Sisukord
Juhtkiri
Postimees
11.05.2016
Eesti Oligarh surus teatril hinge kinni (16) Puugivaktsiini hind sõltub süstijast Horoskoop Tagakülg Haigla saatis Alzheimeri-haige tänavale (6) Martin Helme solvus Sirbi peale Eesti noor on karjaloom Palju õnne Politsei võttis kurikakangelase asja uurida Dilbert Male Kooseluseaduse rakendamine ootab riigikogu uut koosseisu (9) Mälumäng Kreisi idee astub Eestis avalikule areenile Majandus Maksuekspert: Panama paberite põhjal ei tohigi järeldusi teha Ärimees van Gent: Mossack Fonsecal pole maksudega mingit pistmist Rainer Nõlvak: optimeerisin läbi Panama makse Majanduse lühiuudised Teder eitab teadlikku seotust Panamaga Eesti Posti juht: tänane postivõrk on ajale jalgu jäänud (1) Õpilasfirmade ideed ei jää alla pärisettevõtete omadele Panama paberite eelmine leke: nimedelt rebiti saladuskate Välismaa Välismaa lühiuudised Suursaadik Fernando García Casas: väide katalaani keele ohustatusest on alusetu (1) Põhja-Koreas levib uimastisõltuvus (2) Bel Olid: katalaani ja hispaania keel pole võrdsed Arvamus Päeva karikatuur Ummikuvaba Tallinna poole: Pirita-suunalist liiklusprobleemi saaks lahendada ühistranspordiga Tõnis Oja: silmakirjalikkuse paraad Juhtkiri: puhas kunst ja poliitiku märtrikroon (4) Mihkel Niglas: Eesti ajast ja arust raamatukogusüsteem ei toeta teadust (1) Postimees 1932. aastal: «Vanemuine» kriisis Erkki Bahovski: ostke endale džiip Kultuur Staarbipolaar Kultuuri lühiuudised Mida arvab Postimehe žürii filmist «Polaarpoiss»? Sport Rivo Vesik: isepäine rannahunt tõmbab varbad liivast välja Spordi lühiuudised Geenitestid tõestasid Eesti rekordimasina andekust Tänak ootab uue rehviga võistluses kihutamist NHLi tulevaste imemeeste heitluses jäi peale soomlane Tarbija Puugivaktsiini hind sõltub süstijast Haigla saatis Alzheimeri-haige tänavale (6) Tartu Lapsed pesid kätelt sädelevaid baktereid Tartlased püstitasid ebameeldiva rekordi (1) Äsja puhastatud tiigis hulbib jälle praht (1) Tartus jääb elamumaid vähemaks Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: puhas kunst ja poliitiku märtrikroon

2 min lugemist

Maitse üle teadupärast ei vaielda, vaid kakeldakse. Samuti selle üle, kus lõpeb kunst ja algavad isiklikud solvangud või isegi kuriteod. Iga seesugune vaidlus on aga otsapidi põhiõiguste ja -vabaduste vaidlus.

Kultuurilehes Sirp ilmunud Kadi Estlandi fotomontaaž põlleloosungiga riigikogu liikmest Martin Helmest ei ole teemana midagi enneolematut. Eesti lähiajalugu on pakkunud mitu eriilmelist ühiskondlikku kunstivaidlust.

Aastal 2009, kaks aastat pärast pronkssõduri teisaldamist, korraldas kunstnik Kristina Norman Tõnismäel kurikuulsaks saanud kuldsõduri-installatsiooni. Kunstnik soovis enda sõnul eesti- ja venekeelset kogukonda lähendada ning dialoogile kutsuda. Avaliku arutelu ta saavutas, fookus läks nihkesse. Šokeeriv kunst, olgu kinos, teatris või galeriis, võib mõnikord vindi nii üle keerata, et vastuvõttu ei toimu. Nüüdisaegse kunsti kriitikud ütlevad tihti, et kunst ei suuda ühiskonda kõnetada. Siin on samuti mõttekoht.

Vaidlus Kaur Kenderi teose «Untitled 12» üle on jõudnud kohtusse. Autor, kes ise on seda nimetanud hälbekirjanduse valdkonda kuuluvaks õudusjutuks, sai süüdistuse karistusseadustiku paragrahvi järgi, mis käsitleb lapsporno valmistamist. Postimees on avaldanud mitu arvamusartiklit, kus Eesti tippjuristid on asunud risti vastupidistele seisukohtadele.

Eesti põhiseadus ütleb, et «igaühel on õigus vabalt levitada ideid, arvamusi, veendumusi ja muud informatsiooni sõnas, trükis, pildis või muul viisil.» Selles paragrahvis käsitletakse väljendusvabadust, mis on üks kesksemaid vabadusõigusi, mis põhiseaduse kommenteeritud väljaande järgi on väärtus iseenesest. «Väljendusvabaduseta on avaliku võimu ja selle kandjate hoidmine moraali ja seaduste raames raske, kui mitte võimatu,» märgib nimetatud väljaanne.

Helme Sirbi «skandaal» paistab kulgevat eelkõige EKRE poliitiku enda seatud takti järgi. Siin ei hakata teoretiseerima postmodernistliku tsiteeriva kunsti ega kanali (kultuurileht) olemuse üle, vaid luuakse tõenäoliselt lõpuks hulgas peades lihtne kokkuvõte: «Selline on siis teie tase, s…te purki ja nimetate eesti rahva alles jäämise eest võitlevaid inimesi m…deks. Ja seda kõike lihtsa inimese raha eest.»

Selle juurde veel üleüldistav, kõiki erinevaid inimesi ühte pudrupatta segav jutt tagakiusavast ajakirjandusest, vasakpoolsetest ja millest kõigest veel.

Inimesel on õigus solvuda. Aga ei ole kohustust solvuda ega välja teha. Kui poliitik oleks vaikinud, poleks seda pilti tähelegi pandud. Helme meediamanipulaatorina aga teab milliseid (olemuselt üsna lihtsaid) lõkse seada ja sellega tähelepanu saavutada.

Seotud lood
    10.05.2016 12.05.2016
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
    Logi sisse
    Sul ei ole kontot?
    Loo Postimees konto