mõned ohud on juurde tulnud. Aga kas rattasõit on nüüd ohtlikum kui 20–30–40 aastat tagasi? Ma ei tea. Siis toimus samuti päris kohutavaid kukkumisi, kui vaatate vanu Tour de France’i pilte – õõvastavad fotod.

27.02.2020 28.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto