Sisukord
Arvamus
Postimees
12.05.2016
Eesti Tabati sadakonda inimest tüssanud kelmid (3) Eestlased kohtusid Rootsis ABBA liikmega Kümnete euromiljonite jagamine tekitab perearstides küsimusi Nord Stream 2 – ülikasum, julgeolekuoht või mõlemad? (24) Reps tõuseb Keskerakonna riigipea kandidaadiks (6) Male Horoskoop Palju õnne Mälumäng Pootsmann loodab, et keegi ei kurvasta Dilbert Laps kukkus sünnipäevapeol 3,5 meetri sügavusse kaevu Eesti lühiuudised Viljandimaa koolieelikud pidasid liikumispidu Röntgeniaparaat pidi «Russalkale» alla vanduma Geenid mõjutavad haridustaset (3) Majandus Nord Stream 2 – ülikasum, julgeolekuoht või mõlemad? (24) Majanduse lühiuudised Eesti Post läheb koos Eesti Teedega erastamisele Sipilä: Soome ei saa enam vanaviisi jätkata (3) Keskpanga negatiivne intress läheb pankadele maksma miljoneid (7) Starmani sihtiv väikeaktsionär on laia haardega (1) Välismaa Lahutamatu osa Damaskuse ööklubist – kanepilõhn Paavst võib Eestisse tulla aastal 2018 Välismaa lühiuudised Damaskuse baarides segunevad lootus ja hirm KOHALIK VAADE: Tants Venemaaga laviini serval Arvamus Tõnis Allik: kahe kantsi kaitseks Vastukaja: miks sõidujagamine ei ole taksoteenus (4) Aivar Haller: poliitbroilerite ajastu saaks läbi (1) Hannes Saarpuu: kas liigume kiirliinide ja isemajandavate bussiettevõtete likvideerimise poole? (3) Juhtkiri: Venemaa gaasirelv (1) Päeva karikatuur Evelyn Kaldoja: mida teha 9. maiga? (13) Postimees 1997. aastal: Tiit Vähi eitab omanikuhuvi Silmetis Kultuur Salapärane ja kaasahaarav Tartu: «Supilinna salaselts» Postimehe kinos Vanemuise draama paistab silma oma näo puudumisega Posthipsterid rabelevad võltsreaalsuses Sport Spordi lühiuudised Rainer Vassiljev: korraarmastajast motivaator EMile enda ja olümpianormidega võistlema Superstaari tragöödia annab MMile uue värvi Kuldses eas Kiivikas läheb aastatega aina paremaks Tarbija Aiamööbli hooldamine nõuab eelteadmisi AK Vanemuise draama paistab silma oma näo puudumisega Tartu Turbaalevik kirjutas turbast nime Parim õpilasfirma pakub maiastele naudingut Mis rikastab, mis rikub Karlovat? Karlova uus kohvik levitab hõrku röstimislõhna ERMi juurde kerkib kahe väljakuga jalgpallikompleks Vanemuine otsis draamale uut nägu Tiit Palu: trupp kogus mõtteid Sõnalavastused järgmisel hooajal Toidu kojuvedu muutub üha menukamaks Meelelahutus Koomiks Sudoku

Evelyn Kaldoja: mida teha 9. maiga?

2 min lugemist
Evelyn Kaldoja FOTO: ANDRES HAABU/PM

Võib-olla kanda tähtpäevade nimekirja? Sest Eesti rahva ühe osa tänitamine ei võta teiselt osalt ei soovi sel kevadpäeval pidu pidada ega oma juurde tunnetust.

Ma ei soovita muidugi emakeelepäeva kõrval lipupäevaks teha «Suure Isamaasõja lõpu»-nimelist üritust. Ja isegi suure eurooptimistina pean tunnistama, et Euroopa päev jääb inimkaugeks. Aga miks ei võiks 9. mai olla slaavi juurte päev?

Vanausulised, tsaaririigi rusude vahelt pagenud valged, võõrtöölistena sõdadevahelisel ajal tulnud poolakad, julma nõukogude rahvastikudisaini käigus siia sattunud venelased, valgevenelased ja ukrainlased – rohkem või vähem voolab slaavi verd paljudes Eesti elanikes. Mõnel täiesti eestikeelselgi on paduvene nimi.

Õpetlikku näidet samast vallast lugesin ühest poolpilamisi pühadesoovitusi andvast kristlikust raamatust 1. mai kohta. Nagu autorid nentisid, oli see algselt paganlik viljakuspüha, ning ei pea olema Sigmund Freud mõistmaks, mida tähistas post, mille ümber neitsid ringtantsu keerutasid, ja nende tühjad kruusid, mida ümberringi seisvad noorsandid olid valmis alkoholiga täitma.

Aeg läks ja inimesed võtsid omaks ristiusu. See aga ei vähendanud ürgset tungi tantsu lüüa ja napsitada. Katoliku kirik püha ära ei keelanud, kutsus hoopis ristirahvast pidutsema 1. mail neitsi Maarja auks. Tütarlapsed võisid südamerahus edasi tantsida ja õlut-veini rüübata, sest tootemdildo asemel seisis keskmes jumalaema kuju.

Lahendus leidus ka siis, kui 19. sajandil kuulutasid kommunistid sama päeva töörahva pühaks. Vastavalt paavst Pius XII otsusele seisab 1955. aastast kirikukalendris sel kohal töömees püha Joosepi päev ehk kristlikul töölisklassil on suurepärane põhjus pidutseda mittekristlastest kolleegidega – Maarja puusepast abikaasa auks.

Miks mitte leppida faktiga, et Zimarjeveid oma geenidest ja sugupuust eemaldada on võimatu? Kui kellegi perekonnaloos ongi kandval kohal Kesk-Venemaa tarest pärit vanavanaisa uskumatud seiklused Teises ilmasõjas, siis las ta riietub telkmantlisse – ma ei räägi küüditajate või Stalini käsilaste ülistamisest, vaid lihtsatest inimestest ajaloos.

Idast tulnud sinivereliste järglane võib aga uhkelt luisata, millise vene kirjandusklassika kangelase prototüübist ta pärineb. Minusugused, kel vähemalt ametliku sugupuu üheski harus ühtki mitte-eestlast ei paista, peavad lihtsalt üle olema tõsiasjast, et puhta soomeugri vere tõttu on nad võimalikus hõimusuguluses karjalaste ja vepsalaste aladelt pärit Putini või mordva juurtega Lenini ja Molotoviga.

Omaenese slaavluse tunnistamine võiks omakorda aidata vabaneda soovist kollitada ausaid Eesti kodanikke verepuhtuse jutuga. See aitaks värskemate slaavi juurtega kodanikes süvendada tunnet, et nad on siin võrdsed ja vajadust riigi vastu protestida pole.

Seotud lood
11.05.2016 13.05.2016
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto