Sisukord
Arvamus
Postimees
10.05.2016
Eesti President Ilves väisas Kevadtormi Reinsalu muudaks vanglad suitsuvabaks Mälumäng Kaitseliitlane saatis altkäemaksupakkuja kaposse Palju õnne Male EKRE nurjas riigikogu päevakorra hõrendamise (1) Õiguskomisjon arutab naistevastase vägivalla vastu võitlemist Tartusse teel olnud Pihkva delegatsioon peeti piiril kinni Kaitsepolitsei viis Dmitri Linteri ülekuulamisele Eakas naine andis kelmile üle 30 000 euro (8) Narvas peeti kinni Iraanist pärit ebaseaduslikud piiriületajad Eesti ELi eesistumise põhiüritused peetakse Kultuurikatlas Tagakülg Lennujaama paigutatud purjekas kutsub MMile Rektorid kiikavad Eestist kaugemale Eesti Meedia Fond toetab meediaõppureid Majandus Tsahkna tooks maailma põdurad Keilasse arsti juurde (1) Elamislubade väärkasutuse tonti pole Välismaa Balfour: populistid tahavad tekitada jama, mitte valitseda (6) Kohus uurib terrorirakukese sidemeid Arvamus Verni Leivak: hirmu silmad (1) Postimees 1932. aastal: Tartu kingseppade skandaal – riisuja põgenes üle katuste Juhtkiri: väike samm ohvitserile, suur samm ühiskonnale Toomas Kivimägi: riigireform on vältimatu (20) Katri Raik: kust tulevad ja kuhu kaovad politseinikud? Kaire Uusen: kuidas hinnata õpetaja headust? (2) Ilmar Pihlak: Reidi tee on vajalik (5) Kultuur Noored võtsid kinoliidus võimu Estonia tegi Peterburis ajalugu Sport Võidupüha tõi Venemaa hokimeestele taas rõõmu Spordi lühiuudised Rattaspordis muutub petiste elu hirmus riskantseks Serviti tuli raske hooaja kiuste taas meistriks Kulukas kolimine ja varajane puhkepäev Sotšis toimus suur pettus? Tarbija Tsahkna tooks maailma põdurad Keilasse arsti juurde (1) Robot tellib lilled ja paneb riidesse Tartu Toomemäele tuleb neli uut nimelist pinki Alatskivi rahvas ehitas endale ise silla (1) Uus toetusviis jagab erakoolidele raha erinevalt Karlova peab juubelit ja festivali Aare Pilv: tänapäeva poliitika on ideede turundus (1) Tartu kaasavale eelarvele esitati rekordarv ideid (1) Kunstimaja kütkestab traditsioonilise maaliga Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: väike samm ohvitserile, suur samm ühiskonnale

2 min lugemist
FOTO: Urmas Nemvalts

Kaitseliidu Võrumaa maleva tagalaülem ei võtnud pakutavat pistist, vaid võttis raha pakkunud ettevõtja vahele. Viimane sai oma teo eest karistuse, üksiti on kõigile tulevastele korruptiivsetest tuludest unelejatele saadetud sõnum, et Eesti ohvitseridega ei maksa jamada.

Asi ei ole summas. Ka väikese pistise võtmine muudab inimese manipuleeritavaks, sest pattu, mis võib inimese karjääri hävitada, tahab ta varjata. Just seepärast on vaenulikud luurajad alati huvi tundnud ka väikeste räpaste saladuste vastu, kui räpase teo toimepanijal on muud neile huvipakkuvat – mõjuvõimu või infot. Nii muutub korruptsioon lisaks maksumaksjale tekitatud rahalisele kahjule julgeolekuohuks.

Ainuõige käitumine ongi see, mida Võru kaitseliitlane tegi: ei tohi sellel teel astuda ühtegi sammu. Just kaitseväes ja Kaitseliidus on sõnal «julgeolekurisk» väga selgelt läbi tunnetatud mõõde: muutes ennast santažeeritavaks, sead ohtu nii oma kaasvõitlejate elu kui kõigi nende elu ja heaolu, kelle kaitsmiseks sa üldse tegutsema oled kutsutud.

Samasugune loogika kehtib ka kõrgtaseme korruptsiooni kohta. Poliitik, kõrge riigiametnik või majandusjuht, kes võtab altkäemaksu, muutub põhimõtteliselt manipuleeritavaks, seega potentsiaalseks ohuks kogu ühiskonna julgeolekule.

On selge, et pole ühtegi täielikult korruptsioonivaba ühiskonda, aga sama selge on seegi, et osas riikides on korruptsiooni õige vähe, ent teistes kontrollivad korruptiivsed võrgustikud sisuliselt kogu ühiskonda ja altkäemaks on normaalsus igal tasemel.

Eestil on olnud põhjust olla uhke, et oleme rahvusvahelistes korruptsiooni vähesuse edetabelites kõrgetel kohtadel. Uhkustunne on tore asi, aga sisuliselt ühe ja sama positsiooni aupaistes ei saa peesitada pikki aastaid. «Eesti tammub paigal, paraku pole märke edasiliikumisest korruptsioonist puhtama Põhja-Euroopa suunas,» ütles MTÜ Korruptsioonivaba Eesti juhatuse esimees Erkka Jaakkola, kui jaanuaris avaldati värskeim Transparency Internationali korruptsioonitajumise indeks.

Iga avalikuks saanud ja kohtulahendini jõudnud korruptsioonijuhtum on võimalus paranemiseks sellest pahest. Aga märgakem, et see on siiski vaid võimalus, mitte kuidagi vältimatult ettemääratud arengusuund. Meenutagem siinkohal neid verbaalseid rünnakuid õigusriigi institutsioonide ja korruptsioonikuritegude uurimise vastu, mis on järgnenud keskerakondlaste tegude uurimisele. Meenutagem varasemaid, küll toonilt hillitsetumaid, ent sisult lähedasi reaktsioone reformierakondlastega seotud uurimistele.

Poliitilisel tasemel saavadki kokku kaks üksteist mõjutavat poolt: hoiakud ja õiguskord. Kuni on alles suhtumine, et «omad võivad», seni pole põhjust olla liiga optimistlik.

Seotud lood
    09.05.2016 11.05.2016
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
    Logi sisse
    Sul ei ole kontot?
    Loo Postimees konto